Rehabilitacja mięśni po urazie – możliwe rozwiązania
STREFA ZDROWIA
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Rehabilitacja mięśni po urazie – możliwe rozwiązania

Artykuł sponsorowany

Kontuzje to codzienność każdego sportowca. Szczególnie typowe dla pasjonatów sportów siłowych są kontuzje mięśni związane z przeciążeniem tkanki. Podpowiadamy, z jakiego powodu najczęściej pojawiają się urazy i jak pomóc sobie, kiedy dojdzie jednak do przeciążenia tkanki.

Gdy zdajemy sobie sprawę, jaka jest przyczyna kontuzji, łatwiej nam w przyszłości uchronić się przed nieprzyjemnymi konsekwencjami ćwiczeń. Zazwyczaj do powstania urazu mięśni przyczyniają się:

•  błędy techniczne,
•  brak rozgrzewki,
•  brak wystarczającej przerwy między treningami (brak czasu na regenerację organizmu),
•  napięcia mięśniowe.

Na to warto zwrócić uwagę, zanim zabierzesz się do ćwiczeń. Co należy jednak zrobić, kiedy trafił Ci się nieszczęśliwy wypadek i szukasz sposobu na błyskawiczny powrót do zdrowia? W pierwszej kolejności złóż wizytę fizjoterapeucie, jednak dobrze wcześniej zorientować się, jakich efektów oczekujemy. Oto kilka propozycji, które w połączeniu ze wsparciem specjalisty pozwolą Ci szybko powrócić do regularnych treningów.

Elektrostymulacja

Elektrostymulacja mięśni, inaczej nazywana EMS (warto zapamiętać to określenie, używane jest zamiennie i możesz się z nim spotkać poszukując dodatkowych informacji na temat rehabilitacji), to nie tylko bezpieczna metoda terapii w wypadku sportowych kontuzji, ale także ciekawe urozmaicenie codziennego treningu. Polega na wykonywaniu dobranych indywidualnie ćwiczeń, przy jednoczesnej stymulacji impulsami elektronicznymi poprzez przyczepione do ciała elektrody. Najnowocześniejsze technologie pozwalają na komfortowy trening bez niepotrzebnych kabli – wszystko przez system MEON EMS. Składa się na niego idealnie dopasowany do sylwetki strój zawierający polimerowe elektrody, mieszczący się w kieszeni konektor MEON EMS, który generuje oraz rozsyła impulsy elektryczne, a także autorska aplikacja, zawierająca siedem programów treningowych.

Zalety płynące z elektrostymulacji mięśni to:
•  redukcja napięć mięśniowych,
•  wsparcie profilaktyki przeciwzakrzepowej po zabiegach chirurgicznych,
•  poprawienie ukrwienia tkanek,
•  wsparcie w leczeniu przewlekłego bólu.

Dzięki temu wspaniale sprawdzi się jako uzupełnienie dla tradycyjnych metod rehabilitacji po sportowej kontuzji.

⚡️ W środowym cyklu opisującym 8 powodów dla których warto zdecydować się na ćwiczenia EMS, dowiecie się o:

Możliwości…

Opublikowany przez MEON EMS Środa, 6 maja 2020

 

Krioterapia

Niektórym wystawienie na niskie temperatury zdaje się koszmarem, inni wręcz je uwielbiają, chociażby oddając się tak popularnemu ostatnimi czasy morsowaniu. Szczególnie niskie temperatury mają jedną zaletę – mogą zostać wykorzystane jako forma rehabilitacji. Krioterapia polega właśnie na oziębieniu tkanki mięśniowej do temperatury -100 stopni Celsjusza. Dzięki temu, że zmniejsza to wydajność oddychania na poziomie komórki, możliwe jest uwolnienie enzymów czy zahamowanie rozpadu wysokoenergetycznych związków, takich jak glikogen.

Jakie zmiany Ty możesz zaobserwować? Przede wszystkim zmniejszenie obrzęku i wyraźne działanie przeciwzapalne, a przez to, że zastosowana miejscowo niska temperatura zmniejsza przewodnictwo bodźców, będziesz odczuwać mniejszy ból. Krioterapia jest bardzo popularna wśród sportowców, szczególnie siłowych. Wszelkiego rodzaju urazy na mięśniach to niestety ryzyko tego typu sportów. Krioterapia świetnie sprawdzi się w przypadku intensywnych treningów, przez które stawy czy wiązadła zostaną poddane dużej sile. Również po działaniu sił małych, ale w powtarzalny sposób, mogą zostać spowodowane ostre urazy albo przeciążenia. Krioterapia to świetne rozwiązanie w każdym z tych przypadków.

Laser wysokoenergetyczny

Przy naderwaniu mięśnia laser wysokoenergetyczny często okazuje się prawdziwym zbawieniem. Sprawdzi się w momencie, kiedy fizjoterapeuta z racji na stan zapalny nie może poprawić stanu pacjenta przez masaż – laser wysokoenergetyczny stosuje się nawet przy ostrym stanie zapalnym. Pozwala bowiem na przekazanie dużej ilości energii do uszkodzonej tkanki, bez wywołania efektu termicznego. Dzięki temu poprawia on mikrokrążenie, powodując szybsze gojenie. Powoduje szybką i natychmiastową ulgę, dlatego jest idealny przy świeżych urazach, które utrudniają codzienne funkcjonowanie z powodu uporczywego bólu.

Zdjęcie wyróżniające: MEON EMS

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Siłownia, a sporty walki – jak zaplanować odpowiedni trening?
Siłownia, a sporty walki – jak zaplanować odpowiedni trening?
Wiele osób uprawiających sporty walki zadaje sobie pytanie – czy warto łączyć je z treningiem siłowym? Jeśli tak, to jak go zaplanować? Na co zwracać uwagę w tej kwestii? Podpowiadamy!
Mariusz Pudzianowski wraca do oktagonu – będzie hit na KSW!
Mariusz Pudzianowski wraca do oktagonu – będzie hit na KSW!
Pudzian wraca na Oktagon. Legendarny polski strongman być może zmierzy się w walce z Górą z „Gry o Tron”!
Stagnacja bicepsa – co zrobić, aby mięsień dwugłowy ramienia znów zaczął rosnąć?
Stagnacja bicepsa – co zrobić, aby mięsień dwugłowy ramienia znów zaczął rosnąć?
Regularnie katujesz na treningach biceps, ale mimo to nie zauważasz progresu? Oto jak zaradzić tego typu stagnacji!
Ostatnie wpisy