Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Nie wyobrażasz sobie życia bez aktywności fizycznej, a na siłowni lub w klubie fitness możesz spędzać całe dnie? W takim razie dobrym rozwiązaniem dla Ciebie może być połączenie pasji z karierą. Szczególnie że na rynku pracy nie brakuje zatrudnienia dla prawdziwych sportowych zapaleńców. Zdrowy tryb życia, w tym regularny ruch stał się w ostatnich latach po prostu trendem. Stale przybywa osób, które chcą zadbać o swoją kondycję, poprawić wydolność oddechową czy rozbudować mięśnie. Potrzebni są zatem specjaliści, którzy pokażą im, jak ćwiczyć bezpiecznie. Przeczytaj, kto może dostać pracę na siłowni albo w klubie fitness!
Praca na siłowni to zajęcie dla różnych specjalistów. W tego typu placówkach sportowych potrzebni są recepcjoniści, sprzątacze, konserwatorzy sprzętów – aż w końcu instruktorzy siłowni oraz trenerzy personalni. Skupimy się właśnie na tych dwóch ostatnich zawodach.
Zarówno w przypadku instruktora, jak i trenera praca na siłowni jest przeznaczona dla osób, które kochają nie tylko sport, ale również ludzi. Powinny łatwo nawiązywać kontakty, być empatyczne i potrafić motywować oraz zapewniać klientom wsparcie podczas kryzysu mentalnego. Niemniej istotne od umiejętności interpersonalnych są te związane już stricte ze sportem i prowadzeniem zajęć. Chcąc zatem dostać pracę na siłowni, trzeba zdobyć odpowiednią wiedzę – między innymi z zakresu prawidłowych technik wykonywania ćwiczeń oraz opracowywania indywidualnych programów treningowych czy zajęć grupowych. Ważne jest również wysportowanie.
Tak jak w przypadku siłowni, praca w klubie fitness również może być przeznaczona dla różnych specjalistów. I tutaj potrzebni są recepcjoniści czy sprzątacze; z kolei samym prowadzeniem zajęć oraz wsparciem klientów zajmuje się instruktor fitness. Kto może nim zostać?
Idealnym instruktorem fitness będzie osoba wysportowana, która cieszy się świetną kondycją fizycznej, jest kreatywna i komunikatywna. Musi też mieć doskonałą podzielność uwagi, w swojej pracy zajmuje się bowiem prowadzeniem intensywnych zajęć ruchowych dla całych grup klientów. Jednocześnie obserwuje jak poszczególne osoby wykonują ćwiczenia, koryguje ich ewentualne błędy i również instruuje. Istotne jest też w pewnym stopniu poczucie rytmu – fitness opiera się często na ćwiczeniach do muzyki.
Praca w klubie sportowym wymaga również posiadania specjalistycznej wiedzy. To zatem znajomość wielu rodzajów ćwiczeń i umiejętność ułożenia z nich prawidłowego treningu dla grup o różnym stopniu zaawansowania, a także znajomość poprawnych technik ich wykonywania. Instruktorzy często specjalizują się w konkretnym typie treningu: np. pilatesie, zumbie, crossficie czy HIIT (intensywny trening interwałowy).
Wbrew pozorom, instruktor siłowni, trener personalny i instruktor fitness to nie ten sam zawód. Instruktor siłowni zajmuje się między innymi oprowadzaniem klientów po placówce, objaśnia im, do czego służą poszczególne sprzęty i pokazuje, jak poprawnie z nich korzystać. Instruktor może także układać proste plany treningowe oraz prowadzić zajęcia grupowe.
Z kolei trener personalny jest pewnego rodzaju mentorem klienta. Podczas pracy na siłowni tworzy dla podopiecznego dokładny indywidualny plan treningowy, pilnuje wyników i pomaga mu dążyć do osiągnięcia celu. Instruktor siłowni jest na sali dostępny dla wszystkich, z kolei trener zostaje „zarezerwowany” w danym terminie dla konkretnego klienta. Co więcej, może z nim pracować również poza siłownią, prowadząc dodatkowe konsultacje.
Instruktor fitness prowadzi natomiast zajęcia ruchowe dla grup. Rodzajów treningów fitnessowych jest całkiem sporo, zatem pracę w klubach sportowych znajduje zwykle wielu instruktorów specjalizujących się w innych ćwiczeniach fitness. Osobna osoba może prowadzić zajęcia z zumby, inna z aerobiku, a jeszcze inna zajmować się treningami Boot camp.
Powyższe zawody można w pewnym sensie połączyć w jeden. Wystarczy wyszkolić się w kierunku prowadzenia treningów personalnych, a jednocześnie poznać tajniki fitnessu i zajęć grupowych. Wówczas zyskuje się jeszcze większe możliwości zatrudnienia. Można bowiem znaleźć pracę na siłowniach, w klubach fitness, kompleksach sportowych, ośrodkach sportowych i rehabilitacyjnych, ośrodkach sportu i rekreacji, a także udzielać prywatnych konsultacji.
Taką możliwość daje kurs jednoroczny Trener personalny z elementami fitness oferowany przez Żaka (https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/ksztalcenie-jednoroczne/trener-personalny-z-elementami-fitness). Kursanci poznają na nim między innymi biomechanikę i fizjologię wysiłku fizycznego, metodykę ćwiczeń fitness, zasady opracowywania indywidualnych programów treningowych czy prowadzenia zajęć indywidualnych i grupowych fitnessu z wykorzystaniem muzyki, a także ćwiczenia siłowe, aerobowe, rozciągające i wyciszające. Znajdź wymarzoną pracę w klubie sportowym, zdobywając odpowiednie kwalifikacje!
Fot.: materiał Klienta