Jak ćwiczyć, by zminimalizować ryzyko kontuzji?
STREFA ZDROWIA
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak ćwiczyć, by zminimalizować ryzyko kontuzji?

Artykuł sponsorowany

Niespodziewana kontuzja na treningu może przydarzyć się każdemu. Ważne, żeby jej nie bagatelizować, kiedy już się przydarzy, i pójść na badania. Warto również wiedzieć, w jaki sposób ćwiczyć, aby zmniejszyć ryzyko urazu. 

Kontuzja to stan, gdy uszkodzeniu ulega struktura związana z układem ruchu. Może to być  przykładowo zerwanie ścięgna, naderwanie mięśnia czy złamanie kości. Często niewinnie wyglądające kontuzje mogą prowadzić do problemów zdrowotnych w przyszłości, dlatego nie warto ich lekceważyć. Do najczęstszych przyczyn powstawania kontuzji należą: brak lub niewystarczająca rozgrzewka, nieodpowiednie obciążenie treningowe, niewłaściwa technika wykonywania ćwiczenia lub niewystarczająca regeneracja organizmu.

Zacznij spokojnie 

Jeśli dopiero zaczynasz trenować lub masz za sobą długą przerwę, powoli przyzwyczajaj organizm do wysiłku. Zakładanie nierealistycznych celów treningowych i rzucanie się na głęboką wodę może Cię zniechęcić i zaszkodzić Twojemu zdrowiu. Wejdź spokojnie w stały cykl treningów, nie przeciążaj się, pamiętaj o właściwej regeneracji i nie oczekuj, że efekty pojawią się z dnia na dzień. Upewnij się też, że wykonujesz ćwiczenia w prawidłowy sposób – właściwa technika jest dużo ważniejsza od liczby powtórzeń czy tempa ich wykonywania. Trenuj zgodnie ze swoją kondycją i możliwościami psychicznymi. 

Dopasuj obciążenie do swoich możliwości 

Badania pokazują, że urazy na siłowni dotyczą najczęściej barków oraz górnej okolicy pleców. Brak prawidłowej techniki podczas wykonywania ćwiczeń lub nadmierne obciążenie treningowe sprawiają, że nieustabilizowanie kluczowych partii przeciąża inne. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać hantle czy kettlebells, które będą dostosowane do osobistej sprawności osoby ćwiczącej. Jeśli w czasie treningu czujesz ból, od razu przerwij ćwiczenia. Wykonywanie niektórych ćwiczeń może z początku powodować dyskomfort, ale nadwyrężanie się to prosta droga do kontuzji. 

Pamiętaj o rozgrzewce i rozciąganiu

Rozgrzewka pozwala przygotować organizm do właściwego treningu. Ćwiczenia rozgrzewające poprawiają krążenie krwi, sprawiają, że mięśnie stają się bardziej elastyczne, a także pobudzają ośrodkowy układ nerwowy. Bardzo ważne jest również wykonywanie ćwiczeń rozciągających po każdym treningu. Rozciąganie pozwala zregenerować mięśnie, poprawić gibkość ciała i zapobiec kontuzji. 

Dbaj o właściwą regenerację organizmu 

Niebezpieczna dla zdrowia jest również niedostateczna odnowa biologiczna. Zadbaj o właściwe odżywianie oraz zdrowy i wystarczająco długi sen. To podczas snu organizm się regeneruje i odbudowuje tkanki. W czasie rozgrzewki i po wykonanym treningu możesz skorzystać również z wałka rehabilitacyjnego lub rollera do masażu, aby samodzielnie rozluźnić napięte mięśnie. Wałki rehabilitacyjne, które ułatwiają wykonywanie ćwiczeń i pomagają szybciej wrócić do zdrowia oraz dobrego samopoczucia po przebytych kontuzjach, znajdziesz na stronie: https://erehabilitant.pl/produkt/walek-rehabilitacyjny.

Zdj. głóne: Jeffrey F Lin/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak uniknąć chorób przenoszonych drogą płciową?
Jak uniknąć chorób przenoszonych drogą płciową?
Choroby przenoszone drogą płciową są jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych wśród młodych ludzi. W tym artykule przedstawimy kilka ważnych wskazówek, jak uniknąć zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową, a także jak rozpoznać i leczyć takie choroby.
Przerywany post – kontrowersyjny model odżywiania, który przynosi efekty
Przerywany post – kontrowersyjny model odżywiania, który przynosi efekty
Sprawdź zasady diety IF i dowiedz się, czy możesz z niej skorzystać!
Siłownia, a sporty walki – jak zaplanować odpowiedni trening?
Siłownia, a sporty walki – jak zaplanować odpowiedni trening?
Wiele osób uprawiających sporty walki zadaje sobie pytanie – czy warto łączyć je z treningiem siłowym? Jeśli tak, to jak go zaplanować? Na co zwracać uwagę w tej kwestii? Podpowiadamy!
Ostatnie wpisy