Białko ekwiwalentem treningu fizycznego? „W przyszłości może to być możliwe”
NewsSUPLEMENTACJA
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Białko ekwiwalentem treningu fizycznego? „W przyszłości może to być możliwe”

Niektórym osobom uprawiającym sport brakuje czasu (a niekiedy nawet ochoty) na regularny trening. Mimo tego pragną stale zachowywać właściwą kondycję oraz siłę poszczególnych partii mięśniowych. Wyniki badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco przez ekspertów z zakresu biotechnologii dają nadzieję, że w nieodległej perspektywie możliwe stanie się zastąpienie ćwiczeń fizycznych przez zaawansowaną odżywkę białkową, która zapewni efekt zbliżony do tego, jaki następuje w organizmie po intensywnym treningu!

Trudno natomiast oczekiwać, aby jakakolwiek odżywka białkowa była w stanie wywołać u człowieka aż tyle pozytywnych doznań, jakie powstają po dobrze przeprowadzonym, intensywnym treningu fizycznym (efekt działania m.in. endorfin).

„Gdyby istniał lek dający takie efekty, każdy by chciał go zażywać. Nasze badania wskazują, że w przyszłości może to być jednak możliwe” – wyjaśnia dr Saul Villeda, który jest głównym autorem badań.

Póki co naukowcom z University of California udało się dowieść, po serii eksperymentów przeprowadzonych na myszach, że wzrost poziomu enzymu GPLD1 (zaliczanego do fosfolipaz) wpływa na poprawę kondycji intelektualnej. Jako jeden z głównych wniosków badacze wskazali wyższy poziom GPLD1 u seniorów, którzy dłużej pozostają aktywni fizycznie niż jednostki prowadzące statyczny tryb życia.

Prace nad nowym suplementem jeszcze się nie rozpoczęły, ale można przypuszczać, że optymistyczne wnioski płynące z prac amerykańskich biotechnologów zostaną niebawem wykorzystane przez któryś z czołowych koncernów farmaceutycznych. Warto jednak pamiętać, że aktywność fizyczna wpływa na znacznie więcej zmian w naszym organizmie, niż tylko wzrost poziomu białka, które trafia do krwiobiegu i wzmacnia układ odpornościowy.

Zdjęcie wyróżniające: pxhere.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
W jaki sposób niska temperatura wpływa na pracę mięśni w treningu siłowym?
W jaki sposób niska temperatura wpływa na pracę mięśni w treningu siłowym?
Zimowe treningi: co mogą dać i jak się do nich przygotować? Tłumaczymy wszystko krok po kroku!
Zasady bezpiecznej suplementacji dla amatorów sportów wytrzymałościowych
Zasady bezpiecznej suplementacji dla amatorów sportów wytrzymałościowych
Dowiedz się, jak suplementować swoją dietę w sposób bezpieczny i efektywny, jeśli jesteś amator sportów wytrzymałościowych. Odkryj zalecenia ekspertów i unikaj typowych błędów.
Co powinien zawierać prawidłowy plan treningowy?
Co powinien zawierać prawidłowy plan treningowy?
Aby osiągnąć wyznaczone sobie cele, warto zadbać o prawidłowe ułożenie planu treningowe.
Ostatnie wpisy