Dieta CKD, czyli jak spalić zbędny tłuszcz i zachować masę mięśniową
DIETA I ODŻYWIANIE
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dieta CKD, czyli jak spalić zbędny tłuszcz i zachować masę mięśniową

Ta dieta, kryjąca się pod kilkoma nazwami, ma na celu wywołanie procesu ketozy prowadzącego do szybszego spalania tkanki tłuszczowej i ujemnego bilansu energetycznego. 

Na czym polega dieta CKD? 

Cykliczna dieta ketogeniczna to sposób odżywiania, w którym przeplatają się dni z niskim lub wysokim spożyciem węglowodanów. Taki proces ma na celu wprowadzenie organizmu w stan ketozy, czyli alternatywnego pobierania energii. W tym przypadku organizm po tak wyraźnym szoku związanym z obcinaniem lub zwiększaniem spożycia węglowodanów zaczyna pobierać energię z tkanki tłuszczowej. Proces ten nazywa się metabolizmem tłuszczów, który stoi w opozycji do tradycyjnego metabolizmu węglowodanów. Główną zaletą diety nie jest samo spalanie tkanki tłuszczowej, a budowanie jakościowej masy mięśniowej. Czas wprowadzenia organizmu w stan ketozy jest bardzo wymagający i może wiązać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, takimi jak osłabienie, ból głowy czy spadki nastroju. Z tego powodu dieta CKD nie jest dla każdego, szczególnie dla osób, które nie potrafią drastycznie zmienić swoich dotychczasowych przyzwyczajeń żywieniowych. 

Główne założenia diety CKD

Pierwszym etapem przygotowania się do diety CKD jest prawidłowe obliczenie dziennego zapotrzebowania kalorycznego oraz współczynnika aktywności fizycznej. Dzięki temu można poprawnie obliczyć ilość tłuszczu i białka niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Po uzyskaniu stosownych parametrów należy rozłożyć zapotrzebowanie na konkretne założenia diety. W przypadku diety CKD przez pierwsze 14 dni należy przyjmować od 1,5 g do 2,2 g białka na każdy kilogram masy ciała, maksymalnie 30 g białka, a resztę wypełnić zdrowymi tłuszczami. Całość należy podzielić na od 5 do 7 posiłków dziennie przyjmowanych co około 3 godziny. Dzięki temu układ trawienny będzie nieustannie pracować, pobierając niedobory energii z tkanki tłuszczowej. Po dwóch tygodniach rozpoczyna się etap ładowania (carb-up), w którym zwiększa się ilość przyjmowanych węglowodanów i białka. Dni z wysokim poziomem węglowodanów powinny odbywać się co 7–14 dni i trwać maksymalnie 48 godzin. Specjaliści doradzają, by carb-up wprowadzać częściej, ale krócej, na przykład na jedną dobę. Podczas tych dni powinno się przyjmować około 2 g białka na kilogram wagi, 6–10 g węglowodanów oraz do 60 g zdrowych tłuszczy. 

Co jeść podczas diety? 

Teoretyczne zasady i liczba niezbędnych mikroskładników to jedno, jednak aby dieta dawała zakładane efekty, musi być realizowana na podstawie odpowiednich produktów. W grupie zdrowych tłuszczy, które powinny znaleźć się w codziennym jadłospisie, znajdują się oleje roślinne tłoczone na zimno, awokado, tłuste ryby (makrela, łosoś), orzechy (szczególnie włoskie) oraz nasiona (pestki dyni lub słonecznika). Białka należy poszukiwać w chudym mięsie (drobiu), jajach, chudym nabiale oraz odżywkach białkowych, które świetnie sprawdzą się jako baza do po- lub przedtreningowych koktajli. Węglowodany można dostarczać organizmowi za pomocą otrębów pszennych lub owsianych, warzyw strączkowych, pełnoziarnistego pieczywa, makaronu, ryżu czy kaszy, owoców, takich jak banany, ananas, jabłka czy gruszki, miodu oraz daktyli. Równie istotna jest także kwestia nawodnienia, w której oprócz czystej wody mogą znaleźć się zielona herbata, czarna kawa lub świeżo wyciśnięty sok z cytrusów.

Zdjęcie główne: Wendy Wei/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Skuteczne ćwiczenia na plecy – jak trenować w domu?
Skuteczne ćwiczenia na plecy – jak trenować w domu?
Dowiedz się jakie ćwiczenia warto włączyć do swojego planu treningowego i zacznij pracować nad rozwojem mięśni pleców oraz kręgosłupa!
Jedziesz na narty? Nie zapomnij o ubezpieczeniu!
Jedziesz na narty? Nie zapomnij o ubezpieczeniu!
Podpowiadamy, na jakie warunki ubezpieczenia warto zwrócić szczególną uwagę.
Blessing Awodibu gotowy do profesjonalnego debiutu. „Pracowałem nad pozowaniem i prezentacją sylwetki”
Blessing Awodibu gotowy do profesjonalnego debiutu. „Pracowałem nad pozowaniem i prezentacją sylwetki”
Już za kilkadziesiąt godzin dojdzie do długo wyczekiwanego profesjonalnego debiutu Blessinga Awodibu – jednego z najbardziej rozpoznawalnych kulturystów i gwiazdy […]
Ostatnie wpisy