Sportowcy są poddawani znacznie większym obciążeniom niż osoby, które rekreacyjnie uprawiają sport. Stąd też u nich pojawia się większe ryzyko wystąpienia kontuzji. Bez względu na rodzaj uprawianego sportu niezbędne jest zadbanie o regenerację organizmu oraz odpowiednią dietę.
Osoby, które ćwiczą rekreacyjnie, bardzo często pomijają pierwszy i podstawowy etap treningu, jakim jest rozgrzewka. Należy zdać sobie sprawę z tego, że przygotowuje ona ciało do większego wysiłku i większych obciążeń. Pomijanie rozgrzewki może prowadzić do bardzo groźnych urazów, które mogą sprawić, że sportowiec już nigdy więcej nie będzie mógł trenować.
Warto więc każdy trening zaczynać od 10-minutowej rozgrzewki, która przygotuje ciało do większych obciążeń, pozwoli rozgrzać się mięśniom i uchroni stawy czy więzadła przed ewentualnymi urazami. Najlepszym rozwiązaniem będzie jazda na klasycznym rowerku stacjonarnym, która poprawia przepływ krwi i dotlenia mięśnie.
Przetrenowanie to jeden z głównych powodów kontuzji. Ponadto dla osób, które starają się zwiększyć swoją masę mięśniową, taki stan wpływa negatywnie, ponieważ mięśnie nie mogą odpowiednio się zregenerować po ciężkim treningu. W tym przypadku sprawdza się stare powiedzenie, że nie zawsze więcej znaczy lepiej. Dlatego też warto pamiętać o tym, aby nie doprowadzać na każdej jednostce treningowej do upadku mięśniowego. W celu uniknięcia przetrenowania zaleca się tak wyznaczać czas regeneracji dla każdej grupy mięśniowej, aby wynosił on około 48 godzin, zanim znów zostanie ona poddana obciążeniom.
Objawy przetrenowania często są przez nas ignorowane, ponieważ każdy pragnie zyskać jak najlepsze rezultaty w jak…
Opublikowany przez PonadFit Poniedziałek, 21 grudnia 2020
Sporo osób – w szczególności tych, które ćwiczą na siłowni – największą uwagę zwraca na liczbę kilogramów znajdujących się na sztandze. Jest to oczywiście błąd, który prędzej czy później doprowadzi do kontuzji lub mikrourazów, a te mogą wywołać jeszcze poważniejsze dolegliwości. W treningu siłowym, szczególnie osoby początkujące, powinny zwracać uwagę na technikę. Dlatego też zaleca się zmniejszać ciężar, ale także zwiększać swoją koncentrację. Dzięki temu aktywuje się większą ilość włókien mięśniowych, a co za tym idzie, efektywność treningu wzrasta i mięśnie szybciej rosną.
W treningu siłowym bardzo często stosuje się oszukane powtórzenia, jednak jest to technika zarezerwowana głównie dla osób z dłuższym stażem. Bardzo często towarzyszą im ogromne obciążenia, co zwiększa ryzyko kontuzji. Niezbędna w tym przypadku jest także rozgrzewka, która sprawi, że mięśnie będą odpowiednio rozgrzane i dotlenione.
Mięśnie, aby prawidłowo pracować, potrzebują odpowiednich składników odżywczych. Węglowodany odpowiadają za uzupełnianie w nich glikogenu, natomiast białko pozwala naprawić powstałe mikrouszkodzenia. Stosując długotrwały deficyt kaloryczny w okresie redukcji masy mięśniowej, ogranicza się dostęp do tych składników. Najczęściej ogranicza się wtedy ilość kalorii z tłuszczu oraz węglowodanów, co ma za zadanie aktywować pokłady energii zmagazynowanej w tłuszczu, który zalega w różnych partiach ciała.
Warto zatem upewnić się, że dieta, którą się stosuje, jest bogata we wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Należy pamiętać, że nieodżywione i niezregenerowane mięśnie są bardzo podatne na kontuzje, a zerwanie włókien nie tylko jest bardzo bolesne, ale mogą również wykluczyć z treningu na wiele miesięcy.
Zdjęcie wyróżniające: Freepik