Praca na siłowni i w klubie fitness. Kto znajdzie zatrudnienie?
KULTURYSTYKA I FITNESS
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Praca na siłowni i w klubie fitness. Kto znajdzie zatrudnienie?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Nie wyobrażasz sobie życia bez aktywności fizycznej, a na siłowni lub w klubie fitness możesz spędzać całe dnie? W takim razie dobrym rozwiązaniem dla Ciebie może być połączenie pasji z karierą. Szczególnie że na rynku pracy nie brakuje zatrudnienia dla prawdziwych sportowych zapaleńców. Zdrowy tryb życia, w tym regularny ruch stał się w ostatnich latach po prostu trendem. Stale przybywa osób, które chcą zadbać o swoją kondycję, poprawić wydolność oddechową czy rozbudować mięśnie. Potrzebni są zatem specjaliści, którzy pokażą im, jak ćwiczyć bezpiecznie. Przeczytaj, kto może dostać pracę na siłowni albo w klubie fitness!

Praca na siłowni – dla kogo?

Praca na siłowni to zajęcie dla różnych specjalistów. W tego typu placówkach sportowych potrzebni są recepcjoniści, sprzątacze, konserwatorzy sprzętów – aż w końcu instruktorzy siłowni oraz trenerzy personalni. Skupimy się właśnie na tych dwóch ostatnich zawodach.

Zarówno w przypadku instruktora, jak i trenera praca na siłowni jest przeznaczona dla osób, które kochają nie tylko sport, ale również ludzi. Powinny łatwo nawiązywać kontakty, być empatyczne i potrafić motywować oraz zapewniać klientom wsparcie podczas kryzysu mentalnego. Niemniej istotne od umiejętności interpersonalnych są te związane już stricte ze sportem i prowadzeniem zajęć. Chcąc zatem dostać pracę na siłowni, trzeba zdobyć odpowiednią wiedzę – między innymi z zakresu prawidłowych technik wykonywania ćwiczeń oraz opracowywania indywidualnych programów treningowych czy zajęć grupowych. Ważne jest również wysportowanie.

Praca w klubie fitness – dla kogo?

Tak jak w przypadku siłowni, praca w klubie fitness również może być przeznaczona dla różnych specjalistów. I tutaj potrzebni są recepcjoniści czy sprzątacze; z kolei samym prowadzeniem zajęć oraz wsparciem klientów zajmuje się instruktor fitness. Kto może nim zostać?

Idealnym instruktorem fitness będzie osoba wysportowana, która cieszy się świetną kondycją fizycznej, jest kreatywna i komunikatywna. Musi też mieć doskonałą podzielność uwagi, w swojej pracy zajmuje się bowiem prowadzeniem intensywnych zajęć ruchowych dla całych grup klientów. Jednocześnie obserwuje jak poszczególne osoby wykonują ćwiczenia, koryguje ich ewentualne błędy i również instruuje. Istotne jest też w pewnym stopniu poczucie rytmu – fitness opiera się często na ćwiczeniach do muzyki.

Praca w klubie sportowym wymaga również posiadania specjalistycznej wiedzy. To zatem znajomość wielu rodzajów ćwiczeń i umiejętność ułożenia z nich prawidłowego treningu dla grup o różnym stopniu zaawansowania, a także znajomość poprawnych technik ich wykonywania. Instruktorzy często specjalizują się w konkretnym typie treningu: np. pilatesie, zumbie, crossficie czy HIIT (intensywny trening interwałowy).

Obowiązki trenera personalnego, instruktora siłowni i instruktora fitness

Wbrew pozorom, instruktor siłowni, trener personalny i instruktor fitness to nie ten sam zawód. Instruktor siłowni zajmuje się między innymi oprowadzaniem klientów po placówce, objaśnia im, do czego służą poszczególne sprzęty i pokazuje, jak poprawnie z nich korzystać. Instruktor może także układać proste plany treningowe oraz prowadzić zajęcia grupowe. 

Z kolei trener personalny jest pewnego rodzaju mentorem klienta. Podczas pracy na siłowni tworzy dla podopiecznego dokładny indywidualny plan treningowy, pilnuje wyników i pomaga mu dążyć do osiągnięcia celu. Instruktor siłowni jest na sali dostępny dla wszystkich, z kolei trener zostaje „zarezerwowany” w danym terminie dla konkretnego klienta. Co więcej, może z nim pracować również poza siłownią, prowadząc dodatkowe konsultacje.

Instruktor fitness prowadzi natomiast zajęcia ruchowe dla grup. Rodzajów treningów fitnessowych jest całkiem sporo, zatem pracę w klubach sportowych znajduje zwykle wielu instruktorów specjalizujących się w innych ćwiczeniach fitness. Osobna osoba może prowadzić zajęcia z zumby, inna z aerobiku, a jeszcze inna zajmować się treningami Boot camp.

Kurs – trener personalny z elementami fitness

Powyższe zawody można w pewnym sensie połączyć w jeden. Wystarczy wyszkolić się w kierunku prowadzenia treningów personalnych, a jednocześnie poznać tajniki fitnessu i zajęć grupowych. Wówczas zyskuje się jeszcze większe możliwości zatrudnienia. Można bowiem znaleźć pracę na siłowniach, w klubach fitness, kompleksach sportowych, ośrodkach sportowych i rehabilitacyjnych, ośrodkach sportu i rekreacji, a także udzielać prywatnych konsultacji. 

Taką możliwość daje kurs jednoroczny Trener personalny z elementami fitness oferowany przez Żaka (https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/ksztalcenie-jednoroczne/trener-personalny-z-elementami-fitness). Kursanci poznają na nim między innymi biomechanikę i fizjologię wysiłku fizycznego, metodykę ćwiczeń fitness, zasady opracowywania indywidualnych programów treningowych czy prowadzenia zajęć indywidualnych i grupowych fitnessu z wykorzystaniem muzyki, a także ćwiczenia siłowe, aerobowe, rozciągające i wyciszające. Znajdź wymarzoną pracę w klubie sportowym, zdobywając odpowiednie kwalifikacje!

Fot.: materiał Klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie niebezpieczeństwa niesie za sobą stosowanie insuliny?
Jakie niebezpieczeństwa niesie za sobą stosowanie insuliny?
Dowiedz się, jak działa insulina, jakie choroby wywołuje jej nieprawidłowy poziom we krwi oraz poznaj niebezpieczeństwa związane z jej nieodpowiednim stosowaniem w kulturystyce.
Jak ćwiczyć na redukcji? Przykładowy plan treningowy
Jak ćwiczyć na redukcji? Przykładowy plan treningowy
W systematycznych sesjach treningowych przyspieszających spalanie tkanki tłuszczowej powinny znaleźć się elementy ćwiczeń cardio, siłowych czy HIIT. Sprawdź, jak bezpiecznie zrealizować plan treningowy!
Jak naklejki ścienne mogą odmienić wygląd twojej sypialni?
Jak naklejki ścienne mogą odmienić wygląd twojej sypialni?
Zobacz jak prosta dekoracja ściana jaką są naklejki może całkowicie odmienić wygląd twojego miejsca wypoczynku. Odnajdź inspiracje i przekonaj się o sile małych zmian.
Ostatnie wpisy