Artykuł sponsorowany
Długie spacery sprawiają, że łapią Cię skurcze, a wejście po schodach wyżej, niż na pierwsze piętro powoduje u Ciebie zakwasy na drugi dzień? Słabo umięśnione nogi to niestety zmora ludzi pracujących i prowadzących życie w trybie siedzącym. W dzisiejszych czasach coraz mniej chodzi się pieszo, a brak wolnego czasu i ciągły pośpiech nie sprzyjają ćwiczeniom fizycznym. Podpowiadamy, jakie ćwiczenia i sporty pomogą Ci wzmocnić mięśnie nóg.
Doskonałym ćwiczeniem na wzmocnienie nóg jest jazda na rolkach lub łyżwach. Konieczność utrzymywania równowagi i ciągłego balansowania wymusza na mięśniach odpowiednie napięcie i sprawia, że zarówno łydki, jak i uda, cały czas pracują. Dodatkowo podczas jazdy musisz cały czas odpychać się nogami i przesuwać je po powierzchni, co daje mięśniom kolejny poziom obciążenia. Rolki damskie muszą być dokładnie dopasowane do rozmiaru stopy oraz prawidłowo zawiązane, by ustabilizowały i chroniły staw skokowy podczas jazdy oraz w razie upadku. Jazda na łyżwach to jeden z niewielu sportów zimowych, który można uprawiać praktycznie wszędzie, ponieważ obecnie lodowiska tworzone są w bardzo wielu, nawet naprawdę małych miejscowościach.
Nie decyduj się jednak na jazdę po zamarzniętym jeziorze – jest to bardzo niebezpieczne. Kilkadziesiąt lat temu zimy były bardzo surowe, dzięki czemu pokrywa lodowa na zbiornikach wodnych była gruba i wytrzymała. W dzisiejszych czasach mrozów praktycznie nie ma, a jeśli już pojawi się w roku kilka dni, w których temperatura spadnie na tyle nisko, by zamrozić jezioro, lód nie będzie na tyle gruby, by utrzymać ciężar człowieka, a tym bardziej kilku osób.
Kolarstwo to wspaniały sport, który z powodzeniem można uprawiać od wiosny, nawet do późnej jesieni. Pedałowanie na rowerze, zwłaszcza pod górkę, doskonale wpływa na mięśnie nóg, wzmacniając je i rozciągając. Dodatkowo rower sprzyja gimnastyce i zwiększeniu mobilności w stawie kolanowym i biodrowym. Dzięki okrężnym ruchom nóg, jakie trzeba wykonywać podczas jazdy na rowerze, stawy stają się bardziej elastyczne i zwiększa się ich zakres ruchu. Jest to doskonałe zajęcie dla ludzi w każdym wieku, ale by można było wygodnie i bezpiecznie jeździć na rowerze, trzeba zadbać o odpowiedni pojazd. Rowery kross trekkingowe to idealny wybór dla osób, które lubią poruszać się po trudniejszych, bocznych trasach oraz szlakach leśnych. Zapewniają doskonałą amortyzację wstrząsów, a przerzutki pozwalają dopasować ustawienia roweru do drogi, jaką właśnie jedziesz.
Osłabieniu nóg sprzyjają także wszechobecne, proste i równe chodniki z kostki brukowej, które w żaden sposób nie stawiają wyzwań mięśniom. Oczywiście jest to rozwiązanie bezpieczne i potrzebne, aby miasta były przystosowane do potrzeb jak największej grupy mieszkańców. Nie zmienia to jednak faktu, że to dopiero spacer po piaszczystej, nierównej i wyboistej drodze realnie sprawi, że Twoje mięśnie zaczną mocniej pracować. Wybierz się do lasu lub zamiast chodnika wybierz utwardzoną drogę polną. Takie warunki sprawią, że naprawdę poczujesz palenie w mięśniach, a spacer będzie mógł być krótszy, niż po równiutkim bruku. Podczas chodzenia angażuje się wszystkie partie mięśni nóg, dzięki czemu jest to jedno z najlepszych, a przy okazji też darmowych ćwiczeń na wzmocnienie nóg.
Zdjęcie główne: pexels.com/Katya Wolf