Jak dbać o dostarczenie organizmowi witamin?
DIETA I ODŻYWIANIE
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak dbać o dostarczenie organizmowi witamin?

Artykuł sponsorowany

Nasz organizm może prawidłowo funkcjonować dzięki minerałom i witaminom. Dlatego musisz zadbać, aby codziennie dostarczać je w odpowiedniej ilości. 

Witaminy i minerały — co warto o nich wiedzieć 

Aby dostarczać odpowiednią ilość witamin i minerałów do organizmu najpierw należy wiedzieć, czym one są i za co odpowiadają? Twoje ciało potrzebuje ich, aby wszystkie zachodzące w nim procesy mogły prawidłowo przebiegać — od tych biochemicznych, metabolicznych, po psychosomatyczne, aż do tych, które regulują pracę układu nerwowego czy organów. Ponadto chronią również przed chorobami. 

Około 50 składników, w których skład wchodzą 22 minerały i 13 witamin jest odpowiedzialne, aby organizm mógł dobrze działać. Cztery najważniejsze to wapń, magnez, sód i potas, jednak jest wiele innych składników. Niektóre wytwarzane są w organizmie, inne musisz dostarczać sam wraz z jedzeniem, które jest ich głównym źródłem. Dlatego właśnie dobrze zbilansowana i urozmaicona dieta jest bardzo ważna, ponieważ to w niej znajdziesz wszystkie potrzebne składniki. 

Dostarczanie witamin i minerałów do organizmu 

Dobrze zbilansowana dieta to podstawa, jednak jest kilka wskazówek, na które warto zwrócić uwagę, aby dbać o odpowiednią ilość witamin i minerałów. 

  • Nie wyliczaj — podstawą jest, aby nie wpadać w skrajności i nie dać się zwariować. Witaminy i minerały mają swoje minimalne dawki, które powinieneś przyjmować, jednak dla każdego będą one inne i nie zawsze na stałym poziomie. Ich dawkowanie będzie różnić się w zależności od twojej sytuacji życiowej, dlatego najlepiej zadbać o to, aby produkty bogate w witaminy i minerały był ciągle obecne w twojej codziennej diecie. 
  • Wybieraj zdrowe produkty — w swoim menu warto uwzględniać produkty świeże, nie przetworzone, które pochodzą z naturalnych źródeł. Wiele takich rzeczy znajdziesz między innymi na stronie https://promienieslonca.pl/
  • Warzywa to podstawa — jest to najlepsze źródło minerałów i witamin. Ponadto ich kaloryczność będzie bardzo niska, ponieważ nasz organizm nie przyswaja białek roślinnych. Warto nimi zastąpić słodkie przekąski podjadane przed telewizją. 
  • Witaminy z CBD — zwróć uwagę również na CBD. Olejek ten nie tylko jest pomocny przy ukojeniu nerwów, bólu czy ograniczeniu lęku. Jest również dobrym źródłem między innymi kwasów tłuszczowych omega-3, -6 oraz -9. 
  • Nie eliminuj tłuszczów z diety — są one potrzebne, aby witaminy takie jak A, D, E, K mogły być prawidłowo transportowane po organizmie. 
  • Suplementy diety — czasami warto wspomóc się również różnego rodzaju suplementami diety. Ułatwią ci one dostarczanie odpowiedniej ilości składników odżywczych. 

Dobre nawodnienie to również ważna kwestia. Pamiętaj, że zalecane jest, aby mężczyźni dziennie pili 3 litry, a kobiety nieco ponad 2. Jeśli nie lubisz smaku zwykłej wody, spróbuj wodę smakową czy kokosową. Duży jej wybór znajduje się na https://wodasklep.pl/. Dbaj o dostarczanie witamin i minerałów, aby twój organizm zawsze funkcjonował prawidłowo. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Magda Ehlers

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Bestia kontra maszyny. Martyn Ford wyciska coraz większe ciężary przed debiutem w KSW!
Bestia kontra maszyny. Martyn Ford wyciska coraz większe ciężary przed debiutem w KSW!
Do wyczekiwanego debiutu Martyna Forda w KSW pozostało już niewiele czasu, dlatego potężny Brytyjczyk postanowił dodatkowo zintensyfikować swoje treningi. Nazywany […]
Rozciąganie po treningu – jakie ćwiczenia sprawdzą się najlepiej?
Rozciąganie po treningu – jakie ćwiczenia sprawdzą się najlepiej?
Intensywnie trenujesz i dokuczają Ci nawracające kontuzje? Sprawdź, czy prawidłowo rozciągasz się po treningu!
Które okulary przeciwsłoneczne Oakley wybrać?
Które okulary przeciwsłoneczne Oakley wybrać?
Marka Oakley powstała w 1975 roku w Stanach Zjednoczonych, jest odpowiedzialna za powstanie wielu modeli okularów przeciwsłonecznych. N
Ostatnie wpisy