Ćwiczenia siłowe a migotanie przedsionków – czy osoby z tym zaburzeniem mogą bezpiecznie trenować?
STREFA ZDROWIA
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ćwiczenia siłowe a migotanie przedsionków – czy osoby z tym zaburzeniem mogą bezpiecznie trenować?

Osoby, u których rozpoznano migotanie przedsionków, często zastanawiają się, jakiego rodzaju aktywność fizyczna jest dopuszczalna w ich przypadku. Dotyczy to w szczególności miłośników sportu oraz pracowników fizycznych. W dzisiejszym wpisie prezentujemy najważniejsze kwestie związane z tym zagadnieniem.

Czy wysiłek fizyczny może być przyczyną migotania przedsionków?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że umiarkowana, regularna aktywność fizyczna to jeden z istotnych elementów profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy, otyłości oraz nadciśnienia tętniczego, które to wywoływać mogą migotanie przedsionków. Wysiłek fizyczny przyczynić może się do arytmii. Jak pokazują wyniki badań, intensywne uprawianie sportu przez długi okres czasu w znaczącym stopniu zwiększa ryzyko wystąpienia migotania przedsionków. Dolegliwość tę stwierdzono aż u 40% byłych sportowców. Jedynie przemyślana, wykonywana z umiarem aktywność fizyczna działać może prozdrowotnie. Niezwykle ważną kwestią jest tutaj obserwowanie organizmu i ochrona przed przetrenowaniem.

Aktywność fizyczna i migotanie przedsionków

Jak już zostało wspomniane, intensywny wysiłek fizyczny przyczynić może się do wystąpienia ataku migotania przedsionków. Mimo to osoby chore nie powinny całkowicie rezygnować ze sportu. Dobrym rozwiązaniem w ich przypadku będą między innymi długie spacery, które z czasem zastąpić można nordic walkingiem, marszem czy jazdą na rowerze. Równie bezpieczna jest gimnastyka w domu oraz aerobik.

Tego typu umiarkowane aktywności są w stanie skutecznie zwiększyć odporność i wydolność serca oraz zwolnić jego rytm. Nie sposób nie wspomnieć tutaj także o tym, że sport w pozytywny sposób wpływa zarówno na samopoczucie, jak i wzrost motywacji do dbania o zdrowie osób cierpiących na migotanie przedsionków. Przed rozpoczęciem regularnych treningów należy jednak pamiętać o konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Migotanie przedsionków a praca

Wiele osób, u których zdiagnozowane zostało migotanie przedsionków, zastanawia się także, czy mogą pracować w wykonywanym do tej pory zawodzie. Trudno w jednoznaczny sposób odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy tutaj bowiem od rodzaju choroby, z jaką mamy do czynienia, dolegliwości towarzyszących, częstotliwości napadów, objawów oraz sposobu leczenia. Gdy wyniki badań są prawidłowe, a osoba chora nie boryka się z przykrymi dolegliwościami w czasie wykonywania obowiązków zawodowych, nic nie stoi na przeszkodzie, by pracowała tak samo, jak do tej pory.

Czego unikać przy migotaniu przedsionków

Jak skutecznie ochronić się przed kolejnym atakiem arytmii? W pierwszej kolejności zrezygnować należy z palenia tytoniu. Wynika to z tego, że zawarte w papierosach oraz dymie tytoniowym substancje w negatywny sposób wpływać mogą na całym organizm, a w szczególności na płuca oraz układ sercowo-naczyniowy. Zapalenie papierosa prowadzi do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi oraz przyspieszenia akcji serca. Co więcej, tlenek węgla łączy się wówczas nie z tlenem, lecz z hemoglobiną, czego konsekwencją jest niedotlenienie mięśnia sercowego oraz zaburzenie jego funkcjonowania.

Przy migotaniu przedsionków nie zaleca się również picia alkoholu. Etanol, który znajduje się w piwie, winie i pozostałych napojach alkoholowych, przyczynia się do przyspieszenia przepływu krwi i sprawia, że serce zaczyna bić szybciej, co z kolei przyczynić może się do ataku arytmii. Jak jeszcze można zadbać o siebie przy migotaniu przedsionków? Niezbędne będzie tutaj stosowanie się do zaleceń lekarskich oraz przyjmowanie wskazanych leków. Równie ważną rolę odgrywa bieżące kontrolowanie stanu zdrowia. To sprawdzony sposób, aby zapobiec nawrocie arytmii oraz różnego rodzaju powikłaniom.

Zdj.główne: Giulia Bertelli/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dobra promocja? Reklama kontekstowa oraz programmatic i jesteś widoczny!
Dobra promocja? Reklama kontekstowa oraz programmatic i jesteś widoczny!
Koncepcja reklamy kontekstowej nie jest nowa. Po raz pierwszy została opracowana przez Google w 2002 roku, ale zyskała popularność w […]
Porównanie kosztów i korzyści związanych z różnymi modelami laptopów Lenovo
Porównanie kosztów i korzyści związanych z różnymi modelami laptopów Lenovo
Zanurz się w analizie różnych modeli laptopów Lenovo, rozważając ich ceny i korzyści. Dowiedz się, który laptop jest najbardziej opłacalnym wyborem.
Mięśnie antagonistyczne – co powinien o nich wiedzieć stały bywalec siłowni?
Mięśnie antagonistyczne – co powinien o nich wiedzieć stały bywalec siłowni?
Czy wiesz czym są mięśnie antagonistyczne? Ich znajomość pozwoli ci sprawniej uzyskać pożądane efekty podczas ćwiczeń i uniknąć niechcianych kontuzji!
Ostatnie wpisy