Jak samodzielnie urządzić siłownię w domu?
KULTURYSTYKA I FITNESS
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak samodzielnie urządzić siłownię w domu?

Regularne treningi na siłowni to jeden z efektywniejszych sposobów na uzyskanie wymarzonej sylwetki. A gdyby tak trenować w domowym zaciszu?

Siłownia w domu – zalety

Trening siłowy kształtuje sylwetkę oraz pozwala uzyskać optymalną rzeźbę ciała, wypracować prawidłową postawę i wzmocnić mięśnie. Co więcej, polecany jest nie tylko osobom celującym w sporty sylwetkowe. Ćwiczenia z obciążeniem to także doskonały trening uzupełniający przy uprawianiu zróżnicowanych dyscyplin sportowych. Przynajmniej raz w tygodniu po tę formę aktywności fizycznej powinni sięgnąć biegacze. Dzięki temu wzmocnią mięśnie i będą mogli osiągać jeszcze lepsze rezultaty. Treningi siłowe to dobre urozmaicenie aktywności również dla kolarzy, pływaków czy piłkarzy – jednym słowem każdy, komu zależy na atrakcyjnym wyglądzie i doskonałej formie, powinien swoją uwagę skierować w stronę wysiłku z dodatkowym obciążeniem.


Kilkanaście lat temu siłownie i kluby fitness były domeną dużych miast. W małych miejscowościach można było gdzieniegdzie spotkać się z siłowniami szkolnymi, jednak jakość ich wyposażenia pozostawiała wiele do życzenia. W ciągu ostatnich lat sytuacja ta zaczęła się diametralnie zmieniać. Mniejsze i większe siłownie, kluby fitness, a nawet siłownie plenerowe zaczęły powstawać również na prowincji, dzięki czemu dostęp do treningu siłowego stał się powszechny, tym bardziej że zdecydowana większość obiektów oferowała długoterminowe karnety w wyjątkowo przystępnych cenach. Plany treningowe wielu osobom pokrzyżowała pandemia – zamknięcie obiektów sportowych było dużym ciosem nie tylko dla sportowców zawodowych, lecz też dla regularnie trenujących amatorów. Jednak jako że natura nie lubi próżni, a ćwiczyć gdzieś trzeba, modne stały się domowe siłownie.

Zalet takiego rozwiązania można wymienić przynajmniej kilka, a najważniejsze to:

•  możliwość treningu o dowolnej porze dnia i nocy – nie trzeba przejmować się godzinami otwarcia obiektu sportowego, a na trening można ruszyć prosto z łóżka. Nie ważne czy jest południe, czy północ, środa czy niedziela. Trening w domowych warunkach to doskonały pomysł zawsze, gdy przyjdzie na niego ochota.

•  brak dodatkowych opłat – owszem, trzeba nieco zainwestować w podstawowe wyposażenie domowej siłowni, jednak kupując sprzęt dobrej jakości, będzie to wydatek na lata. Nie trzeba się martwić o terminowe uiszczanie opłaty abonamentowej w obawie o natychmiastowe rozwiązanie kontraktu.

•  większa swoboda – teoretycznie podczas treningu na siłowni każdy zajęty jest sobą, jednak ukradkowe spojrzenia w stronę innych trenujących są na porządku dziennym. Dla wielu osób może to być sytuacja krępująca – siłownia w domu rozwiąże ten problem.

 

Jak urządzić siłownię w domu?

Urządzenie siłowni w domowych warunkach nie jest tak skomplikowane, jak może się początkowo wydawać. Nie trzeba mieć nawet specjalnie dużo miejsca – wystarczy piwnica lub niewielki pokój, aby zmieścić wszystko, co będzie niezbędne do optymalnego treningu. Jedyną barierą dla niektórych osób mogą okazać się koszty wyposażenia domowej siłowni. Jednak i na to można znaleźć pewne rozwiązanie. Wystarczy wybrać ten sprzęt, który faktycznie będzie regularnie używany podczas treningów. Jeżeli lubisz biegać w terenie, to domowa bieżnia okaże się zbędna. Rezygnacja z tego jednego sprzętu pozwala na oszczędność sięgającą nawet kilku tysięcy złotych (profesjonalne bieżnie to niemały wydatek). Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku rowerka stacjonarnego.

Gdy zostanie już wybrany sprzęt, pora pomyśleć nad tym, jak zorganizować przestrzeń w domowej siłowni. Im mniej miejsca, tym większą kreatywnością trzeba się wykazać. Ciekawe propozycje aranżacyjne można znaleźć na wielu portalach poświęconych tematyce wystroju wnętrz. Domowe siłownie stały się bowiem na tyle popularne, że ich urządzeniem zajmują się już znani projektanci przestrzeni. Podstawowe minimum sprzętowe to ciężarki i mata do ćwiczeń. Przydatna okaże się także ławeczka. Z czasem można siłownię we własnym domu coraz bardziej rozbudowywać.

Zdjęcie wyróżniające: pxhere.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Po co jest HMB? Czy HMB działa?
Po co jest HMB? Czy HMB działa?
Suplement diety HMB często pojawia się wśród produktów zalecanych początkującym sportowcom. HMB, czyli kwas 3-hydroksy-3-metylomasłowy jest organicznym związkiem chemicznym. HMB powstaje w procesie rozpadu białka, leucyny, jednego z aminokwasów rozgałęzionych. W jakim celu zaleca się stosowanie HMB, na czym polega działanie HMB? Kiedy kwas beta-hydroksy-beta-metylomasłowy może pozytywnie wpływać na organizm?
Jak wybrać grzejnik elektryczny z podczerwienią do domu?
Jak wybrać grzejnik elektryczny z podczerwienią do domu?
Przewodnik po wyborze idealnego grzejnika elektrycznego z podczerwienią. Dowiedz się, jakie aspekty brać pod uwagę, aby osiągnąć komfort i efektywność energetyczną.
6 powodów, dla których warto wypożyczać sprzęt filmowy
6 powodów, dla których warto wypożyczać sprzęt filmowy
Jeśli chcesz skorzystać ze sprzętu filmowego, możesz go wypożyczyć zamiast kupować. To pod wieloma względami warte polecenia rozwiązanie, którego zalety omawiamy poniżej.
Ostatnie wpisy