Zmiany podatkowe niekorzystne dla kulturystów. Odżywki białkowe będą droższe!
NewsSUPLEMENTACJA
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zmiany podatkowe niekorzystne dla kulturystów. Odżywki białkowe będą droższe!

Wiceminister Finansów Jan Sarnowski poinformował, że przynajmniej do połowy 2021 roku nie dojdzie do wyczekiwanej przez branżę obniżki stawki podatku na naturalne białko jaj ptasich czy białka serwatkowe, które każdego dnia spożywa tysiące kulturystów na całym świecie. Oznacza to, że ceny odżywek wspomagających budowę masy mięśniowej poszybują mocno do góry.

Wraz z początkiem lipca do 23% wzrósł podatek VAT na niektóre towary, wyroby czy usługi, co ma bezpośredni związek z nowo wprowadzoną matrycą stawek podatkowych. Od połowy roku zaczęto je bowiem klasyfikować według kodów Nomenklatury Scalonej (CN), a nie w oparciu o symbole Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), jak miało to miejsce wcześniej. Niestety, wśród produktów opodatkowanych wyższą stawką znalazły się także białka ptasich jaj i niezwykle popularne w sportach siłowych białka serwatkowe. Istniała jednak szansa, że rząd wycofa się z niekorzystnych dla środowiska kulturystycznego zmian, ale wszelkie spekulacje ucięła odpowiedź Wiceministra Jana Sarnowskiego na interpelację poselską.


https://www.facebook.com/muscleshopszczecin/posts/3623231854377621

 

Osoby trenujące sporty sylwetkowe oraz zawodowi kulturyści z pewnością już odczuwają w swoich kieszeniach efekty drastycznego podwyższenia podatku VAT. Ceny odżywek białkowych jeszcze przed pandemią oscylowały w granicach kilkudziesięciu złotych za kilogram, a teraz przekraczają nawet kwoty trzycyfrowe! Dość powiedzieć, że wzrost cen produktów białkowych aż o 18 punktów procentowych jest wyższy niż marża, jaką narzucają dystrybutorzy.

To kolejny cios w branżę kulturystyki i fitness po lockdownie, którego nie przetrwało wiele klubów czy siłowni.

„Niestety ponad 90 procent firm działających w naszej branży nie spełniło warunków przewidzianych dla pozyskania wsparcia antykryzysowego. A nie ulega przecież wątpliwości, że lockdown mocno uderzył w obroty klubów sportowych i siłowni. Zamiast więc dokładać nam nowe koszty, chociażby związane z wyższą ceną lub niższą marżą przy sprzedaży tak popularnych produktów, liczymy na innego rodzaju kroki podejmowane przez wiele państw za granicą” – mówi Tomasz Napiórkowski, prezes Polskiej Federacji Fitness.

Ewentualne obniżenie podatku VAT może nastąpić dopiero w połowie przyszłego roku, gdyż – jak twierdzą politycy obozu rządzącego – będzie to optymalny okres na „dokonanie podsumowania oddziaływania matrycy VAT i wprowadzenie modyfikacji, jeśli okażą się one uzasadnione”.

Zdjęcie wyróżniające: Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Żele energetyczne dla sportowców
Żele energetyczne dla sportowców
Żele energetyczne stały się nieodłącznym elementem diety wielu sportowców, którzy potrzebują szybkiego zastrzyku energii podczas intensywnych treningów lub zawodów. Ich wygoda i szybkość działania sprawiają, że są one coraz bardziej popularne w świecie sportu i fitness. Jednak jakie są dokładnie zalety i wady żeli energetycznych?
Mr Olympia 2022 – wszystko, co na ten moment wiemy o zawodach
Mr Olympia 2022 – wszystko, co na ten moment wiemy o zawodach
Bilety na legendarne wydarzenie będą dostępne w tym miesiącu!
Przeciążanie jednej partii mięśniowej i niewłaściwa kolejność ćwiczeń – najczęstsze błędy popełniane przy układaniu planu treningowego
Przeciążanie jednej partii mięśniowej i niewłaściwa kolejność ćwiczeń – najczęstsze błędy popełniane przy układaniu planu treningowego
Układasz plan treningowy? Zanim to zrobisz, koniecznie sprawdź, jakie błędy są najczęściej popełniane. W ten sposób unikniesz poważnych kontuzji!
Ostatnie wpisy