Agmatyna – sposób na zwiększenie pompy mięśniowej
SUPLEMENTACJA
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Agmatyna – sposób na zwiększenie pompy mięśniowej

Agmatyna jest w środowisku kulturystycznym kojarzona ze środkiem, który ma na celu zwiększyć pompę mięśniową. Czym jest i jak działa owy suplement? Odpowiadamy!

Agmatyna – co to takiego?

Agmatyna, a dokładnie siarczan agmatyny, jest organicznym związkiem chemicznym lub – mówiąc inaczej – alifatycznym poliamidem należącym do grupy amin biogennych. Jest to zarówno neuromodulator, jak i neuroprzekaźnik. Omawiana substancja ma znaczący wpływ na poziom tlenku azotu oraz rozszerzanie naczyń krwionośnych.

Została ona odkryta w 1910 roku przez Albrechta Kossela. Agmatyna powstaje w naszym organizmie na skutek dekarboksylacji argininy, w procesie naturalnej fermentacji. Gdzie dokładnie można się spotkać z siarczanem agmatyny? Naturalnie u człowieka występuje on w nerkach, nadnerczach, wątrobie oraz jelicie cienkim. Agmatyna jest gromadzona komórkach nerwowych. Jej produkcja opiera się o przekształcanie argininy w wymienionych powyżej organach.

Działanie agmatyny

Agmatyna cechuje się szerokim spektrum działania:
•  wpływa na wzrost produkcji tlenku azotu,
•  przyspiesza proces regeneracji,
•  przyczynia się do wzrostu pompy mięśniowej,
•  posiada właściwości neuroprotekcyjne wspomagające ochronę układu nerwowego przed substancjami toksycznymi,
•  ułatwia detoksykację organizmu,
•  chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które ograniczają funkcjonowanie, rozwój oraz wzrost tkanek i komórek,
•  rozszerza naczynia krwionośne,
•  zwiększa przepływ krwi,
•  w pozytywny sposób wpływa na dotlenienie i ukrwienie komórek,
•  redukuje ciśnienie tętnicze,
•  obniża ryzyko chorób serca i wylewu,
•  uwrażliwia na leki przeciwbólowe i stymulanty,
•  ogranicza nadprodukcję kortyzolu, optymalizując jego poziom,
•  zwiększa poziom dopaminy oraz wydzielanie adrenaliny i noradrenaliny,
•  poprawia nastrój, działa antydepresyjnie i przeciwlękowo,
•  wspiera funkcjonowanie procesów poznawczych,
•  poprawia koncentrację,
•  usprawnia proces lipolizy, stymulując proces odchudzania,
•  wspomaga walkę z uzależnieniem (to ostatnie jest związane z hamowaniem receptora NMDA).

Agmatyna a kulturystyka i sport

Jak już zostało wspomniane, wśród sportowców agmatyna jest uznawana za substancję, która ma na celu wywoływać tak zwaną pompę mięśniową. Mianem tym określa się zjawisko polegające na rozszerzaniu naczyń krwionośnych. W rezultacie do pracujących mięśni zostaje dostarczona zwiększona ilość substancji odżywczych oraz krwi, które mają za zadanie skutecznie wspierać ich budowę i regenerację.

Związane jest to z tym, że omawiana substancja gwarantuje dobre ukrwienie mięśni, optymalizując ich pracę wskutek dostarczania do nich tlenu oraz niezbędnych składników. Wszystko to sprawia, że agmatyna jest popularnym składnikiem wielu dostępnych na rynku przedtreningówek, czyli produktów, które mają na celu poprawić efektywność treningu.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat zależności pomiędzy agmatyną a osiągami sportowymi? Skutecznie uśmierza ona ból, poprawiając regenerację organizmu po treningu. Zostało to udowodnione w badaniach, jakie zostały przeprowadzone w 2013 roku na myszach. Co więcej, agmatyna wykazuje działanie antagonistyczne do receptorów NMDA, na skutek czego przyczynia się do poprawy energii, uwalniając adrenalinę, noradrenalinę oraz dopaminę.

Agmatyna jest substancją zakazaną w naszym kraju. Wynika to z tego, że do tej pory nie udało się zbadać, jakiego rodzaju skutki uboczne mogłaby wywoływać. Oprócz tego, nie została ona przypisana do żadnej kategorii żywnościowej, na skutek czego została oficjalnie wycofana z rodzimego rynku.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Anabolizm mięśniowy – w jaki sposób pobudzić ten proces?
Anabolizm mięśniowy – w jaki sposób pobudzić ten proces?
Istnieje kilka sposobów, które pomogą mięśniom w szybkiej regeneracji i budowie nowych komórek tkanki mięśniowej. Oto najskuteczniejsze z nich!
5 ćwiczeń, które pokochasz na siłowni!
5 ćwiczeń, które pokochasz na siłowni!
Duża ilość sprzętu na siłowni może przyprawić o zawrót głowy i dezorientację. Dlatego przychodzimy z pomocą, polecając 5 ćwiczeń na siłowni, które pokochasz!
Przedtreningówki, BCAA i Odżywka Białkowa: Kluczowe suplementy dla osiągnięcia szczytowej formy fizycznej
Przedtreningówki, BCAA i Odżywka Białkowa: Kluczowe suplementy dla osiągnięcia szczytowej formy fizycznej
Przedtreningówki, BCAA (aminokwasy rozgałęzione) i odżywka białkowa są popularnymi suplementami, które odgrywają kluczową rolę w świecie sportu i treningu.
Tagi
Ostatnie wpisy