Odpowiednio dopasowany strój to podstawa efektywnego treningu. Jednym z jego elementów jest koszulka. Czym kierować się przy jej wyborze? Jakie materiały są wykorzystywane do produkcji tego typu odzieży? Jaki krój powinna mieć koszulka treningowa?
Z czego powinna być wykonana idealna koszulka treningowa? Zastosowania nie znajdą tutaj modele, do produkcji których została wykorzystana bawełna. Jest to związane z tym, że chłonie ona pot, przykleja się do ciała i stopniowo zwiększa swój ciężar. Wszystko to przyczynia się do zmniejszenia efektywności treningu. Poza tym przepocona koszulka nie prezentuje się efektownie, co może skutecznie rozpraszać w czasie ćwiczeń.
Najlepszym rozwiązaniem jest odzież wykonana z tak zwanych technicznych tkanin. Do tej kategorii zalicza się poliester, poliamid oraz mieszankę tych materiałów. Do ich zalet zaliczyć można między innymi to, że są one lekkie, przewiewne i nie chłoną potu. Nawet jeżeli na skutek bardzo intensywnego treningu nasiąkną jego niewielką ilością, bardzo szybko oddają go do otoczenia. To jednak nie wszystkie atuty koszulek treningowych wyprodukowanych z technicznych tkanin. Nie wymagają one prasowania, nie blakną na skutek działania promieni słonecznych czy regularnego prania, nie rozciągają się, nie podrażniają skóry (to czyni z nich idealne rozwiązanie dla alergików) i są odporne na uszkodzenia, do jakich mogłyby doprowadzić mole. Osoby, którym zależy na koszulce, która podkreśli ich sylwetkę, powinny się zdecydować na zakup modelu poliestrowego lub poliamidowego z dodatkiem lycry lub elastanu. Chcąc zamaskować swoje kształty, należy się zaopatrzyć w bluzkę, do produkcji której posłużono się wyłącznie poliestrem lub poliamidem.
Jaki krój może mieć koszulka na siłownię? Do wyboru mamy modele z krótkim i długim rękawem oraz bezrękawniki. Pierwsze z nich są najbardziej uniwersalne i sprawdzają się podczas każdego rodzaju treningu. Koszulki z długim rękawem to dobre rozwiązanie na spokojny trening, na przykład jogi czy pilatesu lub taki, który odbywa się na świeżym powietrzu. Jeżeli chodzi natomiast o koszulki typu bezrękawniki, znakomicie sprawdzają się w czasie intensywnych ćwiczeń. To także dobre rozwiązanie na lato. Na włożenie tego typu koszulki bardzo często decydują się osoby, które chcą zaprezentować swoje mięśnie lub wykonują trening ramion, barków czy pleców i zależy im na możliwie jak najwyższym komforcie w czasie treningu.
Jaki rozmiar powinna mieć koszulka na siłownię czy fitness? Zdania na ten temat są podzielone. Niektórzy twierdzą, że musi być ona większa o 1 rozmiar, inni – że najlepiej sprawdzają się modele przylegające do sylwetki. Wszystko zależy tutaj od indywidualnych preferencji, rodzaju treningu oraz pewności siebie. Osoby początkujące często wybierają nieco luźniejsze ubrania, które pozwalają im zamaskować mankamenty sylwetki czy małe mięśnie. Chcąc zaprezentować efekty ciężkich ćwiczeń, można z powodzeniem założyć obcisłą koszulkę.
Jak dopasować koszulkę treningową do ulubionej aktywności? W czasie nieco spokojniejszych zajęć fitness najlepiej będą się sprawdzać luźne, oversize’owe modele. Na te bardziej wymagające, o większej intensywności, najlepiej włożyć dopasowaną koszulkę – czy to z krótkim rękawem, czy bez rękawów. Jeżeli chodzi o mężczyzn, na trening na siłowni znacząca część z nich wybiera nieco bardziej obcisłe modele podkreślające ich muskulaturę. Jaka koszulka treningowa będzie się najlepiej sprawdzać w czasie biegania? Warto postawić tu na elastyczny, dopasowany do ciała model, z oddychającymi panelami z siatki. Osoby lubiące biegać po zmroku, powinny się zaopatrzyć w koszulkę wzbogaconą o elementy odblaskowe.
Zdjęcie wyróżniające: Freepik