Jak wybrać dobre obuwie sportowe?
TRENING
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak wybrać dobre obuwie sportowe?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Mówiąc o obuwiu sportowym, możemy mieć na myśli dwa rodzaje butów. Pierwsze z nich to modne i uniwersalne obuwie sportowe, przeznaczone do chodzenia i innych amatorskich aktywności sportowych. Druga grupa to specjalistyczne obuwie, dedykowane konkretnym dyscyplinom sportowym. Przeczytaj i sprawdź, jakie są ich cechy wspólne i wyróżniające poszczególne typy obuwia sportowego.

Uniwersalne buty sportowe

To modele obuwia o wyglądzie sportowym, pasujące casualowego czy sportowego do stylu ubioru. Można w nich uprawiać niektóre sporty, takie jak marsz, trucht, niektóre ćwiczenia na siłowni, aerobik, zumbę i inne. Ich cechami charakterystycznymi są:

  • sportowy wygląd,
  • cholewka wykonana ze skóry, ekoskóry, tkaniny mesh, zamszu lub innego tworzywa,
  • dość gruba podeszwa, wykonana z tworzywa o właściwościach amortyzujących,
  • bieżnik podeszwy zapobiegający ślizganiu się,
  • wiązanie na sznurówki, wsuwane lub zapinane na rzepy,
  • wygoda noszenia i stabilność,
  • przystępna cena w porównaniu z obuwiem przeznaczonym do uprawiania konkretnej dyscypliny sportowej,
  • elementy zwiększające atrakcyjność wizualną – kolory, wstawki, paski i inne.

Obuwie to jest w zupełności wystarczające dla osób rozpoczynających przygodę z aktywnością fizyczną. Zaawansowani amatorzy oraz zawodowcy zdecydują się jednak na buty przeznaczone do konkretnej dyscypliny sportowej.

Do biegania, bowlingu, podnoszenia ciężarów… – but sportowy nie jedno ma imię

Przeciwieństwem sportowego obuwia uniwersalnego będą buty dedykowane konkretnym dyscyplinom. W zależności od rodzaju aktywności fizycznej, jej intensywności czy podłoża, po którym porusza się sportowiec, będą miały charakterystyczne cechy, o których przeciętny Kowalski nie ma nawet pojęcia. Ich wspólnym mianownikiem jest:

  • stabilizacja stopy i ochrona przed urazami i kontuzjami,
  • budowa umożliwiająca poprawę osiągów sportowych,
  • użycie materiałów umożliwiających dopływ powietrza do stopy.

Czym się zatem charakteryzuje dobre obuwie, dedykowane konkretnym grupom sportowym? Oto kilka ciekawych cech charakterystycznych:

  1. Buty dla ciężarowców mają rodzaj obcasa – podwyższenie w części piętowej, którego zadaniem jest wsparcie elastyczności bioder i kostek.
  2. W zależności od rodzaju podłoża, buty do biegania mają różną budowę. Buty do biegania po lasach czy górach mają małą amortyzację, agresywny bieżnik i cholewkę chroniącą palce. Buty do biegania po asfalcie posiadają zazwyczaj podeszwę o dużych właściwościach amortyzujących, a cholewka składa się w dużej części z przepuszczającej powietrze siateczki mesh.
  3. Podeszwa butów do kręgli wykonana jest ze skóry, a jej zadaniem jest ułatwianie poślizgu.
  4. Projektanci obuwia sportowego zadbali również o kierowców rajdowych. Podeszwa ich butów jest na tyle cienka, aby mogli wyczuwać i precyzyjnie operować pedałami sprzęgła, gazu i hamulca.

Nie tylko buty…

Aby zapewnić stopom komfort i ochronę w czasie aktywności sportowej, nie wystarczy jednak tylko dobrze dopasowane obuwie. Chodzenie czy uprawianie aktywności sportowej w nawet świetnie dobranych butach może okazać się uciążliwe i niekomfortowe, jeśli nie zadbasz o wybór dobrej jakości skarpet. Czy wiesz jakie kupować skarpetki? Niby oczywiste, a jednak! Chcą uniknąć przykrego zapachu, otarć i odparzeń stóp, warto zainwestować w dobrej jakości skarpety sportowe.

W sytuacji, kiedy walczysz o nowy rekord osobisty lub gdy zależy Ci na dobrym treningu, nie pozwól, aby jakikolwiek detal przeszkodził w realizacji celu. Wybierz odpowiednie obuwie oraz skarpety.

Fot.: materiał Klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Odkrywając moc superfoods w codziennym treningu
Odkrywając moc superfoods w codziennym treningu
Poznaj rosnącą rolę superfoods w treningu codziennym. Dowiedz się, jakie produkty poprawiają wydolność fizyczną, przyspieszają regenerację i wspierają zdrowie.
Konsultacje dietetyczne – Droga do zdrowia i równowagi
Konsultacje dietetyczne – Droga do zdrowia i równowagi
Odkryj korzyści konsultacji dietetycznych. Indywidualny plan żywieniowy, wsparcie i motywacja - klucz do zdrowej diety i równowagi.
Rehabilitacja mięśni po urazie – możliwe rozwiązania
Rehabilitacja mięśni po urazie – możliwe rozwiązania
Nie musisz cierpieć ze względu na uraz. Poznaj najlepsze sposoby na rehabilitację mięśni!
Ostatnie wpisy