Strongo / SUPLEMENTACJA / Clenbuterol – niebezpieczny spalacz tłuszczu, który zabija komórki serca
Clenbuterol – niebezpieczny spalacz tłuszczu, który zabija komórki serca

Silny środek termogeniczny pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej, jednak jego działanie może mieć także negatywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Dowiedz się, jak działa Clenbuterol i jakie niesie zagrożenia.

Czym jest Clenbuterol?

Popularnie nazywany Clenem lek zalicza się do agonistów receptorów beta2-adrenergicznych, którego podstawowym zastosowaniem jest leczenie astmy oskrzelowej. Środek wycofano z użycia w Europie i Stanach Zjednoczonych w 1988 roku po głośnej aferze, jednak nadal stosuje się go w weterynarii.

Substancja zyskała popularność w środowisku kulturystycznym, gdyż w połączeniu z hormonami tarczycy t3 albo cytomelem ma silne działanie odchudzające, hamuje działanie kataboliczne i wspomaga nasilone wydatkowanie energii.

Clenbuterol opis

to lek oddziałujący na układ nerwowy i jest stosowany powszechnie w medycynie jako lek na astme….

Opublikowany przez ASC Środa, 15 czerwca 2016

 

Jak działa Clenbuterol?

Działanie clenbuterolu można porównać do efedryny – z tym, że clen jest zdecydowanie silniejszym specyfikiem. Środek zwiększa działanie adrenaliny oraz dopaminy, które zmniejszają napięcie w mięśniach gładkich, szczególnie dróg oddechowych, a także nasilają procesy termogenezy i lipolizy. Oznacza to, że zwiększa się ciśnienie krwi, przyspiesza praca serca i podwyższa się poziom glukozy w organizmie. Clenbuterol dotlenia również tkanki mięśniowe, zwiększa wydolność organizmu i pobudza go do cięższej pracy.

Dodatkowo substancja wspiera redukcję wagi, przyspiesza procesy metaboliczne i szybciej spala tłuszcz zawarty w organizmie. Lek używany jest często jako alternatywa dla sterydów, pobudzaczy, reduktorów masy, rozluźniaczy, spalaczy tłuszczu oraz środków zwiększających apetyt.

Clenbuterol – stosowanie i dawkowanie

Clen dostępny jest w formie tabletek, kropli, płynów, granulatów, zastrzyków czy syropów. Klasyczne dawkowanie powinno się odbywać w formie dwóch cykli i w systemie wzrastającym. W fazie początkowej przez dwa tygodnie zażywa się 1 tabletkę dziennie, a przez kolejne dwa robi się przerwę. Niektórzy zawodnicy w czasie odpoczynku od clenbuterolu stosują efedrynę, by nie zmniejszać działania substancji.

Dawka powinna się systematycznie zwiększać od 20 do nawet 100 mg dziennie. Przyjmuje się, że optymalne stosowanie clenbuterolu dla dorosłych mężczyzn to od 5 do 6 tabletek dziennie oraz od 1 do 4 tabletek dla kobiet. Preparat nie powinien być stosowany długoterminowo, gdyż organizm przyzwyczaja się do jego składników i zmniejsza efekty działania. Dla sprawdzenia wydajności substancji należy regularnie kontrolować ciepłotę ciała. Przy odpowiednim działaniu leku temperatura powinna wzrosnąć po zażyciu o 1 stopień. Jeśli tak się nie stanie, jest to sygnał, że substancja przestaje oddziaływać na pracę organizmu.

Okres i dawki przyjmowania clenbuterolu należy dopasować do indywidualnych potrzeb zawodnika. Zwiększenie lub zmniejszenie porcji będzie zależeć od odczuwalnych skutków ubocznych i efektów działania substancji.

Negatywne efekty stosowania Clenbuterolu

Przeciwwskazaniami do zażywania leku są choroby układu krążenia oraz choroby układu nerwowego. Clenbuterol jest oficjalnie uznawany za środek dopingujący, dlatego jego zażywanie przez profesjonalnych sportowców jest nielegalne.

W związku z silnym działaniem substancji na organizm, stosując lek, trzeba liczyć się z równie intensywnymi dolegliwościami. Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że stosowanie zbyt dużych dawek clenbuterolu powoduje powstanie trwałych i prawdopodobnie nieodwracalnych zmian w wątrobie, jądrach oraz mięśniach. Silne zatrucie substancją może także doprowadzić do śmierci.

Działanie clenbuterolu może również wpływać negatywnie na pracę serca i doprowadzać do niszczenia komórek mięśnia sercowego. Do ogólnych skutków ubocznych stosowania leku należy zaliczyć: zgagę, wymioty, bezsenność, nadmierną potliwość, nudności, drżenie ciała, bóle w klatce piersiowej, podwyższone ciśnienie krwi, zawroty głowy, bóle głowy, skurcze mięśni czy nerwowość. Lek nie jest ogólnodostępny w aptekach, dlatego jego zakup jest możliwy tylko przez serwisy internetowe.

Zdjęcie wyróżniające: unsplash.com

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.