Jak wybrać dobre obuwie sportowe?
TRENING
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak wybrać dobre obuwie sportowe?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Mówiąc o obuwiu sportowym, możemy mieć na myśli dwa rodzaje butów. Pierwsze z nich to modne i uniwersalne obuwie sportowe, przeznaczone do chodzenia i innych amatorskich aktywności sportowych. Druga grupa to specjalistyczne obuwie, dedykowane konkretnym dyscyplinom sportowym. Przeczytaj i sprawdź, jakie są ich cechy wspólne i wyróżniające poszczególne typy obuwia sportowego.

Uniwersalne buty sportowe

To modele obuwia o wyglądzie sportowym, pasujące casualowego czy sportowego do stylu ubioru. Można w nich uprawiać niektóre sporty, takie jak marsz, trucht, niektóre ćwiczenia na siłowni, aerobik, zumbę i inne. Ich cechami charakterystycznymi są:

 • sportowy wygląd,
 • cholewka wykonana ze skóry, ekoskóry, tkaniny mesh, zamszu lub innego tworzywa,
 • dość gruba podeszwa, wykonana z tworzywa o właściwościach amortyzujących,
 • bieżnik podeszwy zapobiegający ślizganiu się,
 • wiązanie na sznurówki, wsuwane lub zapinane na rzepy,
 • wygoda noszenia i stabilność,
 • przystępna cena w porównaniu z obuwiem przeznaczonym do uprawiania konkretnej dyscypliny sportowej,
 • elementy zwiększające atrakcyjność wizualną – kolory, wstawki, paski i inne.

Obuwie to jest w zupełności wystarczające dla osób rozpoczynających przygodę z aktywnością fizyczną. Zaawansowani amatorzy oraz zawodowcy zdecydują się jednak na buty przeznaczone do konkretnej dyscypliny sportowej.

Do biegania, bowlingu, podnoszenia ciężarów… – but sportowy nie jedno ma imię

Przeciwieństwem sportowego obuwia uniwersalnego będą buty dedykowane konkretnym dyscyplinom. W zależności od rodzaju aktywności fizycznej, jej intensywności czy podłoża, po którym porusza się sportowiec, będą miały charakterystyczne cechy, o których przeciętny Kowalski nie ma nawet pojęcia. Ich wspólnym mianownikiem jest:

 • stabilizacja stopy i ochrona przed urazami i kontuzjami,
 • budowa umożliwiająca poprawę osiągów sportowych,
 • użycie materiałów umożliwiających dopływ powietrza do stopy.

Czym się zatem charakteryzuje dobre obuwie, dedykowane konkretnym grupom sportowym? Oto kilka ciekawych cech charakterystycznych:

 1. Buty dla ciężarowców mają rodzaj obcasa – podwyższenie w części piętowej, którego zadaniem jest wsparcie elastyczności bioder i kostek.
 2. W zależności od rodzaju podłoża, buty do biegania mają różną budowę. Buty do biegania po lasach czy górach mają małą amortyzację, agresywny bieżnik i cholewkę chroniącą palce. Buty do biegania po asfalcie posiadają zazwyczaj podeszwę o dużych właściwościach amortyzujących, a cholewka składa się w dużej części z przepuszczającej powietrze siateczki mesh.
 3. Podeszwa butów do kręgli wykonana jest ze skóry, a jej zadaniem jest ułatwianie poślizgu.
 4. Projektanci obuwia sportowego zadbali również o kierowców rajdowych. Podeszwa ich butów jest na tyle cienka, aby mogli wyczuwać i precyzyjnie operować pedałami sprzęgła, gazu i hamulca.

Nie tylko buty…

Aby zapewnić stopom komfort i ochronę w czasie aktywności sportowej, nie wystarczy jednak tylko dobrze dopasowane obuwie. Chodzenie czy uprawianie aktywności sportowej w nawet świetnie dobranych butach może okazać się uciążliwe i niekomfortowe, jeśli nie zadbasz o wybór dobrej jakości skarpet. Czy wiesz jakie kupować skarpetki? Niby oczywiste, a jednak! Chcą uniknąć przykrego zapachu, otarć i odparzeń stóp, warto zainwestować w dobrej jakości skarpety sportowe.

W sytuacji, kiedy walczysz o nowy rekord osobisty lub gdy zależy Ci na dobrym treningu, nie pozwól, aby jakikolwiek detal przeszkodził w realizacji celu. Wybierz odpowiednie obuwie oraz skarpety.

Fot.: materiał Klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Trening na ładne plecy w domu – Marta Mróz (Fit Kobietka)
Trening na ładne plecy w domu – Marta Mróz (Fit Kobietka)
Wiele aktywnych fizycznie kobiet zaniedbuje trening pleców, tymczasem silne plecy to lepszy wygląd sylwetki oraz więcej siły do wykonywania codziennych […]
Jak dobrać dresy do ćwiczeń?
Jak dobrać dresy do ćwiczeń?
Odpowiedni dobór stroju do ćwiczeń sprawia, że trening jest dużo bardziej przyjemny i komfortowy. Sprawdź, jak wybrać idealny dres do różnych dyscyplin sportowych.
Marketing internetowy: Klucz do sukcesu w erze cyfrowej
Marketing internetowy: Klucz do sukcesu w erze cyfrowej
Marketing internetowy, zwany również marketingiem cyfrowym, to dziedzina, która rozwinęła się wraz postępem technologii i Internetu. Obejmuje szeroki zakres strategii i narzędzi, które mają na celu promowanie produktów i usług za pomocą platform online. 
Ostatnie wpisy