Squash – zasady i efekty gry
TRENING
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Squash – zasady i efekty gry

Artykuł sponsorowany

Gra w squasha w ostatnim czasie zyskuje coraz większą popularność jako rodzaj rozrywki i aktywności fizycznej. Jest to gra, która nie tylko pozwala na wytwarzanie endorfin i adrenaliny ze względu na rywalizację, ale także na spalenie wielu kalorii. Jakie są zasady gry? Jakie efekty można osiągnąć, grając w squasha? Sprawdź już teraz!

Na czym polega gra squash?

Squash to sport angażujący dwóch zawodników. Gracze znajdują się w specjalnym, przeznaczonym do tego pomieszczeniu. Składa się ono ze ściany przedniej, ścian bocznych oraz podłogę. Całość wyposażona jest w specjalne linie ograniczające, należą do nich:

  • linia serwisowa – znajduje się na środku ściany przedniej. Ma ona znaczenie wyłącznie w trakcie serwisu.
  • linie autowe – umieszczone są na ścianie przedniej i ścianach bocznych.
  • linie na podłodze – mają one postać pól i kwadratów serwisowych.

Gra polega na odbijaniu piłki od ściany naprzemiennie przez dwóch graczy. Podczas odbijania, piłka może uderzyć w dowolną ilość ścian, warunkiem jednak jest, że musi ona zawsze uderzyć w ścianę przednią. Jesteś ciekawy, jaki jest squash Poznań cennik i ile będzie kosztowała cię godzina uprawiania tego typu sportu? Godzina treningu to koszt ok. 55 zł.

Squash przebieg gry

Grę rozpoczyna się od 5-minutowej rozgrzewki na korcie, na którym ma się odbyć mecz. Po rozgrzewce następuje wybór zawodnika serwującego w pierwszej rundzie. Zazwyczaj odbywa się to w drodze losowania. Kolejne sety rozpoczyna zawodnik, który wygrał poprzedni set. Serwujący zagrywa piłkę, naprzemiennie z lewego i prawego pola serwisowego. Dzieje się tak aż do momentu utraty punktu. Zawodnik traci punkt, jeśli:

  • Piłka podczas odbicia nie dotknie ściany przedniej;
  • Piłka uderzy lub przekroczy linię autową;
  • Piłka odbije się co najmniej dwa razy od podłogi, zanim zostanie uderzona;
  • Piłka uderzy w sufit lub siatkę górną;
  • Piłka wyleci z kortu;
  • Jeden z graczy poprzez swoje ustawienie zablokuje drugiemu graczowi możliwość odbicia;
  • Piłka po uderzeniu i odbiciu od ściany przedniej uderzy w gracza.

Każda akcja serwisowa musi zakończyć się zdobyciem punktu przez jednego z graczy. Mecze toczą się do 3 wygranych setów spośród 5 rozegranych, wówczas nazywane jest to „best of five” lub do 2 wygranych setów spośród 3 rozegranych, wtedy nazywane jest to „best of three”.

Squash – jakie pozwala osiągnąć efekty? 

Squash to sport bardzo angażujący fizycznie. Szacunkowo, podczas jednej godziny treningu można spalić nawet do 1000 kcal! Jest to więc idealny sport dla osób pragnących zrzucić kilka kilogramów. Utrata masy ciała oraz tkanki tłuszczowej to jednak nie jedyne pozytywne korzyści płynące z uprawiania tego sportu. Regularne treningi pozytywnie wpływają na poprawę kondycji fizycznej. Dodatkowo gra w squasha może poprawić funkcjonowanie układu oddechowego oraz układu krążenia.

Podczas gry w squasha skutecznie angażowane są mięśnie nóg, pleców i ramion. Wraz z regularnymi treningami mięśnie te zostaną wzmocnione. Pozytywne skutki uprawiania squasha takie jak poprawa samopoczucia, poprawa koordynacji ruchowej i wydolności fizycznej, powinny pojawić się już po kilku sesjach treningowych.

Fot.: Artem Podrez/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Na spektakularny efekt Kasia Dziurska pracowała latami. „Pośladki nie zrobią się piękne od samego siedzenia na nich”
Na spektakularny efekt Kasia Dziurska pracowała latami. „Pośladki nie zrobią się piękne od samego siedzenia na nich”
Zjawiskowe figury zawodniczek sportów sylwetkowych to efekt długiej, żmudnej, czasem pełnej wyrzeczeń pracy trwającej wiele lat. Niedawno przypomniała o tym […]
Waleczne serce. Gabriel Pena podniósł ponad pół tony kilka dni po hospitalizacji!
Waleczne serce. Gabriel Pena podniósł ponad pół tony kilka dni po hospitalizacji!
Jeszcze niespełna dwa tygodnie temu leżał w szpitalnym łóżku ze względu na potencjalne problemy z sercem, jednak w żaden sposób […]
Metoda Kegla jako sposób na wysiłkowe nietrzymanie moczu
Metoda Kegla jako sposób na wysiłkowe nietrzymanie moczu
Wysiłkowe nietrzymanie moczu (NTM) to stan, w którym dochodzi do mimowolnego wycieku moczu podczas wykonywania czynności, które zwiększają ciśnienie w jamie brzusznej, takie jak kichanie, kaszel, czy podnoszenie ciężarów.
Ostatnie wpisy