Odd Haugen nie daje o sobie zapomnieć. 71-letni weteran z Norwegii dźwiga ponad 200 kg w martwym ciągu!
KULTURYSTYKA I FITNESSNews
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Odd Haugen nie daje o sobie zapomnieć. 71-letni weteran z Norwegii dźwiga ponad 200 kg w martwym ciągu!

Sympatyczny Odd Haugen dał się poznać szerszej publiczności nad Wisłą już na początku XXI wieku, kiedy to regularnie rywalizował w zawodach strongman z wybitnymi polskimi siłaczami – Mariuszem Pudzianowskim oraz Jarosławem Dymkiem. Wprawdzie w bezpośredniej konfrontacji z naszą eksportową dwójką wypadał z reguły dość mizernie, tym niemniej wyniki osiągane przez pięćdziesięcioparoletniego zawodnika i tak robiły spore wrażenie. Dzisiaj Haugen ma na karku już 71 wiosen, ale wciąż imponuje przygotowaniem fizycznym oraz nieprzeciętną siłą. Podczas jednej z ostatnich sesji treningowych udało mu się aż trzy razy z rzędu wydźwignąć w martwym ciągu sztangę ważącą ponad 200 kilogramów!

Odd Haugen nie zrobił jako strongman tak oszałamiającej kariery, jak wspomniany Mariusz Pudzianowski – jego największym sukcesem pozostaje bowiem trzykrotne mistrzostwo Hawajów (2000, 2001, 2003) oraz dwukrotne wicemistrzostwo Norwegii (2000, 2003). Swoich sił próbował również w kulturystyce, futbolu amerykańskim, armliftingu (zdobył nawet mistrzostwo świata), czy trójboju siłowym. W tej ostatniej dyscyplinie zachwyca zresztą do dziś. A przecież w styczniu skończył 71 lat!

Pochodzący z Tingvoll siłacz to kolejny żywy przykład na to, że wiek jest wyłącznie liczbą. Od pewnego czasu Haugen ćwiczy wspólnie z jednym z najlepszych strongmanów na świecie, Martinsem Licisem, a efekty ich współpracy są doprawdy oszałamiające. Weteran notuje obecnie wyniki, których mogliby mu pozazdrościć młodsi nawet o pół wieku koledzy z siłowni. Podczas niedawnego treningu Odd Haugen zaliczył fantastyczną serię w martwym ciągu, podnosząc trzykrotne sztangę o masie 205 kg (451 lbs)! Co więcej, na zamieszczonym w sieci nagraniu widać, że dokonanie tego wyczynu nie sprawiło mu wielkich trudności. „Ponad 70 lat! Niewiarygodne – skomentował w social mediach Mateusz Kieliszkowski, pięciokrotny mistrz Polski strongman i dwukrotny wicemistrz świata.

Doświadczony „Visegrip Viking” nadal czuje się świetnie pod względem fizycznym i nie zamierza porzucać swojej pasji do ciężarów. Na jego oficjalnym koncie na Instagramie można obserwować, jak regularnie wykonuje konkurencje doskonale znane ze zmagań strongmanów – spacer buszmena czy wyciskanie sztangielki jednorącz. „On robi czasem to, czego ja nie jestem w stanie wykonać” – podsumowuje Martins Licis, prywatnie przyjaciel Kieliszkowskiego.

Na zdjęciu wyróżniającym: Odd Haugen; foto: Ricardo Dearatanha / Los Angeles Times via Getty Images Sport

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Trening FBW – czy dasz radę go wykonać z samymi kettlebellsami?
Trening FBW – czy dasz radę go wykonać z samymi kettlebellsami?
W tym artykule omówimy, dlaczego kettlebell jest idealnym narzędziem do treningu FBW.
Najczęściej zaniedbywane partie mięśniowe
Najczęściej zaniedbywane partie mięśniowe
Wydaje Ci się, że podczas tygodniowego planu treningowego wykonujesz ćwiczenia na każdą partię mięśniową? Sprawdź, czy o którejś nie zapomniałeś!
Nowy rok, nowe wyzwania. Czołowe polskie fitnesski już wróciły do treningów
Nowy rok, nowe wyzwania. Czołowe polskie fitnesski już wróciły do treningów
Zakończony niedawno rok obfitował w liczne sukcesy polskich zawodniczek sportów sylwetkowych. Wiktoria Nnaka, Patrycja Słaby, Dagmara Dominiczak, Adrianna Kaczmarek czy […]
Ostatnie wpisy