Jeść mięso czy z niego zrezygnować? To pytanie zadaje sobie obecnie coraz więcej osób uprawiających sporty siłowe. Jakie są zalety i wady każdej z tych diet?
Przejście na wegetarianizm może mieć wiele przyczyn. Są oczywiście osoby, które od dziecka, delikatnie mówiąc, nie przepadają za mięsem. Jednak znacznie częściej zdarza się, że krok w stronę diety bezmięsnej motywowany jest innymi czynnikami. Główną rolę odgrywa ideologia i chęć sprzeciwu wobec okrutnych praktyk stosowanych podczas hodowli i uboju zwierząt. Niektórzy są też zdania, że dieta wykluczająca spożywanie mięsa jest zdrowsza, dodaje człowiekowi więcej energii i sił witalnych. Nie da się też ukryć, że w ostatnich latach wegetarianizm jest po prostu modny, co dla wielu również ma niebagatelne znaczenie.
Niezależnie od tego, czy dopiero zastanawiasz się nad zmianą codziennej diety, jesteś zagorzałym zwolennikiem wegetarianizmu, czy może wręcz przeciwnie – dzień bez mięsa uważasz za stracony, poświęć chwilę, by przekonać się, jakie zalety i wady niesie ze sobą ten sposób odżywiania.
Wegetarianizm, to ogólnie rzecz ujmując, sposób odżywiania, który przy komponowaniu codziennego jadłospisu odrzuca mięso. Jest to najłagodniejsza forma diety bezmięsnej. Wegetarianie nie zjedzą kotleta, jednak nie pogardzą smażoną rybą, jajami czy przetworami mlecznymi. Osoby bardziej restrykcyjne wybierają skrajną postać wegetarianizmu, a mianowicie weganizm. Zakłada on nie tylko rezygnację z jedzenia samego mięsa, ale wyklucza również jakiekolwiek produkty pochodzenia zwierzęcego – jaja, nabiał, a niekiedy nawet i miód.
Czy taki sposób odżywiania jest zdrowy, czy może jest on w stanie wyrządzić w organizmie nieodwracalne szkody? Nie brakuje zwolenników jednej i drugiej teorii, a prawda (zresztą jak zwykle) leży gdzieś pośrodku. Każda dieta, czy to mięsna, czy wykluczająca jego jedzenie może przynieść niekorzystne skutki, jeżeli nie będzie odpowiednio zbilansowana. Ludzki organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania kompletu składników odżywczych – mniej istotne jest ich źródło, ważne, aby zachować korzystny dla zdrowia bilans.
Rozważając zalety rezygnacji z jedzenia mięsa, warto poświęcić chwilę kwestiom natury zdrowotnej. Dieta wegetariańska oznacza całkowitą rezygnację z jedzenia mięsa. Tłuszcz w nim zawarty przyczynia się do rozwoju wielu chorób o podłożu cywilizacyjnym, do których należy na przykład miażdżyca. Tradycyjna dieta oparta w dużej mierze na potrawach tłustych skutkuje nadwagą, większym ryzykiem zawału, a nawet częstszą skłonnością do przeżywania stanów depresyjnych. Na podstawie tych informacji można zatem wysnuć wniosek, że przejście na roślinną stronę mocy ograniczy prawdopodobieństwo wystąpienia tych schorzeń.
Jest jeszcze jeden aspekt zdrowotny. Zwolennicy wegetarianizmu przekonują, że hodowcy zwierząt przeznaczonych na masowy ubój stosują chemiczne ulepszacze pasz, antybiotyki i inne substancje, które mogą niekorzystnie odbijać się na ludzkim zdrowiu.
Rezygnacja z jedzenia mięsa to także lepsze samopoczucie, szczególnie jeżeli komuś zależy na dobrostanie wszystkich żyjących na planecie istot czy na ochronie środowiska. Wynika to z tego, że w hodowli bydła wykorzystuje się ogromne ilości wody. Jej zasoby na świecie z roku na rok są coraz mniejsze – można mieć zatem satysfakcję, że przechodząc na wegetarianizm, przykłada się małą cegiełkę do oszczędzania wody.
Można spotkać się także z opiniami dotyczącymi korzystnego wpływu wegetarianizmu na proces odchudzania. Jeżeli od dłuższego czasu bezskutecznie starasz się zgubić kilka nadprogramowych kilogramów, to zmień taktykę. Postaw na lekkostrawne jedzenie, bez zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych.
Paradoks polega na tym, że dieta wegetariańska może jednocześnie korzystnie wpływać na organizm człowieka, jak i może wyrządzić w nim sporo szkód. Największe zagrożenie związane jest z tym, że niektórzy z dnia na dzień rezygnują z jedzenia mięsa, bez sprawdzenia swojego stanu zdrowia, konsultacji z dietetykiem czy choćby sporządzenia ogólnego planu dotyczącego tego, jak od tej pory będzie kształtował się ich codzienny jadłospis.
Każdy, kto myśli o tym, aby zacząć się żywić wyłącznie warzywami i owocami, powinien w pierwszej kolejności przeprowadzić badania, które określą stan jego zdrowia. Konsultacja z lekarzem pozwoli upewnić się, że wszystko jest w porządku. Trzeba sobie także zdawać sprawę z tego, że źle skomponowana dieta roślinna może powodować poważne deficyty niektórych składników odżywczych w organizmie człowieka, zwłaszcza takich jak:
• żelazo
• cynk
• witamina D
• witamina B12
• białko
Konsultując się z dietetykiem, możemy poznać zamienniki zwierzęcego mięsa, które pozwolą nam na dostarczenie organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje każdego dnia.
Zdjęcie wyróżniające: pxhere.com