Clenbuterol – niebezpieczny spalacz tłuszczu, który zabija komórki serca
SUPLEMENTACJA
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Clenbuterol – niebezpieczny spalacz tłuszczu, który zabija komórki serca

Silny środek termogeniczny pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej, jednak jego działanie może mieć także negatywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Dowiedz się, jak działa Clenbuterol i jakie niesie zagrożenia.

Czym jest Clenbuterol?

Popularnie nazywany Clenem lek zalicza się do agonistów receptorów beta2-adrenergicznych, którego podstawowym i najczęściej spotykanym zastosowaniem jest leczenie astmy oskrzelowej. Środek wycofano z użycia w Europie i Stanach Zjednoczonych w 1988 roku po głośnej aferze, jednak nadal stosuje się go w weterynarii.

W międzyczasie substancja zyskała popularność również w środowisku kulturystycznym, gdyż w połączeniu z hormonami tarczycy t3 albo cytomelem wykazuje bardzo silne działanie odchudzające, hamuje działanie kataboliczne i wspomaga nasilone wydatkowanie energii. Krótko mówiąc – na pierwszy rzut oka wydaje się idealnym środkiem dla osób, którym zależy na zbudowaniu sylwetki.

Clenbuterol opis

to lek oddziałujący na układ nerwowy i jest stosowany powszechnie w medycynie jako lek na astme….

Opublikowany przez ASC Środa, 15 czerwca 2016

Jak działa Clenbuterol?

Działanie clenbuterolu można porównać do podobnej pod tym względem efedryny – z tym, że clen jest zdecydowanie silniejszym specyfikiem. Środek zwiększa działanie adrenaliny oraz dopaminy, które zmniejszają napięcie w mięśniach gładkich, szczególnie dróg oddechowych, a także nasilają procesy termogenezy i lipolizy. Oznacza to, że zwiększa się ciśnienie krwi, przyspiesza praca serca i podwyższa się poziom glukozy w organizmie. Clenbuterol dotlenia również tkanki mięśniowe, zwiększa wydolność organizmu i pobudza go do jeszcze cięższej pracy.

Dodatkowo substancja wspiera redukcję wagi, przyspiesza procesy metaboliczne i szybciej spala tłuszcz zawarty w organizmie. Nie może więc dziwić fakt, że lek używany jest często jako alternatywa dla sterydów, pobudzaczy, reduktorów masy, rozluźniaczy, spalaczy tłuszczu oraz środków zwiększających apetyt.

Clenbuterol – stosowanie i dawkowanie

Clen dostępny jest na rynku w formie tabletek, kropli, płynów, granulatów, zastrzyków czy syropów. Klasyczne dawkowanie powinno się odbywać w formie dwóch cykli i w systemie wzrastającym. W fazie początkowej przez dwa tygodnie zażywa się 1 tabletkę dziennie, a przez kolejne dwa robi się przerwę. Niektórzy zawodnicy w czasie odpoczynku od clenbuterolu stosują efedrynę, by nie zmniejszać działania substancji.

Dawka powinna się systematycznie zwiększać od 20 do nawet 100 mg dziennie. Przyjmuje się, że optymalne stosowanie clenbuterolu dla dorosłych mężczyzn to od 5 do 6 tabletek dziennie oraz od 1 do 4 tabletek dla kobiet. Warto zaznaczyć, że ów preparat nie powinien być stosowany długoterminowo, gdyż organizm przyzwyczaja się do jego składników i zmniejsza efekty działania. Dla sprawdzenia wydajności substancji należy regularnie i skrupulatnie kontrolować ciepłotę ciała. Przy odpowiednim działaniu leku temperatura powinna wzrosnąć po zażyciu o 1 stopień. Jeśli tak się nie stanie, jest to sygnał, że substancja przestaje oddziaływać na pracę organizmu i należy zrobić sobie od niej przerwę.

Podobnie jak ma to miejsce podczas stosowania innych substancji, okres i dawki przyjmowania clenbuterolu należy dopasować do indywidualnych potrzeb danego zawodnika. Zwiększenie lub zmniejszenie porcji będzie zależeć od odczuwalnych skutków ubocznych i efektów działania substancji.

Negatywne efekty stosowania Clenbuterolu

Przeciwwskazaniami do zażywania leku są choroby układu krążenia oraz choroby układu nerwowego. Clenbuterol jest oficjalnie uznawany za środek dopingujący, dlatego jego zażywanie przez profesjonalnych sportowców jest nielegalne. Jeśli myślimy więc o poważnym sporcie, najlepiej o nim zapomnieć – przynajmniej na czas trwania zawodowej kariery.

W związku z silnym działaniem substancji na organizm, stosując lek, trzeba liczyć się z równie intensywnymi dolegliwościami. Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że stosowanie zbyt dużych dawek clenbuterolu powoduje powstanie trwałych i prawdopodobnie nieodwracalnych zmian w wątrobie, jądrach oraz mięśniach. Silne zatrucie substancją może także doprowadzić do śmierci.

Działanie clenbuterolu może również wpływać negatywnie na pracę serca i doprowadzać do niszczenia komórek mięśnia sercowego. Do ogólnych skutków ubocznych stosowania leku należy zaliczyć: zgagę, wymioty, bezsenność, nadmierną potliwość, nudności, drżenie ciała, bóle w klatce piersiowej, podwyższone ciśnienie krwi, zawroty głowy, bóle głowy, skurcze mięśni czy nerwowość. Lek nie jest ogólnodostępny w aptekach, dlatego jego zakup jest możliwy tylko przez serwisy internetowe.

Clenbuterol – podsumowanie

Jak widać clenbuterol może przynieść nam równie wiele korzyści, jak i poważnych szkód. Dlatego niezależnie od tego na jakim etapie zaawansowania jesteśmy, przed rozpoczęciem swojej przygody z tym środkiem powinniśmy zaczerpnąć porady u doświadczonego specjalisty. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że stosowanie substancji będzie skuteczne i – co ważniejsze – w pełni bezpieczne. Żadne treningowe rezultaty nie będą nam bowiem w stanie wynagrodzić ewentualnego uszczerbku na zdrowiu.

Zdjęcie wyróżniające: unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Bezdech senny a uprawianie sportu
Bezdech senny a uprawianie sportu
Jakie są objawy bezdechu sennego? Jak leczyć tę przypadłość? Dowiedzmy się!
Efektywne ćwiczenia dla kobiet – krok po kroku do wymarzonej sylwetki
Odkryj najlepsze metody i strategie na szybkie kształtowanie sylwetki. Poznaj praktyczne ćwiczenia dla kobiet usprawniające kondycję, poprawiające wygląd i podnoszące samoocenę.
Jak wybrać i zastosować tranzystory bipolarne? Poradnik dla użytkowników serwisu WireArea
Jak wybrać i zastosować tranzystory bipolarne? Poradnik dla użytkowników serwisu WireArea
Chcesz dowiedzieć się, jak wybrać i skutecznie zastosować tranzystory bipolarne? Przeczytaj nasz szczegółowy poradnik na WireArea, który pomoże Ci zrozumieć jakie kroki powinieneś podjąć.
Tagi
Ostatnie wpisy