Wodorowęglan sodu, znany szerzej jako soda oczyszczona, to związek, który kojarzy nam się przede wszystkim z kuchennymi podbojami. Dodawany do różnych potraw składnik znajduje jednak szerokie zastosowanie również w sporcie!
Popularną na całym świecie sodę oczyszczoną na co dzień wykorzystuje się m.in. podczas gotowania jako składnik przyrządzanych posiłków czy w farmakologii przy zobojętnianiu kwasów żołądkowych. Poza kucharzami i farmaceutami wodorowęglan sodu do własnych celów mogą wykorzystywać również miłośnicy aktywności fizycznej – ten znany wszystkim z lekcji chemii związek świetnie sprawdzi bowiem w roli tzw. przedtreningówki! Jakie właściwości skrywa w sobie soda oczyszczona?
Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale wodorowęglan sodu wraz z zawodowym lub rekreacyjnym uprawianiem sportu tworzą wspólnie naprawdę korzystne połączenie. Takiego zdania są naukowcy z Australijskiego Instytutu Sportu, według których stosowanie tego związku może przynieść zadowalające rezultaty. Badania wykazały, że soda oczyszczona wspomaga regulację pH wewnątrz komórek, czego efektem jest wzrost generalnej wydajności fizycznej naszego organizmu. Jak prezentuje się działanie wodorowęglanu sodu w praktyce?
Soda oczyszczona znajduje zastosowanie w sporcie przede wszystkim podczas wysiłku charakteryzującego się dużą intensywnością. Najlepiej sprawdza się ona w dyscyplinach takich jak np. biegi krótkodystansowe czy wioślarstwo, które wymagają od sportowca powtarzalnych i zarazem bardzo intensywnych aktywności. Coraz więcej osób zaczyna wykorzystywać wodorowęglan sodu również podczas najzwyklejszego treningu siłowego. Według przeprowadzonych badań związek ten pomaga zawodnikom zwiększyć liczbę powtórzeń w przysiadzie ze sztangą. Innymi dyscyplinami, w których soda oczyszczona odgrywa coraz większą rolę, są m.in. pływanie czy kolarstwo.
Tak jak wspomnieliśmy, wodorowęglan sodu to związek typowo przedtreningowy. Aby jego działanie było zatem skuteczne, należy spożyć go na 1–2 godziny przed planowaną sesją treningową. Jeśli chodzi zaś o optymalną dawkę, to powinna ona wynosić nie więcej niż 0,2–0,4 g/kg mc. Ewentualnie możemy rozbić spożywanie sody na kilka mniejszych porcji, przy czym trzeba pamiętać, by ostatnia była przyjęta co najmniej 30 minut przed wysiłkiem. Zawodowi sportowcy wykorzystują wodorowęglan sodu również na kilka dni przed ważną dla nich imprezą.
Przed rozpoczęciem stosowania sody oczyszczonej warto zapoznać się z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Związek ten niestety nie jest dobrze tolerowany przez ludzki organizm i w efekcie może działać na niego drażniąco. Często występują również reakcje alergiczne związane z układem jelitowo-trawiennym. Jeśli chcemy zminimalizować ryzyko pojawienia się wspomnianych objawów, powinniśmy spożywać sodę razem z posiłkiem opartym na węglowodanach.
Zdj. główne: Giorgio Trovato/unsplash.com