Bikini fitness, wellness i cała reszta – kobiece kategorie w sportach sylwetkowych
KULTURYSTYKA I FITNESS
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Bikini fitness, wellness i cała reszta – kobiece kategorie w sportach sylwetkowych

Choć zdecydowanie większą rozpoznawalność zyskały sporty sylwetkowe w kontekście mężczyzn, to kobiece zmagania mogą być równie interesujące dla szerokiej publiczności.

Kulturystyka kobiet 

Klasyczną dyscypliną w sportach sylwetkowych są zawody kulturystyczne. Polegają one na jak najlepszym zaprezentowaniu zbudowanej sylwetki i rzeźby całego ciała. W tej dyscyplinie liczą się mocno rozbudowane partie mięśniowe, w których oceniane są rozmiar, kształt, proporcja względem całego ciała, a także ogólna prezencja. W tym wypadku częstą techniką osiągnięcia jak najlepszych wyników jest odwodnienie organizmu, dzięki któremu mięśnie wydają na większe i lepiej widać ich kształt. Istotnym elementem zawodów jest także prawidłowe wykonanie obowiązkowych poz, które prezentują całe ciało zawodniczki. 

Bikini fitness

Kolejną popularną kategorią w kobiecych sportach sylwetkowych jest bikini fitness. W ramach zawodów tego typu zawodniczki w mniejszym stopniu oceniane są za rozbudowę tkanki mięśniowej, a na ostateczną wygraną składa się kilka kluczowych czynników. Konkurencja ta wśród kobiet zajmujących się sportami sylwetkowymi jest najbardziej popularna i rozwija się najszybciej na przestrzeni ostatnich kilku lat. Podczas zawodów oceniane są ogólne proporce ciała, wyrzeźbiona sylwetka zawodniczki, niski poziom tłuszczu, zachowanie kobiecej figury, uroda, strój oraz ogólna prezencja. W skrócie bikini fitness nosi w sobie elementy zawodów kulturystycznych i wyborów miss. Liczy się nie tylko prezentacja wypracowanej sylwetki, ale także uroda, osobowość, wdzięk i szeroko rozumiana kobiecość. 

Wellness Fitness

Kulturystyka mieści w sobie różne odmiany i sposoby pracy nad ciałem. Równie dużym zainteresowaniem cieszy się wellness fitness. Kategoria ta różni się od bikini fitness budową sylwetki zawodniczek. W przypadku tej konkurencji najlepiej sprawdzają się zawodniczki o sylwetce typu ‘gruszka’, które mogą pochwalić się silnie rozbudowanymi pośladkami i mocno zarysowanymi mięśniami nóg. Istotnym elementem sylwetki pożądanej w ramach wellness fitness jest wąska talia i dość szerokie ramiona. Dzięki temu zawodniczka uzyskuje charakterystyczny kształt ciała, znacznie odróżniający ją od zawodniczek specjalizujących się w dziedzinie bikini. Podobnie jak w przypadku poprzednich kategorii w sportach sylwetkowych, tak i u zawodniczek wellness fitness popularne jest maksymalne odwodnienie organizmu i niski poziom tkanki tłuszczowej.

Fitness kobiet 

Ostatnią kategorią, na którą warto zwrócić uwagę w kontekście kobiecych sportów sylwetkowych jest fitness. W ramach tej dyscypliny oceniany jest nie tylko wygląd zawodniczek, ale także ich sprawność fizyczna. Podczas zawodów uczestniczki mają za zadanie wykonać kilka ćwiczeń akrobatycznych w przygotowanym wcześniej układzie dowolnym. W kilkuminutowym pokazie kobiety muszą zaprezentować swoje umiejętności z zakresu fitnessu, elastyczność ciała, siłę mięśni oraz wydolność organizmu. Dodatkowo na ostateczną wygraną składa się również ocena sylwetki, rozbudowania i kształtu mięśni oraz ogólnej prezencji na scenie.

Zdj. główne: Christopher Campbell/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Puchar Polski Strongman 2021: Konrad Karwat triumfatorem inauguracyjnych zawodów w Luzinie
Puchar Polski Strongman 2021: Konrad Karwat triumfatorem inauguracyjnych zawodów w Luzinie
Cykl tegorocznych zmagań o Puchar Polski Strongman rozpoczął się na Kaszubach. W mocno obsadzonych zawodach rozegranych w Luzinie najlepszy okazał […]
Piłka nożna – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Piłka nożna – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Jak zadbać o odpowiednią widoczność piłki?
Kim jest Jolanta Anasiewicz – Polka, która wygrała zawody Mr. Olympia?
Kim jest Jolanta Anasiewicz – Polka, która wygrała zawody Mr. Olympia?
Ciężka praca i determinacja. Krótka historia Jolanty Anasiewicz, czyli pierwszej Polki, która wygrała zawody Mr. Olympia!
Ostatnie wpisy