Bez sodu i soli kulturysta nie wydoli. Wyjaśniamy dlaczego!
DIETA I ODŻYWIANIE
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Bez sodu i soli kulturysta nie wydoli. Wyjaśniamy dlaczego!

Sód to pierwiastek, który od lat dzieli kulturystów na dwa obozy: miłośników i zagorzałych przeciwników. Jedni i drudzy mają swoje racje. Czy istnieje złoty środek, dzięki któremu można poprawnie wprowadzić sód do diety kulturysty i jeśli tak to co ma do zaoferowania sportowcom ten składnik?

Nie taki sód straszny, jak go malują

Często słyszy się, że sól to „biała śmierć”, a to słynne powiedzenie dotyczy również sodu, ponieważ jego głównym źródłem jest nic innego jak właśnie sól kuchenna. W rzeczywistości sód stanowi jednak pierwiastek niezbędny do życia, a zapotrzebowanie na ten składnik jest większe, niż ma to miejsce w przypadku cieszących się lepszą sławą mikroelementów takich jak chrom, cynk, żelazo czy selen. Odgrywa on kluczową rolę w układzie nerwowym, czego efektem jest także pobudzenie tak istotnych z perspektywy kulturystów przyrostu, skurczu i rekrutacji mięśni, ale to tylko kropla w morzu jego właściwości. Jakie jeszcze korzyści niesie za sobą regularne spożywanie sodu przez kulturystów?

Sód – lepszy metabolizm białek

To wyjątkowo istotna właściwość dla wszystkich osób zajmujących się kulturystyką. Sód pobudza układ transportujący aminokwasy z przewodu pokarmowego do komórek nabłonka jelit, skąd przedostają się one do płynów ustrojowych. To jednak nie wszystko. Bez sodu nie miałby racji bytu transport aminokwasów do komórek mięśniowych w celu ich wzrostu i regeneracji!

Sód – lepszy metabolizm węglowodanów

Kolejnym podstawowym składnikiem, którego metabolizm przebiega lepiej w obecności sodu, są węglowodany. Gdy sód trafia do komórki, pobudza wchłanianie glukozy. Glukoza zostaje wówczas zużyta jako paliwo lub wykorzystana do syntezy glikogenu mięśniowego. Ponadto sód jest niezbędny do transportu glukozy do komórki mięśniowej!

Sód – lepsza termogeneza

Termogeneza to proces produkcji ciepła przez organizm, niezwykle istotny dla kulturystów, którzy przed zawodami starają się przyspieszyć spalanie tłuszczu właśnie poprzez większą produkcję ciepła. Do podtrzymania termogenezy niezbędne jest spożywanie przynajmniej 3 g sodu podczas doby.

Sód – zapotrzebowanie kulturysty

Osobom prowadzącym na co dzień umiarkowany tryb życia zaleca się dzienną dawkę sodu w okolicach 1–3 g sodu. Kulturyści – w ramach swego rodzaju „rekompensaty” ze względu na regularne, intensywne treningi – będą potrzebowali więcej tego pierwiastka. Do 3 g należy dodać 1 g sodu na każdy kilogram spadku masy ciała spowodowany normalną utratą wody podczas snu i treningu. W praktyce oznacza to mniej więcej tyle, że jeśli po zakończeniu ćwiczeń schodzimy ze 100 kg do 99 kg, to dobowe spożycie sodu powinno wynosić 4 g. Podaż sodu stanowi więc kwestię bardzo indywidualną i będzie się różnić w zależności od sposobu funkcjonowania danego organizmu.

Sód – gdzie go szukać?

Poza wspomnianą solą kuchenną sód znajdziemy również w produktach takich jak kiszona kapusta i ogórki, konserwy, wołowina, wieprzowina, a także w słonych przekąskach, jak chipsy ziemniaczane, burgery czy frytki. Po te ostatnie kulturyści chętnie sięgają podczas tzw. cheat day, czyli dnia wolnego od swojej codziennej diety. Co ciekawe, dzień po wolnym dniu wyglądają często… smuklej! Być może nie ma zatem sensu eliminować sodu tuż przed zawodami, ale to pozostawimy już indywidualnemu osądowi.

Zdjęcie główne: Joanna Kosinska/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ogromna determinacja przyniosła efekt. Dmitry Nasonov ustanowił nowe rekordy świata w martwym ciągu!
Ogromna determinacja przyniosła efekt. Dmitry Nasonov ustanowił nowe rekordy świata w martwym ciągu!
Przez ponad trzy lata Dmitry Nasonov próbował bezskutecznie przekroczyć barierę 400 kg w martwym ciągu. Wyczekiwany przełom nastąpił podczas grudniowych […]
Czy suplementy mogą zastąpić regularny trening? Mity i fakty
Czy suplementy mogą zastąpić regularny trening? Mity i fakty
Dowiedz się, czy suplementy diety rzeczywiście mogą zastąpić regularny trening. Światło na mity i fakty rzuci nasz obszerny artykuł.
Wygodne buty treningowe – na co zwrócić uwagę?
Wygodne buty treningowe – na co zwrócić uwagę?
Co powinno być dla nas szczególnie ważne?
Ostatnie wpisy