Kreatyna należy do podstawowych form suplementacji i znacząco wspomaga proces budowy masy mięśniowej. Wybór jednego z dwóch najpopularniejszych jej rodzajów pozostaje jednak w gestii samego kulturysty.
Inaczej nazywana kwasem beta-metyloguanidynooctowym, keratyna to popularna forma suplementacji organizmu zarówno wśród profesjonalnych sportowców, jak również u osób regularnie trenujących siłowo na poziomie amatorskim. Pomaga zwiększyć siłę oraz wytrzymałość mięśni, ułatwia i przyspiesza budowę masy mięśniowej, a także poprawia zdolność tkanki do samodzielnej regeneracji po wysiłku fizycznym.
Suplementy na bazie keratyny są również stosowane podczas diety redukcyjnej. Substancja pomaga chronić białko znajdujące się w mięśniach przed zniszczeniem w czasie, gdy organizm poszukuje nowych źródeł energii. Najpopularniejszymi na rynku suplementów są produkty na bazie monohydratu lub jabłczanu. Odpowiednie dopasowanie preparatu do własnych potrzeb i znajomość właściwości poszczególnych substancji pozwoli na prawidłowy dobór sposobu suplementacji i osiągniecie pożądanych efektów.
Monohydrat kreatyny uznawany jest za podstawową formę kreatyny i to właśnie z jego udziałem przeprowadzono większość badań potwierdzających skuteczność i efekty stosowania takiej suplementacji. W skład chemicznej budowy monohydratu wchodzą cząstki kreatyny oraz woda, przez co substancja jest tania i nie posiada zbędnych zanieczyszczających mikroelementów.
Jego stosowanie jest bezpieczne, a efekty widoczne. Monohydrat zwiększa produkcję ATP w organizmie, który pełni rolę nośnika energii. Regularne zażywanie odżywek na bazie monohydratu zwiększa objętość mięśni, dostarcza tkance energii do produkcji białek, poprawia wytrzymałość oraz siłę mięśni, a także pozytywnie wpływa na proces regeneracji organizmu po intensywnym treningu.
Badania wykazały, że zdolność wysiłkowa po stosowaniu kreatyny zwiększa się o nawet 15%, co oznacza, że zawodnik może dłużej i mocniej pracować podczas ćwiczeń. Wady monohydratu, choć nieliczne, mogą być odczuwalne. Stosowanie substancji zwiększa retencję wody pod skórą, co skutkuje zwiększeniem się wagi ciała.
Monohydrat kreatyny jest jedną z najbardziej popularnych form kreatyny. ? Czy wiecie dlaczego tak jest? ?
?wspiera…Opublikowany przez GymBeam Czwartek, 3 września 2020
Skład tej substancji opiera się na połączeniu trzech cząstek kreatynowych z jedną cząstką kwasu jabłkowego. Obecność kwasu jabłkowego wpływa na lepszą przyswajalność suplementu przez organizm, szybszą rozpuszczalność w wodzie, a także stanowi dodatkowe źródło energii dla mięśni.
Podobnie jak monohydrat, tak i drugi rodzaj kreatyny buduje masę mięśniową, zwiększa jej wytrzymałość i siłę oraz oddziałuje na prawidłową pracę układu trawiennego. Zawarty w jabłczanie kwas bierze udział w cyklu Krebsa, co oznacza, że proces wytwarzania ATP jest znacznie intensywniejszy i szybszy.
Połączenie obu substancji pozwala także na gromadzenie fosfokreatyny w mięśniach, co sprawia, że poprawia się ich wytrzymałość oraz jakość. Dodatkową zaletą kreatyny na bazie kwasu jabłkowego jest fakt, że nie wpływa tak silnie na odkładanie się wody w organizmie, jak monohydrat kreatyny.
Jabłczan kreatyny sprawia, że budowana masa mięśniowa ma bardzo dobrą jakość. Retencja wody jest mała, ogólny wzrost…
Opublikowany przez Paco Klub Sportowy Lublin paco.pl Poniedziałek, 4 stycznia 2021
Podobieństwa między dwoma analizowanymi rodzajami kreatyny są bardzo duże, dlatego warto skupić się na różnicach wynikających z ich zestawienia. Podstawową cechą charakterystyczna będzie skład.
Kwas jabłkowy w połączeniu z kreatyną zyskuje dodatkowe funkcje i ma lepszy wpływ na pracę organizmu oraz proces budowy tkanki mięśniowej. Monohydrat jest w tym zestawieniu znacznie tańszym składnikiem, dlatego cena suplementów diety stworzonych na jego bazie będzie bardziej korzystna dla konsumentów. Co więcej, produkt ma szybsze działanie, więc będzie lepszą opcją dla osób, które chcą w krótkim czasie osiągnąć pożądane efekty.
Jabłczan, choć działa wolniej, tworzy bardziej jakościowe mięśnie, okazalsze oraz o lepszym poziomie wytrzymałości. W długotrwałej perspektywie drugi z suplementów byłby bardziej efektywny.
Jedną ze znaczących różnic między odżywkami kreatynowymi jest też fakt zatrzymywania wody w organizmie zawodnika. Jabłczan zmniejsza ten proces lub całkowicie go niweluje, w przeciwieństwie do monohydratu, którego działanie w tym zakresie jest dość silne i widoczne. Kreatyna na bazie kwasu jabłkowego lepiej działa także na układ pokarmowy, procesy metaboliczne i wspomaga produkcję soków żołądkowych oraz aktywację enzymów trawiennych.
Zdjęcie wyróżniające: unsplash.com / HowToGym