Mitów na temat jedzenia jajek powstało wiele, według jednych żywność ta przyczynia się do bezpłodności, według innych należy pić surowe jaja, ponieważ dodają energii. Jak jest naprawdę? Sprawdzamy!
Przede wszystkim należy sobie zadać pytanie: czy jajka są zdrowe? I jeśli tak, to co właściwie oferują naszemu organizmowi? Oczywiście drugie pytanie zawiera odpowiedź na to pierwsze, więc przejdźmy od razu do sedna sprawy. Jajko to prawdziwa kopalnia wartości odżywczych, znajdziemy w nim witaminy:
Ale to nie wszystkie wartości odżywcze. Innymi ważnymi elementami jajek są składniki mineralne, czyli m.in. fosfor, potas, wapń, beta-karoten oraz luteina.
Powszechnie panuje przekonanie, że jajka jeść można, ale nie do przesady. Dlaczego? No i tu pojawia się kłopot, najczęściej mówi się o rzekomej bezpłodności bądź o wielce szkodliwym działaniu na cholesterol, jeśli przekroczymy magiczną liczbę 3, 5, 10 jajek tygodniowo.
Jak jednak można zauważyć z wcześniejszej części artykułu – witamina E zawarta w jajkach wręcz pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu omawianego związku chemicznego. Nie oznacza to jednak, że jajko samo w sobie nie może podnieść jego wskaźnika w naszym organizmie. Może, jednak o wiele większym zagrożeniem są tutaj kwasy tłuszczowe (np. trans, czyli fast foody i słodycze), natomiast w ogólnym bilansie jajka mają więcej plusów niż minusów. Co się zaś odnosi do bezpłodności, to tutaj nie ma się nad czym rozwodzić – to historyjka wyssana z palca. Jest wręcz odwrotnie, żelazo zawarte w jajkach wpływa pozytywnie na płodność zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.
Można jednak zapytać: czy to oznacza, że można jeść jajka w dowolnych ilościach? I tu najlepiej odwołać się do specjalistów – według WHO limit powinien wynosić 10 jajek tygodniowo, należy jednak uwzględnić, że do przygotowania wielu produktów (choćby makaronu) zostały wykorzystane już wcześniej jajka.
Kolejnym mitem jest stwierdzenie, że jajek nie powinno się stosować na diecie. I tu znów wszystko rozbija się o pytanie: jakiej diecie? Jajko to produkt niskokaloryczny, dlatego jeżeli naszym celem jest zyskanie na wadze, to białko jajek niewiele nam w tym pomoże. Jeśli natomiast dążymy do redukcji, to jajko powinno znaleźć się w naszym jadłospisie. Jeżeli zaś będziemy je gotować około 4 minut, to powinno zachować wszystkie swoje wartości odżywcze.
Wielką popularność zyskał mit rozsławiony przez film „Rocky Balboa”, który twierdzi, że drink ten miał mieć magiczne właściwości. Cóż, może według ówczesnej wiedzy dietetycznej. Dziś wiemy, że surowe jaja nie są wcale lepsze od tych poddanych obróbce termicznej. Mało tego, z medycznego punktu widzenia podgotowanie lub smażenie jajek jest zdrowsze (eliminuje bakterie) oraz sprawia, że sam produkt jest lepiej przyswajany przez nasz organizm.
Zdj. główne: Coffeefy Workafe/unsplash.com