Szkoła przetrwania – niezwykły trening i przydatne umiejętności
TRENING
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Szkoła przetrwania – niezwykły trening i przydatne umiejętności

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Trening może przyjmować różne formy. Czasami nawet nietypowa aktywność fizyczna potrafi przynieść wiele korzyści dla zdrowia, dobrego samopoczucia, wzbogacając przy tym wachlarz posiadanych umiejętności życiowych. Tak właśnie jest z kursami survivalowymi, na które zapisuje się coraz więcej osób.

Dla kogo są takie szkolenia? Co można z nich wynieść? Dokąd wybrać się na taki wyjazd? O tym przeczytacie w dzisiejszym artykule.

Szkoła przetrwania – na czym polegają takie wyjazdy?

Czym w ogóle jest survival? Podstawowa definicja głosi, że jest to nauka umiejętności, które mogą okazać się kluczowe do przetrwania w razie wystąpienia ekstremalnych warunków. Takich, z którymi nie mamy do czynienia na co dzień. W praktyce oznacza to zatem zdolność do radzenia sobie z dala od ludzkich siedlisk, gdy na przykład zabłądzimy w lesie lub na górskim szlaku i jesteśmy zdani sami na siebie przez pewien czas.

Survival to zdolność do przygotowania sobie bezpiecznego schronienia, zorganizowania pożywienia i wody, ale też rozpalenia ognia, czy udzielenia pierwszej pomocy w czasie wypadku. To klarowne wskazówki, jak zapewnić przetrwanie sobie lub innym w trudnych sytuacjach. Z tych też względów wyjazdy, podczas których można zdobyć tego typu umiejętności, nie tylko w wydaniu teoretycznym, cieszą się olbrzymią popularnością.

Różne rodzaje survivalu a różne potrzeby uczestników wyjazdu

Już na tym etapie warto zauważyć, że istnieje wiele wariantów wyjazdów survivalowych, uzależnionych od tego, gdzie i w jakim zakresie są praktykowane. Do najpopularniejszych zaliczają się:

  • survival leśny (klasyczny) – przetrwanie w miejscu bez cywilizacji i profesjonalnego sprzętu,
  • survival militarny – użycie sprzętu wspinaczkowego i broni,
  • survival historyczny – eksploracja terenu i poznawanie jego historii,
  • survival rekreacyjny (bushcraft) – nastawiony na ciekawe spędzanie czasu w plenerze.

Dzięki temu każdy może znaleźć obóz dopasowany do konkretnych potrzeb, by zdobyć szczególnie interesujące umiejętności w preferowanym terenie. Typ wyjazdu zależy ponadto w dużej mierze od rodzaju ekwipunku (mniej lub bardziej profesjonalnego), który oferuje choćby sklep survivalowy: Karaluch.com.pl.

Dla kogo jest survival?

Trudno jednoznacznie wybrać jedną grupę, dla której survival może być szczególnie interesujący. Na takie wyjazdy decydują się oczywiście w dużej mierze osoby, pragnące przygotować się na ekstremalne sytuacje, w tym również zwolennicy preppingu.

To także ciekawe poszerzenie posiadanych kompetencji dla miłośników pieszych wędrówek, by byli zawsze przygotowani na trudne sytuacje, które mogą się wydarzyć na szlaku. Survival stanowi interesującą opcję dla młodych ludzi, pragnących aktywnie spędzić czas na łonie natury, nie tylko ucząc się umiejętności przetrwania, ale też poznając nieznane im wcześniej miejsca, czy zdobywając wiedzę na temat przyrody i historii.

W końcu kursy szkoły przetrwania coraz częściej stają się oryginalnym prezentem czy formą firmowej integracji. Paradoksalnie bowiem taka aktywność przynosi wiele trudnych do przecenienia korzyści.

Praktyczne umiejętności przydatne w życiu – co dają kursy survivalu?

Dlaczego warto skorzystać z kursów survivalowych? Przede wszystkim to szansa na przeżycie przygody życia oraz zdobycie rozmaitych cennych umiejętności, pozwalających na poradzenie sobie w każdej sytuacji – znajdowanie schronienia, zdobywanie pożywienia i wody, udzielanie pierwszej pomocy czy odnajdywanie drogi w trudnym terenie.

Równocześnie w czasie takiej eskapady przebywamy na świeżym powietrzu, budujemy tężyznę fizyczną, a także rozwijamy szereg cennych kompetencji, w tym choćby: radzenie sobie ze stresem, zdolność do koncentracji na konkretnym problemie, działanie pod presją czasu, czy współdziałanie w drużynie dla osiągnięcia konkretnego celu. To wszystko przydaje się przecież nie tylko w leśnej głuszy, ale też pomaga budować codzienne relacje z ludźmi, czy realizować konkretne projekty w firmie.

Spędzanie czasu w plenerze a zajęcia survivalowe

Wydawać by się mogło, że wyjazdy survivalowe to nisza dla nielicznych. Tak naprawdę jednak odpowiednio dobrane obozy potrafią zainteresować szerokie grono odbiorców, przynosząc im wiele cennych umiejętności do wykorzystania w codziennym funkcjonowaniu. A czy Wy wybralibyście się w taką podróż?

Zdjęcie: materiał Partnera.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak bezpieczne i edukacyjne zabawki drewniane wpływają na rozwój Twojego dziecka?
Jak bezpieczne i edukacyjne zabawki drewniane wpływają na rozwój Twojego dziecka?
Odkryj wpływ, jaki edukacyjne zabawki drewniane mogą mieć na rozwój Twojego dziecka. Dowiedz się, dlaczego są one bezpiecznym i wartościowym wyborem dla Twojego malucha.
Czy cukrzyk może profesjonalnie trenować kulturystykę?
Czy cukrzyk może profesjonalnie trenować kulturystykę?
Podpowiadamy, jak powinien wyglądać optymalny trening cukrzyka chcącego rozpocząć swoją przygodę z kulturystyką.
Drętwienie i mrowienie rąk po intensywnym wysiłku fizycznym – o czym to świadczy?
Drętwienie i mrowienie rąk po intensywnym wysiłku fizycznym – o czym to świadczy?
Co może być przyczyną drętwienia i mrowienia rąk po treningu i jak sobie z tym poradzić? Oto wszystko, co musisz na ten temat wiedzieć!
Ostatnie wpisy