Odd Haugen nie daje o sobie zapomnieć. 71-letni weteran z Norwegii dźwiga ponad 200 kg w martwym ciągu!
KULTURYSTYKA I FITNESSNews
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Odd Haugen nie daje o sobie zapomnieć. 71-letni weteran z Norwegii dźwiga ponad 200 kg w martwym ciągu!

Sympatyczny Odd Haugen dał się poznać szerszej publiczności nad Wisłą już na początku XXI wieku, kiedy to regularnie rywalizował w zawodach strongman z wybitnymi polskimi siłaczami – Mariuszem Pudzianowskim oraz Jarosławem Dymkiem. Wprawdzie w bezpośredniej konfrontacji z naszą eksportową dwójką wypadał z reguły dość mizernie, tym niemniej wyniki osiągane przez pięćdziesięcioparoletniego zawodnika i tak robiły spore wrażenie. Dzisiaj Haugen ma na karku już 71 wiosen, ale wciąż imponuje przygotowaniem fizycznym oraz nieprzeciętną siłą. Podczas jednej z ostatnich sesji treningowych udało mu się aż trzy razy z rzędu wydźwignąć w martwym ciągu sztangę ważącą ponad 200 kilogramów!

Odd Haugen nie zrobił jako strongman tak oszałamiającej kariery, jak wspomniany Mariusz Pudzianowski – jego największym sukcesem pozostaje bowiem trzykrotne mistrzostwo Hawajów (2000, 2001, 2003) oraz dwukrotne wicemistrzostwo Norwegii (2000, 2003). Swoich sił próbował również w kulturystyce, futbolu amerykańskim, armliftingu (zdobył nawet mistrzostwo świata), czy trójboju siłowym. W tej ostatniej dyscyplinie zachwyca zresztą do dziś. A przecież w styczniu skończył 71 lat!

Pochodzący z Tingvoll siłacz to kolejny żywy przykład na to, że wiek jest wyłącznie liczbą. Od pewnego czasu Haugen ćwiczy wspólnie z jednym z najlepszych strongmanów na świecie, Martinsem Licisem, a efekty ich współpracy są doprawdy oszałamiające. Weteran notuje obecnie wyniki, których mogliby mu pozazdrościć młodsi nawet o pół wieku koledzy z siłowni. Podczas niedawnego treningu Odd Haugen zaliczył fantastyczną serię w martwym ciągu, podnosząc trzykrotne sztangę o masie 205 kg (451 lbs)! Co więcej, na zamieszczonym w sieci nagraniu widać, że dokonanie tego wyczynu nie sprawiło mu wielkich trudności. „Ponad 70 lat! Niewiarygodne – skomentował w social mediach Mateusz Kieliszkowski, pięciokrotny mistrz Polski strongman i dwukrotny wicemistrz świata.

Doświadczony „Visegrip Viking” nadal czuje się świetnie pod względem fizycznym i nie zamierza porzucać swojej pasji do ciężarów. Na jego oficjalnym koncie na Instagramie można obserwować, jak regularnie wykonuje konkurencje doskonale znane ze zmagań strongmanów – spacer buszmena czy wyciskanie sztangielki jednorącz. „On robi czasem to, czego ja nie jestem w stanie wykonać” – podsumowuje Martins Licis, prywatnie przyjaciel Kieliszkowskiego.

Na zdjęciu wyróżniającym: Odd Haugen; foto: Ricardo Dearatanha / Los Angeles Times via Getty Images Sport

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zmiany podatkowe niekorzystne dla kulturystów. Odżywki białkowe będą droższe!
Zmiany podatkowe niekorzystne dla kulturystów. Odżywki białkowe będą droższe!
Wiceminister Finansów Jan Sarnowski poinformował, że przynajmniej do połowy 2021 roku nie dojdzie do wyczekiwanej przez branżę obniżki stawki podatku […]
Skuteczne ćwiczenia na plecy – jak trenować w domu?
Skuteczne ćwiczenia na plecy – jak trenować w domu?
Dowiedz się jakie ćwiczenia warto włączyć do swojego planu treningowego i zacznij pracować nad rozwojem mięśni pleców oraz kręgosłupa!
Zdrowe i kaloryczne śniadania do przygotowania w kilka minut
Zdrowe i kaloryczne śniadania do przygotowania w kilka minut
Poznaj kilka sprawdzonych przepisów na smaczne, zdrowe oraz kaloryczne śniadania, które można przygotować w krótkim czasie.
Ostatnie wpisy