Zimowe bieganie – jak się przygotować?
TRENING
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zimowe bieganie – jak się przygotować?

Artykuł sponsorowany

Zima za oknem zagościła już u nas na dobre. Niskie temperatury i oblodzone drogi oraz chodniki to jednak nie powód, aby rezygnować z aktywności fizycznej. Dowiedz się, jak możesz przygotować się do biegania zimą, aby było ono przyjemne i zdrowe. 

Zimą najchętniej siedzielibyśmy pod kocem z ciepłą herbatą oraz ulubioną książką lub filmem. Mimo że takie poranki oraz wieczory są niezwykle przyjemne, to nie warto całkowicie rezygnować z aktywności na świeżym powietrzu. Podpowiadamy, jak możesz prawidłowo przygotować się do biegania w śniegu i mrozie.

Jak przygotować organizm do biegania w zimie?

Bieganie na mrozie i w śniegu, mimo że przynosi ogromne korzyści zdrowotne, dla wielu osób, zwłaszcza początkujących, może okazać się sporym wyzwaniem. Warto więc zadbać o to, aby odpowiednio przygotować swój organizm na ten wyjątkowy wysiłek. Jak to zrobić? Przede wszystkim pamiętaj o rozgrzewce całego ciała. Ponadto, warto ze szczególną ostrożnością podejść do pierwszych 10-15 minut treningu, kiedy mięśnie nie są jeszcze w 100 procentach rozgrzane i rozruszane, co w bardzo niskich temperaturach może być szczególnie odczuwalne. Początek treningu potraktuj ulgowo – rozpocznij bieg w bardzo spokojnym tempie i zwracaj szczególną uwagę na podłoże, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji na oblodzonej powierzchni.

Odpowiedni strój do zimowego biegania

Bardzo ważny podczas biegania zimą jest odpowiednio dobrany strój. Dzięki niemu zminimalizujesz ryzyko przeziębienia czy kontuzji. W przypadku biegania w zimie warto wykorzystaj znaną nam wszystkim od dziecka zasadę ubioru „na cebulkę”. Warstwy w przypadku tego typu aktywności fizycznej to wręcz podstawa. Pamiętaj więc o ubraniu bielizny termicznej, zarówno na górę, jak i na dół. Taka bielizna nie tylko skutecznie chroni przed zimnem, ale także odprowadza wilgoć i zapobiega nadmiernemu poceniu się.

Ubierz także wygodną bluzę oraz kurtkę, najlepiej tą wykonaną z materiału softshell. Na dół ubierz miękkie legginsy – w przypadku bardzo srogiej zimy postaw na te dodatkowo ocieplane. Zadbaj także o ciepłe i długie skarpetki, które będą chronić ścięgno Achillesa. Bardzo istotne są także akcesoria. Koniecznie zadbaj o coś, co ochroni Twoją głowę, na przykład opaska do biegania, kominiarka, chusta lub klasyczna czapka do biegania. Wyjątkowo przydatne mogą okazać się także ciepłe rękawiczki. 

Buty – najważniejszy sprzęt każdego biegacza

Bieganie bez odpowiednich butów to nie najlepszy pomysł, zwłaszcza w zimie. Dobrej jakości buty będą chronić Cię przed poślizgnięciem się na oblodzonym podłożu, a także przed przemoczeniem z powodu śniegu. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na bieżnik buta. W zimowych warunkach najlepiej sprawdzą się buty z agresywną podeszwą, a nawet modele ze specjalnymi kolcami, które nie zwiodą Cię nawet w nieco bardziej ekstremalnych warunkach. Ważna jest także elastyczna, ale jednocześnie nieprzemakająca cholewka, która zapewni większy komfort biegania.

Zdj. główne: Rich Morgan/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Hipertrofia mięśniowa – strategiczny cel kulturystów
Hipertrofia mięśniowa – strategiczny cel kulturystów
Hipertrofia mięśniowa, czyli najlepszy przyjaciel każdego kulturysty. Dowiedz się wszystkiego o tym pożądanym zjawisku!
Czy cukrzyk może profesjonalnie trenować kulturystykę?
Czy cukrzyk może profesjonalnie trenować kulturystykę?
Podpowiadamy, jak powinien wyglądać optymalny trening cukrzyka chcącego rozpocząć swoją przygodę z kulturystyką.
Jak wybrać odpowiednią licencję do swoich potrzeb bazodanowych?
Jak wybrać odpowiednią licencję do swoich potrzeb bazodanowych?
Poznaj kluczowe kryteria doboru licencji bazy danych dopasowanych do Twoich potrzeb. Zrozum różnicę między licencjami komercyjnymi a open-source.
Ostatnie wpisy