Jak wybrać dobre obuwie sportowe?
TRENING
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak wybrać dobre obuwie sportowe?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Mówiąc o obuwiu sportowym, możemy mieć na myśli dwa rodzaje butów. Pierwsze z nich to modne i uniwersalne obuwie sportowe, przeznaczone do chodzenia i innych amatorskich aktywności sportowych. Druga grupa to specjalistyczne obuwie, dedykowane konkretnym dyscyplinom sportowym. Przeczytaj i sprawdź, jakie są ich cechy wspólne i wyróżniające poszczególne typy obuwia sportowego.

Uniwersalne buty sportowe

To modele obuwia o wyglądzie sportowym, pasujące casualowego czy sportowego do stylu ubioru. Można w nich uprawiać niektóre sporty, takie jak marsz, trucht, niektóre ćwiczenia na siłowni, aerobik, zumbę i inne. Ich cechami charakterystycznymi są:

 • sportowy wygląd,
 • cholewka wykonana ze skóry, ekoskóry, tkaniny mesh, zamszu lub innego tworzywa,
 • dość gruba podeszwa, wykonana z tworzywa o właściwościach amortyzujących,
 • bieżnik podeszwy zapobiegający ślizganiu się,
 • wiązanie na sznurówki, wsuwane lub zapinane na rzepy,
 • wygoda noszenia i stabilność,
 • przystępna cena w porównaniu z obuwiem przeznaczonym do uprawiania konkretnej dyscypliny sportowej,
 • elementy zwiększające atrakcyjność wizualną – kolory, wstawki, paski i inne.

Obuwie to jest w zupełności wystarczające dla osób rozpoczynających przygodę z aktywnością fizyczną. Zaawansowani amatorzy oraz zawodowcy zdecydują się jednak na buty przeznaczone do konkretnej dyscypliny sportowej.

Do biegania, bowlingu, podnoszenia ciężarów… – but sportowy nie jedno ma imię

Przeciwieństwem sportowego obuwia uniwersalnego będą buty dedykowane konkretnym dyscyplinom. W zależności od rodzaju aktywności fizycznej, jej intensywności czy podłoża, po którym porusza się sportowiec, będą miały charakterystyczne cechy, o których przeciętny Kowalski nie ma nawet pojęcia. Ich wspólnym mianownikiem jest:

 • stabilizacja stopy i ochrona przed urazami i kontuzjami,
 • budowa umożliwiająca poprawę osiągów sportowych,
 • użycie materiałów umożliwiających dopływ powietrza do stopy.

Czym się zatem charakteryzuje dobre obuwie, dedykowane konkretnym grupom sportowym? Oto kilka ciekawych cech charakterystycznych:

 1. Buty dla ciężarowców mają rodzaj obcasa – podwyższenie w części piętowej, którego zadaniem jest wsparcie elastyczności bioder i kostek.
 2. W zależności od rodzaju podłoża, buty do biegania mają różną budowę. Buty do biegania po lasach czy górach mają małą amortyzację, agresywny bieżnik i cholewkę chroniącą palce. Buty do biegania po asfalcie posiadają zazwyczaj podeszwę o dużych właściwościach amortyzujących, a cholewka składa się w dużej części z przepuszczającej powietrze siateczki mesh.
 3. Podeszwa butów do kręgli wykonana jest ze skóry, a jej zadaniem jest ułatwianie poślizgu.
 4. Projektanci obuwia sportowego zadbali również o kierowców rajdowych. Podeszwa ich butów jest na tyle cienka, aby mogli wyczuwać i precyzyjnie operować pedałami sprzęgła, gazu i hamulca.

Nie tylko buty…

Aby zapewnić stopom komfort i ochronę w czasie aktywności sportowej, nie wystarczy jednak tylko dobrze dopasowane obuwie. Chodzenie czy uprawianie aktywności sportowej w nawet świetnie dobranych butach może okazać się uciążliwe i niekomfortowe, jeśli nie zadbasz o wybór dobrej jakości skarpet. Czy wiesz jakie kupować skarpetki? Niby oczywiste, a jednak! Chcą uniknąć przykrego zapachu, otarć i odparzeń stóp, warto zainwestować w dobrej jakości skarpety sportowe.

W sytuacji, kiedy walczysz o nowy rekord osobisty lub gdy zależy Ci na dobrym treningu, nie pozwól, aby jakikolwiek detal przeszkodził w realizacji celu. Wybierz odpowiednie obuwie oraz skarpety.

Fot.: materiał Klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Oprogramowanie układowe – jak jego tworzenie wpływa na funkcjonalność prototypów urządzeń elektronicznych
Oprogramowanie układowe – jak jego tworzenie wpływa na funkcjonalność prototypów urządzeń elektronicznych
Odkryj, jak proces tworzenia oprogramowania układowego determinuje funkcjonalność prototypów urządzeń elektronicznych. Dowiedz się, jakie techniki i narzędzia są wykorzystywane do osiągnięcia najwyższej jakości.
Prawidłowy trening mięśni grzbietu – jak go wykonać?
Prawidłowy trening mięśni grzbietu – jak go wykonać?
Marzą Ci się rozbudowane plecy? Z nami poznasz najważniejsze zasady dotyczące planowania i realizacji efektywnego treningu!
Nie uwierzysz, jak wiele może zdziałać współczesna ortodoncja
Nie uwierzysz, jak wiele może zdziałać współczesna ortodoncja
Współczesna ortodoncja dokonała ogromnego postępu i oferuje pacjentom szeroki wachlarz możliwości korygowania wad zgryzu oraz poprawiania estetyki uzębienia.
Ostatnie wpisy