Crossfit stale zyskuje na popularności. Ogólnorozwojowy trening przyciąga pasjonatów sportu w każdym wieku. Pamiętaj, aby nie przesadzić z treningiem – może skończyć się to kontuzją.
Myślisz, że kilkanaście minut to zdecydowanie zbyt krótki czas, aby wylać z siebie siódme poty i paść bez sił? Widocznie nie próbowałeś jeszcze treningu crossfit. Tu nie liczy się to, że jesteś w stanie poświęcić na trening godzinę czy dwie. Istota tkwi w sile, jaką wkładasz w wykonywanie kolejnych zadań. Mało czasu i duża ilość powtórzeń to prawdziwa esencja crossfitu. Jest to trening ogólnorozwojowy. Masz szansę wyćwiczyć dosłownie wszystkie partie mięśni, oczywiście pod warunkiem regularnego udziału w treningach. Pamiętaj jednak o tym, aby bacznie obserwować sygnały, które wysyła Twój organizm. Dostosuj intensywność treningu do swoich indywidualnych możliwości. Idź własną ścieżką rozwoju – droga na skróty usłana jest bowiem bolesnymi kontuzjami.
Jest to dyscyplina sportowa, dzięki której można się rozwinąć w wielu aspektach. Już po kilku tygodniach regularnych treningów będzie można zauważyć wyraźną poprawę oddechową, zwiększoną wytrzymałość czy większą siłę. Zmieni się także gibkość, moc czy szybkość ciała. Intensywny trening korzystnie wpłynie na utrzymywanie równowagi, lepszą koordynację, a także na dokładność. Jest jeszcze jeden istotny aspekt – zmniejszenie wagi ciała. Treningi crossfit potrafią dać w kość nawet wyćwiczonym osobom. Zmuszają do intensywnego wysiłku fizycznego, a nic się tak dobrze nie przyczynia do przyspieszonego spalania zalegającej w organizmie tkanki tłuszczowej, jak właśnie ruch. Regularne ćwiczenia fizyczne pozytywnie odbiją się na samopoczuciu. Po tak intensywnym wysiłku wystrzał endorfin jest gwarantowany.
Układając plan treningowy, szczególną uwagę należy zwrócić na wysiłek wkładany w poszczególne jednostki treningowe. Organizm ludzki to maszyna, która ma ograniczone możliwości. Gdy wyczerpią się zasoby mocy i energii dojdzie do przetrenowania. Treningi crossfit są bardzo obciążające, zwłaszcza dla osób początkujących. Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę ze sportem i Twój organizm nie jest przyzwyczajony do wzmożonej aktywności fizycznej, to dla własnego bezpieczeństwa zacznij od jednego treningu w tygodniu. Najlepiej, jeżeli będziesz go wykonywać pod okiem doświadczonego instruktora, który stopniowo będzie Cię wprowadzał na coraz wyższe stopnie zaawansowania. Dawkuj sobie przyjemność i obciążenie zwiększaj powoli, obserwując przy tym dokładnie reakcje organizmu. Jeżeli ciało zacznie wysyłać Ci określone sygnały, np. nagle zaczniesz być cały czas zmęczony, będziesz mieć mniej energii do działania, a do tego pojawią się problemy z koncentracją, to na jakiś czas zmniejsz obciążenie treningowe.
Z uwagi na to, że treningi są dosyć obciążające, sport ten przeznaczony jest dla osób o dobrej kondycji fizycznej, które raczej nie zmagają się z problemami zdrowotnymi. Jeżeli cierpisz na jakąś przewlekłą przypadłość, wówczas rozpoczęcie treningów skonsultuj ze swoim lekarzem. Zresztą, profilaktyczne badania lekarskie powinien zrobić każdy, kto chce regularnie trenować. Dzięki temu można będzie mieć pod kontrolą choćby parametry krwi.
Z roku na rok ta dyscyplina sportowa cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród kobiet. W klubach powstają specjalne sekcje, w ramach których trenują wyłącznie panie. Regularne treningi pozwalają osiągnąć wymarzoną wagę, a także wymodelować sylwetkę. Doskonale poprawiają też samopoczucie. Po intensywnym wysiłku następuje wyrzut w organizmie hormonów szczęścia. Endorfiny przejmują kontrolę nad samopoczuciem – radość pojawia się błyskawicznie nawet w najbardziej ponury, jesienny dzień. Chcesz bezpiecznie trenować pod okiem profesjonalisty? Poszukaj w swojej okolicy regularnych treningów klubowych. W grupie siła – możesz mieć pewność, że poznasz osoby, dla których rozwój jest istotną wartością w życiu.
Zdjęcie wyróżniające: Freepik