Chorujesz na celiakię, masz nietolerancję glutenu, a może po prostu nie chcesz go jeść? Organizujesz przyjęcie i wiesz, że są wśród nich osoby na diecie bezglutenowej? Sprawdź, jakie pyszne dania możesz przygotować!
Gluten – co to jest, gdzie występuje i dlaczego niektórzy go unikają?
Gluten to rodzaj białka występujący w niektórych zbożach, jak pszenica, żyto, jęczmień i ich odmiany. Gluten nadaje ciastu elastyczność i sprawia, że pięknie wyrasta, wpływa również na konsystencję i teksturę pieczywa oraz innych produktów zbożowych.
A gdzie znajduje się gluten? W wielu produktach spożywczych, zwłaszcza w pieczywie, makaronie, ciastach, ciasteczkach, płatkach śniadaniowych i piwie. Może też występować w sosach, przyprawach i innych przetworzonych produktach spożywczych jako składnik dodatkowy lub zagęstnik.
Niektóre osoby mają nietolerancję na gluten, co oznacza, że ich organizm nie jest w stanie prawidłowo go trawić (wtedy przydają się sklepy typu https://bezgluten.pl/sklep/). Najbardziej znaną formą nietolerancji glutenu jest celiakia, autoimmunologiczne schorzenie jelit, które może prowadzić do uszkodzenia błony śluzowej jelita cienkiego.
Inii zaś przechodzą na dietę bezglutenową, ponieważ uważają, że jest to zdrowsze lub pomaga im schudnąć. Co ważne, osoby, które nie mają nietolerancji glutenu, zwykle nie odnoszą żadnych korzyści zdrowotnych z eliminacji glutenu ze swojej diety.
Dania bezglutenowe – kilka propozycji na śniadanie, obiad, przekąskę i kolację
Po wprowadzeniu czas na konkrety, czyli na dania bez glutenu. Tu znajdziesz wiele inspiracji: https://bezgluten.pl/przepisy. Natomiast nasze propozycje podzieliliśmy na cztery kategorie. Sprawdź!
Śniadanie:
- omlet z warzywami – jajka są naturalnie bezglutenowe. Możesz przygotować omlet z warzywami (szpinakiem, pomidorami i pieczarkami). Dodaj też awokado i świeże zioła dla lepszego smaku,
- bezglutenowe płatki śniadaniowe – wybierz płatki na bazie ryżu, jaglane, gryki lub quinoa, podawane z mlekiem roślinnym (np. migdałowym) i owocami,
- jogurt z musem owocowym i orzechami – jogurt (naturalny lub roślinny) z musem owocowym, np. z malin, jagód czy truskawek, posypany orzechami i nasionami chia.
Obiad:
- ryż z kurczakiem i warzywami – ugotuj ryż, a następnie podsmaż kurczaka z warzywami, jak na przykład papryka, cukinia i marchewka. By pogłębić smak, dodaj sos sojowy bezglutenowy,
- sałatka z quinoa: ugotuj quinoa i wymieszaj z pokrojonym ogórkiem, pomidorami, papryką, czerwoną cebulą oraz szpinakiem lub rukolą. Dodaj ugotowaną ciecierzycę, oliwę z oliwek, sok z cytryny, sól i pieprz. Możesz także dodać awokado, orzechy lub nasiona.
Przekąska:
- warzywa z hummusem – pokrój warzywa (marchewkę, seler, ogórki, paprykę) w słupki i maczaj je hummusie.
- bezglutenowe ciasteczka ryżowe – z awokado lub innym ulubionym smarowidłem, np. z masłem orzechowym.
- owoce z jogurtem – wybierz swoje ulubione owoce (truskawki, kiwi czy banan) i podawaj z jogurtem naturalnym lub roślinnym.
Kolacja:
- bezglutenowe spaghetti – wybierz makaron bezglutenowy (kukurydziany, ryżowy konjac). Podawaj z sosem pomidorowym i cebulą, czosnkiem, bakłażanem, cukinią, papryką oraz pieczarkami, a także z mięsem mielonym lub soczewicą.
- dorsz pieczony z warzywami – piecz dorsza z pokrojonymi warzywami, jak marchewka, brokuły, kalafior i cukinia. Posyp przyprawami (tymiankiem, czosnkiem i solą morską), a następnie polej oliwą z oliwek. Piecz w piekarniku przez około 20-25 minut.
Który przepis wypróbujesz? Wiele inspiracji znajdziesz tutaj: https://bezgluten.pl/. Smacznego!
Fot.: Klaus Nielsen/pexels.com