Wiele osób zastanawia się, co jest lepsze: ryż czy ziemniaki, oba produkty przecież powszechnie uchodzą za idealne pożywienie przy tak zwanym robieniu masy. Które jednak jest lepsze?
Od kiedy do Polski trafił ryż, wszyscy się zastanawiają, co bardziej opłaca się położyć obok mięsa; który z tych produktów ma więcej witamin; który jest lepszy na masę etc. Kiedy mówimy o ziemniakach, należy pamiętać, że należą one do rodziny roślin psiankowatych, których produkcja odbywa się na masową skalę. To tradycyjne dla Polaków danie podaje się zazwyczaj ze skwarkami, masłem bądź koperkiem. W różnych częściach kraju na to warzywo woła się inaczej: ziemniaki, pyry, kartofle, a nawet grule. Wbrew stereotypowemu myśleniu to nie nasi rodacy znad Wisły przodują w ich uprawie, ale właśnie kraje azjatyckie: Chiny, Rosja oraz Indie. Dysproporcję tę idealnie pokazują liczby: w 2014 roku Polacy wyprodukowali blisko osiem milionów ton ziemniaków. W tym samym roku Pekin mógł poszczycić się tą liczbą pomnożoną przez 11, łącznie wyprodukowano wówczas 88 milionów ton!
Za ziemniakami w wielu polskich domach mocno przemawia ich znajomość. Większość z nas potrafi je przyrządzić na co najmniej kilka sposobów, nie wspominając już o smażeniu czy pieczeniu, aby uzyskać chrupiące frytki czy pieczone ziemniaczki. Inna sprawa jest z ryżem, z którym Polacy nie do końca wiedzą, co zrobić.
Ziemniaki to całkiem bogate źródło witamin C i B, które regulują przemianę materii, układ pokarmowy oraz układ nerwowy. Ponadto warzywo to jest małą skarbnicą minerałów, między innymi: magnezu, potasu, fosforu, wapna, żelaza, sody i cynku. Na 100 gramów przypada niespełna 80 kalorii.
Powinniśmy zacząć od tego, że ryż nie jest jeden. Zazwyczaj utożsamiamy go z najbardziej pospolitym ryżem białym, tymczasem jednak wyróżniamy takie gatunki tego zboża jak: biały, czarny, czerwony, brązowy, basmati i parboiled oraz jaśminowy. Każdy inaczej smakuje, inaczej się przygotowuje i zawiera inne substancje. U nas przywykliśmy wykorzystywać ryż biały (i czasem ewentualnie brązowy), który wcale nie jest najlepszą odmianą. Najczęściej wykorzystujemy go np. do faszerowania gołąbków albo do takich zup jak pomidorowa. Ryż również świetnie łączy się z niektórymi daniami, właśnie jako zastępstwo dla ziemniaków czy też zmieszany z gulaszem albo z leczo.
Warto więc pamiętać, że choć ryż biały jest przystępnym zamiennikiem, który przygotowuje się szybko i można go podawać w różnych konfiguracjach na talerzu, to nie jest najlepszą wersją tego zboża. Jest on źródłem węglowodanów i białka, ale niepełnowartościowym. Zawiera jednak sporą ilość magnezu, cynku, fosforu, żelaza oraz witamin z grupy B. Natomiast (także popularna) odmiana ryżu brązowego wydaje się być już nieco lepszą opcją. Nie tylko znajdziemy tam te same witaminy, ale ponadto ryż ten wzbogacony jest choćby o witaminę E oraz związki bioaktywne.
Zdj. główne: Ella Olsson/pexels.com