Jak ibuprofen wpływa na mięśnie i siłę?
STREFA ZDROWIA
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak ibuprofen wpływa na mięśnie i siłę?

Ból mięśni czy stawów może przydarzyć się każdemu z nas. Wiele osób uprawiających sporty siłowe sięga w takiej sytuacji po leki przeciwbólowe sprzedawane bez recepty. Czy jest to bezpieczne dla organizmu?

To tylko przeziębienie…

Z takim lekceważącym podejściem w stosunku do objawów grypopodobnych można spotkać się zwłaszcza wśród młodych osób. Szybkie tempo życia i natłok obowiązków zawodowych nie idą w parze ze zwolnieniem lekarskim. W dzisiejszych czasach mało kto może sobie pozwolić na chorowanie. Efekt takiego podejścia jest taki, że ludzie chodzą do pracy z gorączką, cieknącym z nosa katarem czy uporczywie bolącym gardłem, a dolegliwości chorobowe próbują leczyć na własną rękę, korzystając ze specyfików medycznych, które bez recepty można kupić zarówno w sklepie spożywczym, jak i na stacji benzynowej. Najpopularniejsze preparaty wytwarzane są na bazie ibuprofenu lub paracetamolu.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne – czy są bezpieczne?

Każdy lek ma swojej określone przeznaczenie, a o jego zastosowaniu powinien decydować lekarz. Są jednak takie preparaty, które praktycznie bez żadnych ograniczeń można kupić w aptece. Sięgamy po nie, gdy boli nas głowa lub dokucza ból zęba. Jeżeli będą przyjmowane zgodnie z zaleceniami uwzględnionymi na ulotce dołączonej do opakowania, to nie powinno stać się nic złego, chociaż trzeba mieć na uwadze, że niepożądane działania mogą wystąpić zawsze. Coraz więcej osób zaczyna jednak przedawkowywać leki sprzedawane bez recepty. Warto mieć na uwadze, że ibuprofen przyjmowany w dawkach większych niż zalecane może doprowadzić do trwałego uszkodzenia wątroby.

Ibuprofen i paracetamol hamują syntezę białek mięśni
Intensywny trening siłowy często powoduje bóle mięśni i stawów….

Opublikowany przez Wszystko o suplementach i lekach Czwartek, 9 czerwca 2016


 

Wpływ ibuprofenu na mięśnie i siłę

Zbyt częste sięganie po preparaty, w których składzie znajduje się ibuprofen, może doprowadzić do wolniejszego przyrostu masy mięśniowej i spadku siły. Taką tezę potwierdziły przeprowadzone badania – swego czasu można było przeczytać o tym na łamach branżowego czasopisma Acta Physiologica.

Co istotne, nie tylko przedawkowanie leków będzie prowadzić do zmniejszenia siły i wielkości mięśni. Zażywanie preparatów z grupy NLPZ w zgodzie z przyjętym dawkowaniem przez dłuższy okres również może przynieść podobne rezultaty. Jak zatem złagodzić ból podczas treningów?

Zadbaj o prawidłową regenerację mięśni

Podczas treningów (nie tylko tych, które cechują się dużą intensywnością) może dochodzić do powstawania mikrourazów. Ich duża kumulacja będzie początkowo powodowała dyskomfort, a z czasem może przerodzić się w poważne dolegliwości bólowe.

Jeżeli zależy Ci na komfortowym treningu bez bólu i chcesz uniknąć przyjmowania leków przeciwbólowych, to zadbaj o odpowiednie przerwy pomiędzy jednostkami treningowymi. Twoje mięśnie potrzebują czasu na odpoczynek, w którym będą w stanie zregenerować się w pełni.

Istotnym elementem prawidłowo przeprowadzonego treningu jest też kompletna rozgrzewka uwzględniająca rozruch najważniejszych partii ciała oraz rozciąganie mięśni po skończonej aktywności – nie zapomnij o tym!

Potrzebujesz leków? Zasięgnij porady lekarza

Wiele osób bagatelizuje katar, kaszel czy lekki ból głowy. Traktują sezonowe przeziębienie jako coś zupełnie niegroźnego. Jeżeli więc z uporem maniaka lekceważysz pierwsze objawy choroby, to najwyższa pora, aby drastycznie zmienić podejście do swojego stanu zdrowia. Może i lekki katar Cię nie zabije, jednak powikłania po nawet lekkim przeziębieniu mogą okazać się niezwykle obciążające dla organizmu.

Nie sięgaj bez potrzeby po leki, a jeżeli już musisz je zastosować, to nie zapomnij o tym, aby wcześniej skonsultować się z lekarzem. To, że niektóre specyfiki są sprzedawane w aptece bez recepty, wcale nie oznacza, że są one całkowicie bezpieczne. Nadużywanie ibuprofenu może niekorzystnie wpłynąć na kondycję wątroby, dlatego stosuj go zgodnie z zaleceniami specjalisty. Wówczas nie będziesz musiał obawiać się o powikłania związane z przedawkowaniem medykamentów.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Posiłki potreningowe – co jeść na redukcji, a co na masie?
Posiłki potreningowe – co jeść na redukcji, a co na masie?
Posiłek potreningowy powinien zawierać odpowiednio zbilansowaną ilość białka oraz węglowodanów. Podpowiadamy, co jeść w cyklu na masę, a co na redukcji.
Jak dobrać wytrzymałe i solidne obuwie trekkingowe dla aktywnego turysty?
Jak dobrać wytrzymałe i solidne obuwie trekkingowe dla aktywnego turysty?
Poradnik krok po kroku: Wybieraj mądrze swoje obuwie trekkingowe. Dowiedz się, które buty będą dla Ciebie idealne podczas długich wędrówek w terenie.
Wyciskanie żołnierskie  – sposób na wzmocnienie i rozbudowę obręczy barkowej
Wyciskanie żołnierskie  – sposób na wzmocnienie i rozbudowę obręczy barkowej
Wyciskanie żołnierskie to jedno z najefektywniejszych ćwiczeń na rozbudowę obręczy barkowej. Sprawdź, jakie warianty OHP możesz wykonywać, aby mocniej zaangażować swoje mięśnie.
Ostatnie wpisy