Teleradiologia – istotny dział telemedycyny
News
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Teleradiologia – istotny dział telemedycyny

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Teleradiologia to element e-zdrowia, polegający na zdalnej ocenie badań obrazowych, zyskujący coraz większą popularność i akceptację. Ten rodzaj świadczeń medycznych pozwala na dostarczenie zaawansowanych technik diagnostycznych w rejony, gdzie brakuje specjalistycznej kadry medycznej.

Na czym polega teleradiologia?

Teleradiologia jest częścią telemedycyny, czyli koncepcji udzielania świadczeń zdrowotnych umożliwiającej konsultowanie pacjentów na odległość. Ta usługa medyczną polega na elektronicznym przesyłaniu wyników badań obrazowych, pomiędzy ośrodkami leczniczymi. Teleradiologia stała się możliwa dzięki cyfrowemu zapisowi obrazów diagnostycznych. Tego typu usługi są niezbędne, gdyż wzrost dostępności zaawansowanej aparatury diagnostycznej, nie spowodował analogicznego wzrostu liczby wysoko wykwalifikowanych radiologów. 

Zastosowanie teleradiologii 

Głównym celem teleradiologii jest umożliwienie oceny wyników badań medycznych, przez lekarza radiologa, który znajduje się poza miejscem przebywania pacjenta. 

Teleradiologia pozwala także na wymianę spostrzeżeń pomiędzy różnymi specjalistami i zasięgnięcie dodatkowych opinii, w celu ustalenia właściwej diagnozy. Metoda ta ułatwia ponowną ocenę badania radiologicznego, weryfikację prawidłowości postępowania terapeutycznego i kontrolę efektów podjętych działań leczniczych. 

Teleradiologia a standard leczenia stacjonarnego 

Teleradiologia jest traktowana tak samo jak diagnostyka stacjonarna. Lekarz ma obowiązek udzielania świadczeń zgodnie  z aktualną wiedzą medyczną i zasadami etyki zawodowej. Również w przypadku telemedycyny niezbędna jest świadoma zgoda pacjenta, która wymaga przedstawienia mu wyczerpujących informacji o charakterze diagnostyki e -zdrowia. Pacjent musi zostać poinformowany o ograniczeniach teleradiologii. 

Usługi teleradiologii są świadczone m.in. przez pracownie i ośrodki diagnostyczne  skupiające specjalistów radiologów. Pracownie tego typu współpracują z publicznymi zakładami opieki zdrowotnej i szpitalami. Zdalne opisy badań, realizowane przez pracownie teleradiologii, takie jak https://eurodiagnostic-polska.pl/, obejmują szeroki wachlarz usług. Diagnostyka przeprowadzana jest w oparciu o nowoczesną aparaturę  medyczną.

Współczesna medycyna w coraz większym stopniu opiera się o diagnostykę obrazową, co czyni z teleradiologii pożądany element usług leczniczych. Pomimo barier ekonomicznych i organizacyjnych, wiedza i doświadczenie radiologów, świadczących usługi telemedyczne, pozwala zapewnić jak najlepszą opiekę medyczną, jak największej liczbie pacjentów.

Fot.: Harlie Raethel/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak poprawić bezpieczeństwo na stanowisku pracy dzięki odpowiedniemu oznakowaniu urządzeń?
Jak poprawić bezpieczeństwo na stanowisku pracy dzięki odpowiedniemu oznakowaniu urządzeń?
Zrozumienie, jak skutecznie oznakować urządzenia na stanowisku pracy, może znacząco zwiększyć poziom bezpieczeństwa. Przeczytaj, jak wprowadzić najlepsze praktyki i zasady zarządzania bezpieczeństwem.
Druga edycja Shaw Classic oficjalnie potwierdzona! Organizator podał miejsce i datę zawodów
Druga edycja Shaw Classic oficjalnie potwierdzona! Organizator podał miejsce i datę zawodów
Brian Shaw to nie tylko wybitny siłacz, ale także wyjątkowo sprawny organizator. Niespełna miesiąc po premierowej edycji Shaw Classic czterokrotny […]
Jaką suplementację wdrażać na redukcji tkanki tłuszczowej?
Jaką suplementację wdrażać na redukcji tkanki tłuszczowej?
Czy suplementacja podczas redukcji to dobry pomysł? Jak najbardziej! Sprawdź, jakie suplementy pomogą Ci spalić nadprogramowe kilogramy.
Ostatnie wpisy