Kreatyna – czy każdy może ją stosować?
SUPLEMENTACJA
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kreatyna – czy każdy może ją stosować?

Kreatyna to suplement diety znany każdemu sportowcowi czy kulturyście. Czym dokładnie jest ten środek? W jaki sposób działa? Jak należy go stosować? Czy każdy może przyjmować kreatynę?

Kreatyna – co to takiego?

Kreatyna jest związkiem organicznym składającym się z białek, który w znacznym stopniu znajduje się w tkance mięśniowej. Przechowywany jest on tam pod postacią fosfokreatyny oraz wolnej kreatyny. Kreatyna składa się z 3 aminokwasów. Są nimi glicyna, arginina oraz metionina. W największych ilościach kreatyna produkowana jest w wątrobie oraz w trzustce. Znaleźć można ją również w niektórych wyrobach spożywczych. Kreatyna jest suplementem dla sportowców, którzy nie posiadają wystarczającej jej ilości w organizmie. Jej regularne przyjmowanie przyczynia się do przyspieszenia przyrostu masy mięśniowej, poprawy wydolności oraz wzrostu odporności na zmęczenie. Kreatyna najczęściej przyjmuje postać proszku, lecz dostępna jest także w postaci tabletek oraz kapsułek.

Zasada działania kreatyny

Jak działa kreatyna? Jej głównym zadaniem jest magazynowanie dużej ilości ATP (adenozynotrifosforanu – uniwersalnego nośnika energii) w mięśniach. Na skutek jego rozpadu do ADP (adenozyno-5′-difosforanu), z jakim mamy do czynienia podczas kurczenia się mięśni, dochodzi do jej natychmiastowego uwolnienia się. By organizm mógł dysponować zasobami energetycznymi, musi dojść do procesu resyntezy ADP do ATP, który odbywa się z wykorzystaniem fosfokreatyny. W sytuacji, w której do czynienia mamy ze zbyt niską ilością kreatyny, dochodzi do braku fosfokreatyny i obniżenia poziomu ATP w mięśniach. Na skutek tego, pojawia się uczucie zmęczenia, a organizm po przebytym treningu regeneruje się znacznie wolniej.

Znaczenie kreatyny w diecie

Jak dostarczyć sobie kreatynę wraz z dietą? Dobrym pomysłem jest spożywanie dużych ilości mięsa i ryb. Niestety, wraz z jadłospisem niezwykle trudno jest pokryć 100% zapotrzebowania na ten składnik. Z pomocą przychodzi suplementacja kreatyną. Wyroby zawierające ją w swoim składzie przybierać mogą różne postaci. Do wyboru mamy między innymi monohydrat kreatyny, który stanowi połączenie kreatyny oraz wody. Jego główną zaletą są bardzo szybkie rezultaty w przyroście mięśni. Jednocześnie, prowadzić może on do zatrzymywania wody w organizmie. Na sklepowych półkach spotkać można się również z jabłczanem kreatyny. Jest to połączenie kreatyny oraz kwasu jabłkowego. Dzięki niemu możliwe staje się uzyskanie przyrostu masy mięśniowej o zwartej strukturze. Trzecia propozycja to fosforan kreatyny, który powstaje przez połączenie cząsteczki kreatyny z resztą kwasu fosforowego. Cechuje się on aż 3 razy mocniejszym działaniem od monohydratu kreatyny, co wynika z tego, że preparat tego typu jest w stanie skutecznie opóźnić uczucie zmęczenia.

Efekty przyjmowania kreatyny

Jakich efektów można się spodziewać przyjmując regularnie kreatynę? Pierwszy z nich to przyrost masy mięśniowej. W przeciągu około 4-12 tygodni treningu wynosi on średnio około 0,9-1,8 kilograma. Regularne zażywanie kreatyny wiąże się także ze wzrostem siły. Efektem jej przyjmowania jest wzrost wytrzymałości, który w niektórych przypadkach może wynieść nawet 15%. W pozytywny sposób przekłada się to na poprawę wydajności treningu. Nie sposób nie wspomnieć tutaj również o przyspieszeniu regeneracji po treningu.

Kto nie powinien przyjmować kreatyny?

Kreatyna nie jest suplementem dla każdego. Z jej stosowania zrezygnować powinny między innymi osoby początkujące, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z treningiem. Kreatyna nie znajdzie również zastosowania w przypadku sportowców trenujących wytrzymałościowo. Przyjmować nie powinny jej także osoby odporne na jej działanie – do tej grupy zalicza się niewielki procent społeczeństwa. Warto podkreślić, że kreatyna nie sprawdzi się u sportowców szukających efektu pobudzenia w czasie treningu.

Zdjęcie wyróżniające: Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy sterydy są niebezpieczne dla serca?
Czy sterydy są niebezpieczne dla serca?
Przyjmowanie sterydów wiąże się z szeregiem działań niepożądanych, do których zalicza się między innymi zaburzenia pracy serca.
Od „naturali” do „potworów” – jak ewoluowała kulturystyka na przestrzeni dekad
Od „naturali” do „potworów” – jak ewoluowała kulturystyka na przestrzeni dekad
Ideał kulturysty od początku historii tej dyscypliny zmienił się nie do poznania. Oto jak wyglądali dawni mistrzowie w porównaniu do dzisiejszych faworytów!
Jakie niebezpieczeństwa niesie za sobą stosowanie insuliny?
Jakie niebezpieczeństwa niesie za sobą stosowanie insuliny?
Dowiedz się, jak działa insulina, jakie choroby wywołuje jej nieprawidłowy poziom we krwi oraz poznaj niebezpieczeństwa związane z jej nieodpowiednim stosowaniem w kulturystyce.
Ostatnie wpisy