Stagnacja w kulturystyce – czym jest spowodowany zastój w rozwoju mięśni?
TRENING
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Stagnacja w kulturystyce – czym jest spowodowany zastój w rozwoju mięśni?

Ćwiczysz regularnie na siłowni, lecz od jakiegoś czasu zauważasz brak widocznego progresu? Odpowiedzialna za taki stan może być stagnacja mięśni.

Stagnacja mięśni – jakie mogą być jej przyczyny?

Każdy trening powinien być bodźcem do rozwoju mięśni, zwłaszcza jeżeli profesjonalnie uprawiasz kulturystykę i zależy Ci na wypracowaniu wymarzonej sylwetki. Stagnacja mięśni, objawiająca się zatrzymaniem procesu ich przyrostu, może wpędzić w głęboką depresję. No bo jak to – ćwiczysz regularnie, wylewasz na siłowni przysłowiowe siódme poty, do pewnego czasu wszystko idzie jak po maśle, a tu nagle natrafiasz na ścianę. Progres się zatrzymuje. Co wówczas? Trzeba znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy. Może chodzi o zbyt monotonny trening? A może winowajcą jest zbyt krótki czas przeznaczony na regenerację mięśni? Powodów może być wiele.

Brak urozmaicenia sesji treningowych

Jeden schemat treningowy stosowany przez długi czas to krótka droga do stagnacji mięśni. Jeżeli zmiany w Twoich treningach będą miały jedynie charakter kosmetyczny, to mięśnie przyzwyczają się do konkretnego rodzaju wysiłku. Zabraknie bodźca stymulującego mięśnie do wzrostu. Nic więc dziwnego, że w końcu przestaną rosnąć. Jeżeli organizm zauważy, że mięśnie w optymalny sposób radzą sobie z wyzwaniami, jakie przed nimi stawiasz, to zarządzi koniec przyrostu masy. Po co zmieniać coś, co dobrze działa?

Nie martw się, jest wyjście z takiej sytuacji i to prostsze niż myślisz! Jeżeli chcesz ponownie pobudzić swoje mięśnie do wzrostu, to najwyższy czas wprowadzić pewne modyfikacje do planu treningowego. Pomoże zarówno zmiana obciążenia treningowego, jak i rodzaj wykonywanych ćwiczeń. Możesz samodzielnie przemyśleć zmiany lub zasięgnąć porady u trenera personalnego – wybór należy do Ciebie.

Nieodpowiednia technika wykonywania ćwiczeń

Brak właściwej techniki to kolejny poważny problem, który może przyczynić się zarówno do powstania bolesnej kontuzji, jak i do zahamowania rozwoju mięśni. Niezwykle istotne jest to, aby każde ćwiczenie z obciążeniem wykonywać we właściwy sposób. Często to właśnie prawidłowa technika wykonywania ćwiczeń może przynieść znacznie lepsze rezultaty niż dodatkowe obciążenie lub zwiększona liczba powtórzeń.

Jeżeli zatem zależy Ci na tym, aby utrzymać poziom rozwoju tkanki mięśniowej na stałym poziomie, zadbaj o technikę. Możesz zobaczyć, jak ćwiczą inni, bardziej doświadczeni bywalcy siłowni. W sieci dostępne są także filmiki instruktażowe. Zawsze możesz także poprosić o pomoc trenera.

Zbyt krótka przerwa między treningami

Organizm człowieka jest jak maszyna. Gdy przegrzejesz silnik, nie ruszy z miejsca. Jeżeli jednak będziesz dbać o podzespoły, wówczas będziesz mógł osiągać coraz lepsze rezultaty. Mięśnie mają swoją określoną wytrzymałość. Męczą się i potrzebują czasu na regenerację. Jeżeli źle rozpiszesz jednostki treningowe, zapomnisz o regeneracji mięśni, to stagnacja pojawi się szybciej, niż myślisz. Czujesz się zmęczony? Bolą Cię mięśnie i masz mniej siły niż zazwyczaj? Może to być jeden z pierwszych objawów przetrenowania. Zrób sobie dzień przerwy – Twoja kondycja na tym nie ucierpi, a wręcz przeciwnie – może sporo zyskać.

JAK KONTROLOWAĆ SWOJE POSTĘPY ❓

Otóż zauważyłem dużą tendencje do stagnacji u osób średnio zaawansowanych spowodowaną…

Opublikowany przez Kamil 'Hayer’ Węgrzynowicz- Trener Personalny Środa, 4 marca 2020


 

W jaki sposób można zapobiegać stagnacji mięśni?

Jeżeli zaczynasz obserwować u siebie zastój w rozwoju mięśni, to zastanów się, czy Twój trening jest rozpisany prawidłowo. Może pora skonsultować się z trenerem personalnym? Zadbaj w pierwszej kolejności o prawidłową technikę wykonywania ćwiczeń. Wprowadzaj do codziennego treningu zmiany i urozmaicenia – im będzie ich więcej, tym lepiej. Mięśnie nie znoszą monotonii. Jeżeli w kółko będziesz ćwiczyć według jednego schematu, to Twój organizm błyskawicznie przyzwyczai się do określonego wysiłku i dalsze postępy w rozwoju mięśni przestaną być zauważalne.

Nie zapominaj też o regeneracji. Mięśnie potrzebują bowiem regeneracji pomiędzy poszczególnymi sesjami treningowymi. Jeżeli doprowadzisz do przetrenowania, to nie tylko może to skończyć się kontuzją, lecz także doprowadzisz do stanu, w którym Twoje mięśnie przestaną rosnąć i pojawi się stagnacja.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pudzian nie będzie walczył z gwiazdą freak fightów! Stanowcza reakcja!
Pudzian nie będzie walczył z gwiazdą freak fightów! Stanowcza reakcja!
Pudzian vs Don Kasjo? Nic z tego! Jest stanowcza reakcja byłego strongmana.
Jak modelowanie sylwetki może poprawić twoje samopoczucie?
Jak modelowanie sylwetki może poprawić twoje samopoczucie?
Odkształć swoją figurę i popraw swoje samopoczucie dzięki poradom dotyczącym modelowania sylwetki. Dowiedz się, jak skuteczne techniki mogą zwiększyć Twoją pewność siebie i dobre samopoczucie.
Miles Taylor znów zaimponował światu. Trójboista z porażeniem mózgowym wydźwignął prawie 100 kg!
Miles Taylor znów zaimponował światu. Trójboista z porażeniem mózgowym wydźwignął prawie 100 kg!
O osiągnięciach niepełnosprawnego Milesa Taylora stało się głośno po tym, jak w ubiegłym roku podczas Arnold Classic Weekend docenił go […]
Ostatnie wpisy