Jak ubrać się do górskich ćwiczeń?
ATLAS ĆWICZEŃDLA KOBIETDLA MĘŻCZYZN
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak ubrać się do górskich ćwiczeń?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla utrzymania zdrowia oraz kondycji fizycznej. Jednym z rodzajów aktywności, która cieszy się coraz większą popularnością, jest uprawianie sportu w górach. Możliwość obcowania z naturą w kolaboracji z treningiem jest doskonałym pomysłem na spędzanie wolnego czasu. Niemniej jednak górska pogoda jest bardzo zmienna, dlatego warto dowiedzieć się, jak ubrać się do górskich ćwiczeń i trekkingu.

Kurtka na zmienną pogodę w górach

Utrzymanie komfortu termicznego ciała w czasie treningu na górskich terenach jest bardzo ważne. Silne podmuchy wiatru, deszczowa aura i mocno świecące słońce są warunkami atmosferycznymi, które mogą po sobie następować w czasie jednego treningu. Jednym z akcesoriów osoby trenującej w górach powinna być wysokiej klasy kurtka, której parametry będą osłaniać ciało przed deszczem, wiatrem oraz chłodem. 

Doskonałym wyborem na jesienno-zimowy okres jest kurtka puchowa damska lub męska. Jedną z najważniejszych zalet kurtek puchowych jest jej naturalne wypełnienie z puchu, który wykazuje zdolność do zatrzymywania oraz kumulowania powietrza. To cecha, która pozwala zatrzymywać cząsteczki ciepła produkowane przez ciało użytkownika, co gwarantuje utrzymanie komfortu termicznego.

Dodatkowo, kurtki puchowe idealnie sprawdzają się do uprawiania trekkingu i innego rodzaju aktywności, ze względu na niewielką wagę puchu oraz jego sprężystość. Podczas treningu i wykonywania różnego zakresu ruchu jej założenie nie prowadzi do krępowania ciała, które mogłoby niekorzystnie wpływać na efektywność ćwiczeń.

Jakie buty wybrać do górskich ćwiczeń?

Mimo najlepszego przygotowania fizycznego, górski teren jest bardzo wymagający. Zróżnicowane podłoże, od piaszczystych ścieżek do skalistych dróg, niekorzystnie wpływa na aparat stawowy, a w szczególności staw skokowy. Nieprawidłowa amortyzacja podczas biegu, podskoków czy marszu może prowadzić do kontuzji kostki oraz nadmiernego obciążenia stawów kolanowych i biodrowych.

Buty trekkingowe męskie lub damskie są najlepszym rodzajem obuwia, które sprawdzi się podczas treningu w górach. Ich konstrukcja pozwala na bezpieczne wykonywanie różnych ruchów, a dobranie odpowiedniego rozmiaru pozwala uniknąć bolesnych obtarć oraz pęcherzy. Podczas zakupu warto szczególną uwagę zwrócić na podeszwę, której budowa powinna zwiększać amortyzację stawów. Jej dodatkową właściwością powinna być ochrona użytkownika przed upadkiem lub poślizgnięciem na różnym terenie, na przykład mokrej trawie lub skale. Na jesienno-zimową porę oraz w wysokie partie gór najlepszym rozwiązaniem będzie zakup obuwia z wysoką cholewką, która dodatkowo zabezpieczy stopy przed wniknięciem wody i śniegu.

Jaki strój wybrać do ćwiczeń w górach?

Kurtka puchowa oraz buty trekkingowe są elementami ubioru, które zabezpieczą osobę ćwiczącą przed kontuzją oraz nadmierną utratą ciepła. Pod kurtkę warto założyć wygodny strój, który składa się z legginsów, spodni dresowych oraz t-shirtu i bluzy. Warto stawiać na wysokiej jakości, przewiewne tkaniny, które będą zapobiegać nadmiernemu poceniu się siała, co mogłoby skończyć się infekcją. Dodatkowo, wybieranie sportowej odzieży pozwoli na swobodne wykonywanie ćwiczeń, co zwiększy efektywność i komfort wykonywanych ćwiczeń. 

Trening w górach jest doskonałą formą aktywności, którą pokochali miłośnicy szczytów. Odpowiedni ubiór pozwoli na ochronę ciała przed wychłodzeniem oraz wpłynie na bezpieczeństwo oraz komfort.

Zdjęcie główne: materiał od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Akcesoria do biegania – poradnik, pomagający w wyborze jak najlepszego wyposażenia
Akcesoria do biegania – poradnik, pomagający w wyborze jak najlepszego wyposażenia
Odkryj, jak wybrać najlepsze akcesoria do biegania dla początkujących i zaawansowanych, by ułatwić trening i zwiększyć jego efektywność.
Jak powiększyć obwód szyi za pomocą kilku ćwiczeń?
Jak powiększyć obwód szyi za pomocą kilku ćwiczeń?
Chciałbyś, aby Twoja szyja nabrała masy mięśniowej? Oto kilka ćwiczeń, które Ci w tym pomogą!
Obsesja doskonałości. Mr. Olympia 2020 pracuje nad „ulepszonym pakietem”!
Obsesja doskonałości. Mr. Olympia 2020 pracuje nad „ulepszonym pakietem”!
Triumfator najważniejszej imprezy kulturystycznej na świecie wciąż dąży do poprawy swojej i tak imponującej sylwetki. Mamdouh Elssbiay zapowiedział już, że […]
Ostatnie wpisy