Kupujesz samochód? Z tymi kosztami musisz się liczyć
Inne
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Kupujesz samochód? Z tymi kosztami musisz się liczyć

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Kupno samochodu może wywoływać skrajne emocje. Z jednej strony pojawia się ekscytacja, która jest podyktowana możliwością posiadania upragnionych „czterech kółek”, z drugiej niepewność. Niezależnie od tego, co czujemy, powinniśmy postępować racjonalnie. Z pewnością przyda się chłodna głowa, ale przede wszystkim wiedza na temat tego, z jakimi kosztami musimy się liczyć w momencie zakupu samochodu. W związku z tym skupmy się na nich nieco szerzej.

Wybór odpowiedniego samochodu – na co zwracać uwagę?

Rozpocznijmy od podstaw. Wybór konkretnej propozycji z reguły wymaga poświęcenia czasu, który przeznaczamy m.in. na przeglądanie portalów z ogłoszeniami czy kierowanie pytań do bliskich i znajomych. W momencie, gdy mamy na oku konkretny model, jest to dopiero pierwszy etap do pomyślnego sfinalizowania transakcji. Podczas wyboru samochodu powinniśmy zwracać uwagę na wiele rzeczy. Przede wszystkim niezwykle istotny jest stan techniczny samochodu. Wiadomo, że zdjęcia nie zawsze oddadzą rzeczywistość, dlatego po ich obejrzeniu powinniśmy się udać na oględziny. Widok na żywo niemal zawsze odda więcej niż fotografie. Z kolei, gdy już pojawimy się u sprzedawcy, musimy zachować dużą czujność. Każdy sprawdzony przez nas element to szansa na zmniejszenie ryzyka i ograniczenie ewentualnych kosztów.

Pamiętaj o tym, że na cenę OC wpływa między innymi:

  • Wiek kierowcy,
  • Miejsce zamieszkania,
  • Okres bezkolizyjnej jazdy,
  • Stan cywilny,
  • Marka pojazdu.

Sprawdź samochód z zewnątrz

Mówiąc o tym, aby sprawdzić samochód z zewnątrz, mamy na myśli zarówno jego nadwozie, jak i podwozie. Przeanalizujmy to, czy już na pierwszy rzut oka widoczne są ewentualne uszkodzenia, o których nie poinformował sprzedawca. Oględziny samochodu to również dobry moment na skorzystanie z miernika lakieru, który podpowie nam, jaka jest grubość powłoki lakierniczej na poszczególnych elementach. Ta wiedza jest niezbędna do tego, aby ocenić, czy mieliśmy do czynienia z ewentualną ingerencją lakiernika. Poza tym niezwykle istotne jest sprawdzenie daty produkcji szyb, a także tego, czy poszczególne elementy są ze sobą dobrze spasowane.

Wnętrze powie wiele na temat historii

Po zewnętrznych oględzinach możemy przejść do oceny wnętrza. Wsiadając do samochodu, zwróćmy uwagę na poszczególne elementy, w tym zużycie. Duże znaczenie ma tutaj przebieg samochodu. Przykładowo, niski deklarowany przebieg nie powinien doprowadzić do nadmiernego wytarcia kierownicy czy foteli. Poza tym sprawdźmy, czy wszystkie akcesoria, takie jak nawiewy, klimatyzacja czy komputer pokładowy są sprawne. Jednocześnie starajmy się rozmawiać ze sprzedawcą, który być może poinformuje nas o ewentualnych usterkach. To wszystko pozwoli nam wstępnie oszacować ewentualne, dodatkowe koszty i może być czynnikiem pomagającym w negocjacji ceny.

Wykonaj jazdę próbną, ale pamiętaj, że samochód musi mieć OC

Po wykonaniu opisanych wyżej czynności możemy wybrać się na jazdę próbną. Zaleca się, aby kierowcą był obecny właściciel samochodu. Nigdy przecież nie wiadomo, co może się wydarzyć. Pośród tego musimy pamiętać, że samochód, włączając się do ruchu publicznego, musi mieć ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC. Wynika to m.in. z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Abstrahując od tego, samo pojęcie OC samochodu jest o wiele szersze, dlatego warto zgłębić tę wiedzę. Więcej informacji znajdziesz na https://wtk.pl/news/81901-ubezpieczenie-samochodu-co-powinienes-o-nim-wiedziec. Powracając do tematu oględzin samochodu, jazda próbna to doskonały moment na sprawdzenie zawieszenia, układu kierowniczego czy hamulcowego. Jeśli nie jesteśmy specjalistami od mechaniki, wówczas możemy również odwiedzić pobliską stację kontroli pojazdów.

Zakup samochodu a obowiązkowe OC

Uznajemy, że samochód jest warty zakupu i decydujemy się podpisać umowę. Pamiętajmy, że poza kwestiami mechanicznymi, powinniśmy zadbać o sprawy formalno-prawne. Jedną z nich jest wspomniane już wcześniej obowiązkowe ubezpieczenie OC. Oczywiście, nie ulega wątpliwości, że samochód powinien je posiadać. Jego brak może skutkować wysokimi karami, które nakłada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Pośród tego wielu kierowców myśli, że takie ubezpieczenie może wykupić wyłącznie z góry na rok czasu. W związku z tym, czy ubezpieczenie OC trzeba kupować na rok czasu z góry? Dowiedz się tu. Zasygnalizujemy tylko, że nie zawsze jest to prawdą.

Jakie kary za brak OC?

Nie ulega wątpliwości, że polisa OC jest niezwykle ważna. Jak już wspomnieliśmy, za jej brak grożą dotkliwe kary. Jakie? To jest uzależnione od okresu, w którym samochód nie posiada obowiązkowego ubezpieczenia. Niemniej jednak maksymalna kara za brak OC wynosi aż 6980 zł! Jest to naprawdę pokaźna kwota, która powinna skłonić nas do tego, aby upewnić się, czy kupowany samochód posiada aktualną polisę. Jeżeli nie, wówczas niezwłocznie powinniśmy ją wykupić.

Jakie koszty należy jeszcze wziąć pod uwagę?

Kupując samochód, musimy pamiętać o wielu kwestiach. Poza wspomnianymi dotychczas kosztami musimy przygotować się również na inne wydatki. Chodzi przede wszystkim o wykonanie tzw. serwisu olejowego, który jest polecany po zakupie samochodu, niezależnie od tego, jaka jest to marka, model czy rocznik. Poza tym weźmy pod uwagę ewentualne opłaty skarbowe czy urzędowe. Dodatkowo, jeżeli zdecydujemy się na sprawdzenie samochodu na podstawie raportu internetowego, to do ogólnego bilansu musimy dopisać kolejne kilka złotych. Poza tym zwróćmy uwagę na to, czy samochód ma ważne badania techniczne oraz kiedy ewentualnie należy wykonać przegląd.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego warto badać poziom witaminy D?
Dlaczego warto badać poziom witaminy D?
Witamina D posiada cały szereg cennych właściwości. W związku z tym, pamiętać należy o regularnym badaniu jej poziomu.
Jak trenować siłę przy użyciu obciążników kettlebell?
Jak trenować siłę przy użyciu obciążników kettlebell?
Wykonany z żeliwa kettlebell wywodzi się z treningów rosyjskich żołnierzy. Sprawdź, jak bezpiecznie możesz wykonać całą sesję ćwiczeń w swoim domu!
Trening bicepsów – Robert Burneika
Trening bicepsów – Robert Burneika
Treningi bicepsów można wykonywać z większą częstotliwością ze względu na szybką regenerację mięśnia dwugłowego ramienia. Doskonale wie o tym Hardkorowy […]
Ostatnie wpisy