Gęstość tkanki mięśniowej to zjawisko odpowiadające za twardość oraz kształt mięśni. Dzięki odpowiedniej diecie można wypracować jej prawidłowy poziom, który poprawia ogólny wygląd całej sylwetki zawodnika.
Określenie gęstości mięśni odnosi się do poziomu ubicia tkanki mięśniowej. Dzięki odpowiedniemu treningowi i zbilansowanej diecie można uzyskać twarde mięśnie, które składają się z wielu włókien mięśniowych. Gęste mięśnie mają w sobie minimalny poziom wody i nie posiadają podskórnej tkanki tłuszczowej.
Dobra gęstość sprawia, że wytrenowane partie mięśniowe są bardziej wyraziste, widoczne, lepiej zarysowane, kształtne i dobrze podkreślone w proporcjonalnie rozwiniętej sylwetce zawodnika. O prawidłowy poziom gęstości tkanki mięśniowej warto dbać ze względu na efekt estetyczny, a także większą siłę fizyczną.
Trening, który jest ukierunkowany na poprawę gęstości tkanki mięśniowej, jest niezwykle wyczerpujący i wymagający dla organizmu Z tego powodu wiele utraconych podczas intensywnych ćwiczeń składników odżywczych należy uzupełniać w codziennym sposobie odżywiania.
Pierwszym elementem, o który należy zadbać w jadłospisie, jest prawidłowa ilość białka. Według ekspertów osoby stosujące trening na zwiększenie poziomu ubicia mięśni mają większe zapotrzebowanie na białko, stanowiące podstawowy budulec tkanki mięśniowej. Szacuje się, że codziennie do organizmu powinno być dostarczane około 4 gramów białka na każdy kilogram ciała zawodnika. Składnik można przyjmować zarówno z mięsa czy ryb, ale dobrze sprawdzi się także nabiał, jajka czy warzywa strączkowe.
Kolejną częścią diety, która poprawia gęstość tkanki mięśniowej, jest włączenie do diety dużej ilości świeżych owoców oraz warzyw. Zawarte w nich witaminy, minerały i mikroelementy są łatwo przyswajalne przez ludzki organizm i dostarczają dużych ilości wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
Kolejnym istotnym elementem wpływającym na poprawę gęstości tkanki mięśniowej jest prawidłowa suplementacja. Nie wszystkie składniki odżywcze i minerały wpływające na poziom ubicia mięśni można dostarczyć za pomocą zbilansowanej diety. Związkami, które najczęściej zaleca się w przypadku procesu zwiększania gęstości tkanki mięśniowej, są aminokwasy BCAA, zmniejszajace rozpad mięśni podczas intensywnego wysiłku fizycznego, oraz dostarczająca mięśniom energii do wymagających fizycznie ćwiczeń leucyna.
Specjaliści podkreślają, że wbrew powszechnemu przekonaniu, gęstości mięśni nie poprawia kreatyna, która zamiast zwiększać objętość mięśni, bardziej nawadnia organizm i hamuje proces zwiększania gęstości tkanki mięśniowej.
Plan treningowy poprawiający gęstość mięśni należy do bardzo wyczerpujących i charakteryzuje się trzema najważniejszymi elementami. Ćwiczenia powinny być intensywne, wszechstronne oraz wykonywane systematycznie.
Ze względu na wysoki poziom intensywności treningu eksperci przestrzegają, by o gęstość mięśni za pomocą wysiłku fizycznego starały się osoby z dużym doświadczeniem sportowym, a przede wszystkim kulturystycznym, ponieważ sesje treningowe są głównie oparte o trening siłowy. Proces zwiększania gęstości tkanki mięśniowej powinni rozpoczynać zawodnicy z co najmniej dwuletnim doświadczeniem treningowym.
Zdjęcie główne: mahmood sufiyan/pexels.com