Czy można schudnąć szybko i bezpiecznie?
DIETA I ODŻYWIANIE
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Czy można schudnąć szybko i bezpiecznie?

Już tyle razy próbowałeś schudnąć, a efekty były mizerne? Pora podejść do tematu w sposób kompleksowy – uwzględniający zarówno dietę, jak i aktywność fizyczną.

Nadwaga – dlaczego jest tak niebezpieczna?

Kilka dodatkowych kilogramów potrafi sprawić, że we własnym ciele czujesz się zupełnie obco. Szybciej się męczysz, spada Twoja pewność siebie i zaczyna szwankować zdrowie. Warto podkreślić, że nadwaga, a w konsekwencji otyłość, to poważny problem o podłożu zdrowotnym. Otyłość przyczynia się do rozwoju wielu chorób. Zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy, sprzyja rozwojowi miażdżycy, a także może potęgować stany depresyjne. Nie każdy musi posiadać figurę jak z okładki czasopisma dla młodzieży, lecz dla własnego zdrowia warto zadbać o to, aby współczynnik BMI kształtował się na prawidłowym poziomie.

 

Efekt jo-jo – stale powracający problem

Główny problem z redukcją wagi, na który wskazują osoby kilkukrotnie podejmujące próbę zrzucenia balastu zbędnych kilogramów, jest powracający z uporem maniaka efekt jo-jo. Niemal każdy zna ten powtarzający się schemat na pamięć. Najpierw kilka tygodni restrykcyjnej diety zakrawającej momentami o głodówkę. Wreszcie waga spada do upragnionego poziomu, a Ty w skowronkach wracasz do starych nawyków żywieniowych i chowasz chwilowo za duże ubrania na dno szafy, ale… wówczas pojawia się efekt jo-jo. Waga nie tylko wraca do punktu wyjścia, ale często wskazuje też kilka dodatkowych kilogramów.


https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10207071092691725&id=1713032293

 

Chudnąć szybko czy bezpiecznie?

A może da się schudnąć szybko, bezpiecznie i jeszcze w taki sposób, aby efekty widoczne były przez dłuższy czas? Niestety – takie życzenia spełniają się jedynie w bajkach. Redukcja nadprogramowych kilogramów i kształtowanie wymarzonej sylwetki to proces, który, aby był bezpieczny i miał szansę przynieść trwałe rezultaty, musi być odpowiednio rozłożony w czasie. Szybki spadek masy ciała, zwłaszcza gdy jest wynikiem katorżniczych głodówek wyrządza w organizmie poważne szkody – część z nich może być nieodwracalna. Cierpi wówczas nie tylko układ pokarmowy, lecz również hormonalny i odpornościowy. Chcesz schudnąć? Nastaw się na kilka miesięcy intensywnego wysiłku.

 

Dlaczego „diety cud” wcale nie działają?

Opalenizna, którą zdobywasz w lecie, znika po kilku tygodniach. Podobnie jest z wagą. Redukcja tkanki tłuszczowej będzie postępowała do momentu rygorystycznego trzymania się diety. Gdy wrócisz do starych nawyków żywieniowych, znów zaczniesz tyć. Jak przerwać to błędne koło? To bardzo proste! Chcesz schudnąć? Zmień na stałe swoje żywieniowe przyzwyczajenia! I nie chodzi w tym momencie o to, abyś do końca życia trzymał się tej czy innej diety. Postaw na zdrowe odżywianie i odpowiednio zbilansowane posiłki. Odstaw używki – pamiętaj, nawet alkohol może być kaloryczny! Zamiast po słodycze, sięgaj po warzywa i świeże owoce. Smażenie zastąp gotowaniem na parze. Zrezygnuj z dań typu fast-food i przetworzonej żywności. To dopiero początek fascynującej drogi – aby przyniosła trwałe rezultaty, musisz na dobre porzucić złe przyzwyczajenia żywieniowe.

 

Aktywność fizyczna przyspiesza redukcję tkanki tłuszczowej

Jeżeli chcesz skutecznie schudnąć, to prócz zdrowego odżywiania podejmij także aktywność fizyczną. Ćwiczenia nie muszą być bardzo intensywne, ważne, abyś zaczęła się ruszać. Zamiast jechać samochodem na zakupy, pojedź rowerem. Zamień maraton filmowy przed telewizorem na spacer z przyjaciółmi. Przestań jeździć windą – wybierz schody, a zobaczysz, jak szybko poprawisz wydolność oddechową. Optymalne rezultaty, jeżeli chodzi o redukcję masy ciała, można osiągnąć, współpracując z profesjonalnymi dietetykami i trenerami personalnymi. Fachowcy ułożą dietę i plan ćwiczeń pod kątem indywidualnych potrzeb.

Zdjęcie wyróżniające: pxhere.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Hamowanie insuliny skutecznym sposobem na odchudzanie?
Hamowanie insuliny skutecznym sposobem na odchudzanie?
Czy hamowanie insuliny może mieć wpływ na odchudzanie? A może jest to mit, który nie został poparty badaniami? Odpowiedź na te pytania jest już znana!
Podnoszenie ciężarów zniknie z programu igrzysk olimpijskich?
Podnoszenie ciężarów zniknie z programu igrzysk olimpijskich?
Czy dyscyplina podnoszenia ciężarów zostanie skreślona z listy zawodów olimpijskich? Wyjaśniamy!
Jak poprawić wygląd nóg? Oto kilka ciekawych ćwiczeń
Jak poprawić wygląd nóg? Oto kilka ciekawych ćwiczeń
Marzysz o pięknych, zgrabnych nogach? Dzięki tym kilku ćwiczeniom Twoje marzenie może się spełnić!
Ostatnie wpisy