Czym są obiekty sportowe?
TRENING
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Czym są obiekty sportowe?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Obiekty sportowe to dość specyficzna kategoria budynków służących do uprawiania sportu. Niezwykle ważne jest, aby je odpowiednio zabezpieczyć oraz zapewnić ochronę uczestnikom wydarzeń odbywających się w obiektach sportowych.

Obiekty sportowe – definicja

Obiekt sportowy to samodzielny, zwarty zespół budynków i przyrządów znajdujących się w terenie, przeznaczony do celów sportowych oraz rekreacyjnych. W zależności od specyfiki danej konstrukcji mogą być używane do poszczególnych sportów, albo być wielofunkcyjne lub uniwersalne.

Rodzaje obiektów sportowych

Obiekty sportowe to między innymi: hale widowiskowo-sportowe, centra sportowo-rekreacyjne, sale gimnastyczne, boiska do piłki nożnej, siatkówki, boiska ze sztuczną nawierzchnią, pola golfowe, stadiony sportowe, żużlowe, zimowe, korty tenisowe, lodowiska, kąpieliska, baseny i kryte pływalnie, aquaparki, sauny, skocznie i skate parki. Co więcej, do tej kategorii możemy też doliczyć kolejki linowe, przystanie wodne, place zabaw, obiekty zaplecza sportowego, zespoły pokoi gościnnych towarzyszących sportowi, wypożyczalnie sprzętu rekreacyjnego i pływającego oraz pola campingowe.

Możemy wydzielić trzy główne rodzaje obiektów sportowych ze względu na funkcję:

  • Obiekty przeznaczone na rekreacyjne ćwiczenia fizyczne. Te konstrukcje przeznaczone są przede wszystkim dla lokalnej ludności i służą do treningu fizycznego i rekreacji.
  • Obiekty przeznaczone do treningów i szkoleń. Głównym zadaniem tych obiektów jest poprawa zdolności i umiejętności osób ćwiczących. W tej kategorii mieszczą się takie sporty jak: jazda konna, jazda na łyżwach, strzelanie, bobsleje, narciarstwo, żeglarstwo i wioślarstwo, szachy i warcaby.
  • Konstrukcje rozrywkowo-sportowe. Są to obiekty sportowe koncentrujące się głównie na działaniach sportowych masowych, kompleksowo obejmujących konkretną dziedzinę. Struktury te charakteryzują się dużą liczbą miejsc z doskonałą widocznością i dogodnym systemem ewakuacyjnym. Do tych konstrukcji można zaliczyć np. tor wyścigowy lub stadion.

Specyfikacja obiektów sportowych

Obiekty sportowe dużych rozmiarów mają szczególny charakter, który wynika z ich charakterystyki funkcjonalno-użytkowej, zakresu świadczonych usług, formy własnościowej, sposobu finansowania działalności i specjalizacji obiektu (różne rodzaje obiektów sportowych diametralnie różnią się między sobą, mimo że to ta sama kategoria strukturalna).

Bezpieczeństwo na obiektach sportowych

Obiekty sportowe podczas imprez masowych mogą pomieścić nawet kilkadziesiąt tysięcy ludzi, którym trzeba zapewnić bezpieczeństwo. Za bezpieczeństwo uczestników imprezy masowej odpowiada jej organizator.

Główny dokumentem określającym zasady organizowania i zabezpieczenia imprez masowych jest Ustawa z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych. Impreza masowa to wydarzenie organizowane w celach artystyczno‑rozrywkowych, w którym udział bierze bardzo duża ilość osób. Może to być koncert, mecz piłki nożnej albo pokaz filmów. Natomiast impreza masowa sportowa to wydarzenie mające na celu rywalizację sportową lub popularyzowanie kultury fizycznej.

Obowiązki kierownika do spraw bezpieczeństwa

Kierownik do spraw bezpieczeństwa to osoba wyznaczona przez organizatora imprezy masowej, która reprezentuje go w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom wydarzenia.

Kierownik do spraw bezpieczeństwa występuje do Policji o udzielenie pomocy w sytuacji zagrożenia, dba o bezpieczeństwo wszystkich uczestników wydarzenia i koordynuje pracę służb porządkowych i informacyjnych.

Możliwe zagrożenia

Do niebezpiecznych sytuacji, które mogą mieć miejsce podczas imprezy masowej w obiekcie sportowym, można zaliczyć:

  • pożar wywołany przez nieostrożnych uczestników,
  • działania terrorystyczne,
  • awarie zasilania lub innych urządzeń,
  • zawalenie się sceny,
  • napady i włamania,
  • agresywne zachowanie uczestników lub osób postronnych: wskakiwanie na ogrodzenie, niszczenie go, rzucanie kamieniami i racami oraz bójki.

Rodzaje zabezpieczeń obiektów sportowych

Aby zapewnić ochronę uczestnikom imprezy masowej, należy do zadania przystąpić w sposób kompleksowy. Podstawowe działania zabezpieczające obejmują:

Sprawdzanie wchodzących uczestników

Aby zapobiec niektórym zagrożeniom, uczestnikom wydarzenia zabrania się wnosić broni, materiałów wybuchowych, wyrobów pirotechnicznych, napojów alkoholowych, środków odurzających lub substancji psychotropowych.

Udział służb porządkowych i informacyjnych

Odpowiednio przeszkolona ochrona oraz policjanci mogą wystarczająco wcześnie zareagować na potencjalne zagrożenie i wyeliminować je. Według przepisów na każdych 300 uczestników imprezy masowej przypadać musi co najmniej 10 członków ochrony i służb informacyjnych. Na każde kolejne 100 osób na trybunach dochodzi 1 ochroniarz. Co więcej, funkcjonariusze służb porządkowych powinni stanowić minimum 20% wszystkich służb obecnych na danym wydarzeniu.

Służby porządkowe mają obowiązek dbać o zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas trwania imprezy masowej, natomiast członkowie służby informacyjnej mają za zadanie działać na rzecz bezpieczeństwa uczestników wydarzenia, głównie poprzez informowanie widowni o rozwiązaniach organizacyjnych.

Monitoring

Zgodnie z prawem, wszystkie obiekty sportowe muszą posiadać monitoring. Kamery powinny być umieszczone nad kasami biletowymi, przy wejściu do obiektu, przy drogach ewakuacyjnych, na parkingach oraz być regularnie rozlokowane nad trybunami i na scenie.

W przypadku stadionów zalecane są także systemy biometryczne, które wykrywają przy wejściu osoby mające zakaz wstępu z powodu stwarzania zagrożenia, np. z powodu chuligaństwa.

biegnąca kobieta przy siatce zabezpieczającej
Fot.: Gerain0812/elements.envato.com

Siatki zabezpieczające polipropylenowe

Obiekty sportowe powinny być także zabezpieczone siatką ochronną. Siatki zabezpieczające nie tylko chronią sportowców, którzy podczas wydarzeń sportowych mogą czuć się bezpieczni od ataków chuliganów, ale także widzów, dając im pewność, że nie przedostanie się do nich żadna piłka. Co więcej – siatka stanowi również zabezpieczenie budynku, gdyż osłania okna, oświetlenie i ściany, dzięki czemu nie są narażone na uszkodzenie.

Zdjęcie główne: baspentrubas/elements.envato.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zakupić właściwą plecionkę do różnych technik łowienia ryb?
Jak zakupić właściwą plecionkę do różnych technik łowienia ryb?
Odkryj tajniki dobierania idealnej plecionki pod kątem różnych technik łowienia ryb. Poznaj różnice między rodzajami i dowiedz się, jak uniknąć typowych błędów.
Jak wygląda dieta, rutyna treningowa i przygotowanie do zawodów zawodniczek bikini fitness?
Jak wygląda dieta, rutyna treningowa i przygotowanie do zawodów zawodniczek bikini fitness?
Dowiedz się, jak wygląda proces przygotowania do zawodów bikini fitness!
Damian Janikowski wzoruje się na mistrzach. Były olimpijczyk „pompuje” mięśnie karku w nietypowy sposób
Damian Janikowski wzoruje się na mistrzach. Były olimpijczyk „pompuje” mięśnie karku w nietypowy sposób
Od kilku tygodni Damian Janikowski bardzo intensywnie przygotowuje się do swojej dziewiątej zawodowej walki w formule MMA. Wicemistrz świata oraz […]
Ostatnie wpisy