Olej MCT: Paliwo dla sportowców
SUPLEMENTACJA
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Olej MCT: Paliwo dla sportowców

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Prawdopodobnie słyszałeś o oleju MCT w kontekście kawy bulletproof, popularnej w diecie ketogenicznej. Jednak pełnienie funkcji składnika tego wyjątkowego napoju to nie jedyna cecha MCT. Olej ten zyskuje na popularności ze względu na swoje właściwości przyspieszające metabolizm, pozwalające schudnąć i zwiększyć beztłuszczową masę mięśniową. Wiele osób wciąż nie do końca rozumie korzyści płynące ze stosowania oleju MCT i tego, jak cennym jest on dodatkiem do codziennej rutyny treningowej.

Co to jest olej MCT?

Olej MCT to suplement diety, składający się ze średniołańcuchowych trójglicerydów, formy nasyconych kwasów tłuszczowych, które są zwykle pozyskiwane z oleju kokosowego, ale można je również znaleźć w oleju palmowym i niektórych produktach mlecznych. Tłuszcze te są łatwiej trawione, niż tłuszcze o dłuższych łańcuchach, które spotykamy w wielu produktach spożywczych. Olej MCT jest często używany przez osoby, które chcą zwiększyć swoją kondycję, poprawić wytrzymałość organizmu lub schudnąć.

Olej MCT podnosi poziom energii

MCT o krótszej długości łańcucha są błyskawicznie trawione i wchłaniane do organizmu. W przeciwieństwie do innych kwasów tłuszczowych, średniołańcuchowe trójglicerydy transportowane są bezpośrednio do wątroby, która wykorzystuje je jako użyteczne źródło energii. Ponadto MCT zamieniają się w ketony, które są cząsteczkami energii, wytwarzanymi podczas rozkładania tłuszczu przez wątrobę. Ketony pełnią funkcję znakomitego źródła energii, o wiele lepszego od np. glukozy – zawarte w MCT kalorie są maksymalnie efektywnie wykorzystywane przez organizm, a nie przechowywane w postaci tłuszczu.

Olej MCT wpływa na utratę wagi

Badania pokazują, że olej MCT powoduje, że organizm szybko spala kalorie i tłuszcz poprzez tworzenie wspomnianych ketonów w celu zwiększenia poziomu metabolizmu. Średniołańcuchowe trójglicerydy sycą, poprawiając zdolność organizmu do dłuższego funkcjonowania bez jedzenia oraz zmniejszając prawdopodobieństwo wystąpienia tzw. załamania energetycznego. Wiadomo, że ketony tłumią grelinę – hormon odpowiedzialny za głód – i zwiększają poziom cholecystokininy, hormonu wywołującego uczucie sytości.

Olej MCT pomaga poprawić wyniki sportowe

Olej MCT służy jako doskonałe źródło energii podczas intensywnych ćwiczeń, przynosząc korzyści sportowcom, którzy chcą zwiększyć swoją wytrzymałość. W jednym z badań sportowcy, którzy spożywali pokarmy zawierające olej MCT przez 2 tygodnie, wykonywali więcej dłuższych sesji treningowych o wysokiej intensywności, niż ci, którzy nie spożywali oleju MCT.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak ubrać się do górskich ćwiczeń?
Jak ubrać się do górskich ćwiczeń?
Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla utrzymania zdrowia oraz kondycji fizycznej.
Były żołnierz piechoty morskiej z nowym rekordem w martwym ciągu!
Były żołnierz piechoty morskiej z nowym rekordem w martwym ciągu!
Znany z występów w zawodach Strongman Michaił Sziwljakow pobił w tym miesiącu rekord świata w martwym ciągu w kategorii wiekowej […]
10 zasad efektywnego treningu siłowego
10 zasad efektywnego treningu siłowego
Zastanawiasz się, jak zwiększyć wydajność swojego treningu? Te proste 10 kroków naprawi Twoje błędy!
Ostatnie wpisy