Czy sterydy są niebezpieczne dla serca?
STREFA ZDROWIA
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Czy sterydy są niebezpieczne dla serca?

Sterydy większości z nas kojarzą się z substancjami, które mają przyczyniać się do wzrostu objętości mięśni. Jak się jednak okazuje, znajdują one także zastosowanie w leczeniu różnego rodzaju chorób. Każda osoba planująca ich stosowanie powinna zdawać sobie sprawę z możliwości wystąpienia różnego rodzaju powikłań, do których zalicza się między innymi kołatanie serca czy przerost mięśnia sercowego.

Sterydy – co to takiego?

Sterydy są określeniem potocznym na steroidy, czyli związki lipidowe pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. U ludzi występują one jako hormony steroidowe, które to są produkowane przez nadnercza. Wyróżnić można 2 ich rodzaje – glikokortykosteroidy oraz mineralokortykosteroidy. Pierwsze z nich mają właściwości przeciwzapalne, drugie – wpływają na regulację wodno-mineralną naszego organizmu.

 

W jakich sytuacjach zastosowanie znajdują sterydy?

Sterydy mogą być wykorzystywane jako substancje lecznicze. Mineralokortykosteroidy znajdują zastosowanie między innymi w leczeniu nadciśnienia, a glikokortykosteroidy odpowiadają za regulowanie przemian białek, tłuszczy i węglowodanów. Są one wydzielane jako odpowiedź na różnego rodzaju sytuacje stresowe organizmu. Glikokortykosteroidy działają immunosupresyjnie oraz przeciwzapalnie, co sprawia, że znajdują zastosowanie w leczeniu rozmaitych chorób autoimmunologicznych. Zalicza się do nich między innymi: astmę, alergiczny nieżyt nosa, choroby zapalne jelit, egzemę, atopowe zapalenie skóry, pokrzywkę, rwę kulszową, toczeń, stwardnienie rozsiane oraz zapalenie stawów i tkanki mięśniowej. W medycynie sterydy znajdują także zastosowanie jako hormonalna terapia zastępcza, leki antykoncepcyjne oraz preparaty mające na celu ułatwić zajście w ciążę. Powszechnie stosuje się je również jako środki dopingowe mające na celu przyspieszenie przyrostu tkanki mięśniowej oraz spalania tkanki tłuszczowej i wzrost siły.


https://www.facebook.com/Widzisz.Reaguj.Pierwsza.Pomoc.Przedmedyczna/posts/2424140441220371

 

Czy stosowanie sterydów jest bezpieczne?

Przed rozpoczęciem kuracji z wykorzystaniem sterydów, należy zdawać sobie sprawę z tego, że ich stosowanie może się wiązać z szeregiem różnego rodzaju skutków ubocznych. Sprawia to, że sterydoterapia zawsze powinna odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza.

Prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych zależy od szeregu czynników, do których zalicza się między innymi: rodzaj przyjmowanych sterydów, dawki oraz czas trwania kuracji. Najczęściej do czynienia mamy z zaburzeniami emocjonalnymi, problemami z widzeniem, zaćmą, osłabieniem mięśni, przyrostem masy ciała, wzrostem apetytu, opuchlizną na twarzy, skłonnością do powstawania siniaków, nadmiernym owłosieniem na ciele, osteoporozą, trądzikiem, nadciśnieniem tętniczym, podrażnieniem żołądka, zanikiem tkanki podskórnej, cukrzycą, zaburzeniami snu, osłabieniem gojenia się ran, pogorszeniem się odporności organizmu, rozstępami oraz zaburzeniami pracy serca.

W jaki sposób można ograniczyć skutki uboczne przyjmowania sterydów? Pomocna okazać może się tutaj regularna aktywność fizyczna oraz lekkostrawna dieta uboga w tłuszcze i cukry, a bogata w wyroby zawierające potas oraz preparaty wapniowe z witaminą D.

 

Wpływ sterydów na serce

Nadmierne lub niekontrolowane przyjmowanie sterydów wiązać może się z przerostem mięśnia sercowego. Organ ten zaliczany jest do mięśni poprzecznie prążkowanych, co wiąże się z tym, że składa się on z receptorów dla hormonów steroidowych, które oddziałują na metabolizm komórek mięśnia sercowego. Ze względu na rozrost tkanki serca, do czynienia mamy z redukcją pojemności komór serca oraz upośledzeniem pracy zastawek. Może to prowadzić do niedomykalności zastawek serca, choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia płucnego oraz niewydolności mięśnia sercowego.

Zdjęcie wyróżniające: Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Skuteczne techniki przyciągania uwagi w sportach siłowych
Skuteczne techniki przyciągania uwagi w sportach siłowych
Poznaj techniki skupienia uwagi, które pomogą Ci zwiększyć efektywność i skupienie podczas treningów siłowych.
Mistrzostwa Polski NPC – zobacz zapowiedź imprezy!
Mistrzostwa Polski NPC – zobacz zapowiedź imprezy!
Kolejna edycja Festiwalu Sportów Sylwetkowych tuż-tuż. Oto nasza zapowiedź!
Czy glutamina działa ochronnie na tkankę mięśniową?
Czy glutamina działa ochronnie na tkankę mięśniową?
Glutamina jest aminokwasem rozprowadzającym azot w organizmie. Zalecana jest ona w diecie sportowców.
Ostatnie wpisy