Jak trenować na siłowni po czterdziestce? Oto garść praktycznych porad!
TRENING
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak trenować na siłowni po czterdziestce? Oto garść praktycznych porad!

Założenie, że w wieku czterdziestu lat nie ma już sensu o siebie dbać, jest czystym absurdem. Z niniejszego artykułu dowiesz się, jak w końcu wziąć się za siebie.

Wiosna Twojej młodości już za Tobą. Teraz pora na lato życia! Najwyższa pora wykorzystać dotychczasowe doświadczenie, znajomość własnego ciała oraz dotychczasowy dorobek, aby zainwestować w samego siebie. Martwisz się o ograniczenia? Niepotrzebnie! Poprowadzimy Cię krok po korku. 

Pot, łzy, spacer i owsianka

Po pierwsze musisz poprawić swoją ogólną aktywność fizyczną. Brzuch sam nie urósł – żyjemy w społeczeństwie, które dręczy pandemia otyłości wynikająca z nieodpowiedniej diety i niewielkiego ruchu. Zacznij więc od podstaw. 

Większość telefonów pozwala na zainstalowanie aplikacji do śledzenia liczby kroków. Twoja dolna granica powinna wynosić osiem tysięcy, bez tego nie ma co wracać przed telewizor. Kolejne kwestie to zrezygnowanie z windy, ograniczenie poruszania się samochodem itd. Przerzuć się na rower lub chociaż komunikację miejską – przynajmniej będziesz musiał dobiec na uciekający tramwaj.

Drugim istotnym elementem jest dieta. Zapewne zauważyłeś, że nie spalasz swojej tkanki tłuszczowej tak jak przed laty. Jaki jest zatem sens spożywania wysokokalorycznych, tłustych potraw pozbawionych witamin i minerałów? Patelnia niech pójdzie w odstawkę. Na kuchence powinien królować garnek. Zakup parowara też będzie dobrym pomysłem. Kontroluj także ilość pitej wody – 2,5 litra dziennie powinna pić osoba, która nie trenuje. A co dopiero Ty!

Twoja nowa, smaczna dieta

Nie jesteś studentem, który musi żyć na parówkach i tostach. Pora trochę poeksperymentować w kuchni. Podstawowe zasady to:

  • zróżnicowana dieta,
  • produkty odmładzające: rzeżucha, jogurty czy łosoś,
  • chude mięso: drób, ryby, cielęcina,
  • zastąpienie cukru miodem i owocami,
  • zdrowe tłuszcze, białka i węglowodany,
  • witaminy zamiast pustych kalorii,
  • ograniczenie alkoholu,
  • wyeliminowanie papierosów,
  • produkty zawierające argininę: mięso, nasiona dyni lub słonecznika, owoce morza, orzechy, szpinak i soczewica. 

Jeżeli masz problem z konstruowaniem określonych dań, postaw na sprawdzone menu, np. na śniadanie – jajko, bułka z awokado, szpinakiem i łososiem, szklanka wody z cytryną i miodem, jakiś owoc (może banan?) oraz garść mieszanki orzechowej. Na obiad chude mięso (a jeżeli masz ochotę np. na kotlety, to polecamy je parzyć bądź upiec) wraz z przyprawioną kaszą gryczaną lub szparagami. Eksperymentuj!

Pora zabrać się za trening!

Skoro wyrabiasz już określoną liczbę kroków, dbasz o nawodnienie, odżywiasz się prawidłowo, możesz przejść do ćwiczeń. 

Pamiętaj, że sport to przede wszystkim przyjemność. Wybieraj zatem te dyscypliny, które Cię interesują. Jeżeli lubisz rower, pływanie czy bieganie, to skoncentruj się na nich. Ich uzupełnieniem może być siłownia.

Pamiętaj, że przy wyborze ćwiczeń nie powinieneś się przeciążać. Po pierwsze nie masz jeszcze wyrobionych stawów i mięśni, po drugie – brakuje Ci odpowiedniej techniki. Oczywiście kwestia wieku też może wchodzić w grę, ale powinieneś zdać się na własny rozsądek. Dobrym pomysłem będzie np. pójście do trenera personalnego oraz wykonanie zawczasu odpowiednich badań. 

Zdjęcie główne: Victor Freitas/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak przygotować się do diety odchudzającej?
Jak przygotować się do diety odchudzającej?
Decyzja o rozpoczęciu diety odchudzającej może być trudna, ale to tylko początek wyzwania. Przygotowanie się do takiej diety może być kluczowe dla jej sukcesu. W artykule przedstawimy kilka kroków, które pomogą Ci skutecznie przygotować się do diety odchudzającej.
Jak wybrać odpowiednie rozwiązania do sterowania mocy w domu?
Jak wybrać odpowiednie rozwiązania do sterowania mocy w domu?
Artykuł porusza temat wyboru najbardziej efektywnych i ekonomicznych rozwiązań do zarządzania mocą w Twoim domu. Dowiedz się, jakie technologie mogą zrewolucjonizować Twoje codzienne życie.
Trening HIIT – czy jest bezpieczny i jakie daje efekty?
Trening HIIT – czy jest bezpieczny i jakie daje efekty?
Intensywny trening interwałowy to zestaw ćwiczeń nie dla każdego. Sprawdź, jak bezpiecznie podjąć HIIT i jakie są zalety jego stosowania!
Ostatnie wpisy