Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Jedną z diet, za pomocą której możemy się odżywiać, korzystając z cateringu pudełkowego, jest tzw. dieta Dąbrowskiej. Polega ona na odtruwaniu organizmu i oczyszczaniu go z toksyn, które zdaniem autorki diety mają wpływ na niewłaściwą pracę ludzkiego systemu odpornościowego.
Dr Dąbrowska uważa, że zdezorientowany dużą ilością trującego wysokoprzetworzonego pokarmu system immunologiczny zaczyna źle rozpoznawać grożące nam choroby, i tym samym nie radzić sobie z walką z nimi. Aby dopomóc organizmowi, należy więc co pewien czas oczyszczać się ze spożywanych toksyn.
W jaki sposób możemy doprowadzić do oczyszczenia organizmu? Otóż pomaga nam w tym zjawisko autofagii, czyli przyspieszonego spalania chorych komórek.
Otóż okazuje się, że jeśli ograniczymy w znacznym stopniu ilość glukozy dostarczanej do naszego organizmu – doprowadzamy tym do sytuacji, w której organizm zaczyna się odżywiać własnymi tkankami, przy czym zużywa on wtedy te komórki, które uważa za bezużyteczne dla siebie. W pierwszej kolejności spalaniu podlegają więc komórki chore i niesprawne. W taki sposób dieta Dąbrowskiej łagodzi stany zapalne i może wspomóc funkcjonowanie tarczycy.
Aby jednak doprowadzić do uruchomienia procesu autofagii, musimy w rygorystyczny sposób pozbawić nasz organizm codziennej dawki cukru, do której jest on przyzwyczajony. Pomaga w tym właśnie dieta Dąbrowskiej – owocowo-warzywny post dopuszczający jedzenie tylko niektórych warzyw i owoców aktywizujący proces oczyszczania się organizmu z chorych komórek, a jednocześnie znacznie redukujący niepotrzebne nam kilogramy.
Dieta Dąbrowskiej to 2 odmienne fazy spożywania posiłków. Pierwsza, trwająca 6 tygodni i bardziej rygorystyczna dopuszcza jedynie ograniczoną liczbę owoców takich jak: jabłka oraz małe ilości cytryny, kiwi, grejpfruta, malin, truskawek, jagód, borówek i porzeczek. Ponadto spożywać można warzywa w postaci rukoli, kalarepy, sałat, szpinaku, marchwi, buraków, selera, pietruszki, rzodkwi, kapusty, kalafiora, brokuła, jarmużu, botwinki, selera, szczawiu, cebuli, szczypiorku, pora, czosnku, dyni, cukinii, kabaczka, bakłażana, ogórka, pomidora oraz papryki. Dziennie dopuszczona dawka kalorii nie powinna przekroczyć 600. Powinny być one podzielone na 3 posiłki i 2 przekąski i popijane zakwasem buraczanym, wywarami z warzyw, ziołami oraz wodą.
W pierwszym tygodniu II fazy diety włączamy do jadłospisu zakazane wcześniej warzywa i owoce, a potem małe ilości kasz, zbóż, ziaren i orzechów. W następnej kolejności wprowadzamy jajka i chudy nabiał a ostatecznie ryby i owoce morza.
main photo: unsplash.com/Andres Ayrton