Muscle barbie, czyli umięśnione ślicznotki – nowy trend w damskiej kulturystyce?
KULTURYSTYKA I FITNESS
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Muscle barbie, czyli umięśnione ślicznotki – nowy trend w damskiej kulturystyce?

Niezwykła muskulatura i twarze wyjęte jak z okładki „Bravo girl”? Wśród kulturystów pojawiła się nowa moda na kiczowatą estetykę zainspirowaną lalkami Barbie. 

Kariera lalki Barbie

Ikona kultury masowej, na której przykładzie zaobserwować można wszystkie najważniejsze zmiany współczesnej kultury kapitalistycznej. Produkt powstał w połowie dwudziestego stulecia w zakładach produkcyjnych firmy Mattel, której szefem był Ruth Handler. Nazwa lalki pochodzi od zdrobnienia imienia córki producenta – Barbary. Barbie szybko stała się światowym hitem, zyskując miano najlepiej sprzedającej się i najpopularniejszej lalki świata. W wyniku tego rozgłosu producenci postanowili stworzyć dodatkowe modele, które byłyby z Barbie powiązane, tak powstał jej chłopak Ken oraz przyjaciółki – Midge i Teresa. 

Warto przyjrzeć się przekształcaniu lalki, która początkowo była wydana w dwóch wersjach – jako blondynka i brunetka, obie ubrane w strój kąpielowy. Z czasem Barbie zaczęła coraz bardziej odzwierciedlać amerykański ideał kobiety – wysoka, filigranowa, niebieskooka blondynka o długich rzęsach. Estetyka lalki Barbie stała się tak dla niej charakterystyczna, że przyjęła formę kiczu i utrwaliła się w powiedzeniach, zazwyczaj o negatywnym ładunku emocjonalnym: wyglądać jak Barbie, to nic innego, jak wyglądać sztucznie, być przesadnie wymalowaną itp. 

Z czasem wokół lalki zrodził się swego rodzaju kult – miłośników i przeciwników. Ci pierwsi posunęli się tak daleko, że zaczęli się do niej upodabniać już nie tylko na płaszczyźnie ubioru, ale także w kontekście fizycznym. Dziewczęta zaczęły przekształcać własne ciała, aby jak najwierniej oddawać lalkę. Pierwszą żywą Barbie była Valeria Lukyanova. Natomiast pierwszym żywym Kenem został Rodrigo Alves, który teraz „przekształcił się” w Barbie.

Barbie w świecie sportu?

Kontrowersje związane z tematem wynikają właśnie z faktu, że przeciwieństwem do idealnej Barbie – filigranowej i delikatnej blondyneczki – byli sportsmani i sportsmanki, którym nie zależało na plastikowej urodzie. Tymczasem w ostatnim czasie coś się zmieniło i trend upodabniania się do Barbie zawitał także w świecie sportu. Naczelną reprezentantką tego zjawiska jest dwudziestopięcioletnia Julia Vins, kulturystka. Zmiany dotyczą przede wszystkim makijażu. Moda na muscle Barbie wydaje się rozpowszechniać, a sama Julia zyskuje szerokie zasięgi na swoim kontrowersyjnym wyglądzie. 

Zarazem jednak Julia jest świetną sportsmanką, która wykonała: 

  • przysiad ze sztangą o wadze 250 kilogramów,
  • wyciskanie na klacie sztangi o wadze 165 kilogramów,
  • martwy ciąg przy obciążeniu 192,5 kilograma.

Na swoim koncie ma również kilka mistrzostw świata np. w przysiadzie (180 kilogramów), wyciskaniu na ławce (105 kilogramów) czy martwym ciągu (165 kilogramów). 

Zdjęcie główne: Scott Webb/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Mariusz Pudzianowski wrócił do treningu siłowego. „Dobijam siłę po Świętach”
Mariusz Pudzianowski wrócił do treningu siłowego. „Dobijam siłę po Świętach”
Pięciokrotny Mistrz Świata Strongman, a obecnie zawodnik MMA przygotowuje się do swojej kolejnej walki w klatce. Rozpoczęty niedawno miesiąc popularny […]
Pedały platformowe SPD – co musisz o nich wiedzieć?
Pedały platformowe SPD – co musisz o nich wiedzieć?
System pedałów platformowych SPD (Shimano Pedaling Dynamics) oferuje wyjątkową integrację cyklisty z jego jednośladem. Z pomocą odpowiedniego obuwia możesz zespolić nogi z pedałami, co poprawi panowanie nad rowerem podczas jazdy po nierównym terenie, a także korzystnie wpłynie na osiągane przez Ciebie wyniki czasowe. Co jeszcze warto wiedzieć o pedałach platformowych?
Zastosowanie skanerów 3D w stomatologii: przegląd technologii i korzyści
Zastosowanie skanerów 3D w stomatologii: przegląd technologii i korzyści
Odkryj najnowocześniejsze technologie skanerów 3D wykorzystywane w stomatologii. Artykuł omawia zastosowania, korzyści i przegląd dostępnych technologii skanerów 3D dla lekarzy dentystów.
Ostatnie wpisy