Rola snu w funkcjonowaniu kulturysty
KULTURYSTYKA I FITNESSSTREFA ZDROWIA
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Rola snu w funkcjonowaniu kulturysty

W życiu kulturysty ważne są nie tylko odpowiednio przygotowany trening, dobra dieta czy suplementacja. Do osiągnięcia wymarzonej formy potrzebny jest także zdrowy sen!

W przeciągu ostatnich kilku lat kulturystyka zyskała dużą popularność. Zawodnicy poszukują nowych sposobów na zwiększenie swojej wydolności i szybszy przyrost masy, zapominając o kluczowym czynniku, który ma wpływ na ich poprawne funkcjonowanie. Organizm, szczególnie ten narażony na duży wysiłek fizyczny, musi mieć odpowiednio długi czas na regenerację. Niewystarczający czas relaksu nie pozwoli zmęczonym mięśniom wypocząć, przez co będą mniej wydajne podczas kolejnych zajęć. Sen ma za zadanie regenerować nie tylko ciało, ale także mózg, dlatego jego rola w budowaniu kulturystycznej formy jest kluczowa.

Fazy snu

Ludzki mózg podczas snu przechodzi kilka cykli i faz, a każdy z nich trwa od 90 do 100 minut. Naukowcy zajmujący się badaniem snu wyróżnili dwa podstawowe rodzaje snu REM i non-REM. Skrót REM pochodzi z angielskiego określenia “Rapid Eye Movement” oznaczający szybkie ruchy gałek ocznych. Przyjmuje się, że statystycznie każdy człowiek przechodzi 4 fazy snu non-REM i jeden REM. Wynika z tego, że głęboki sen REM, podczas którego najbardziej regeneruje się nasz organizm, to u dorosłych jedynie 20–25% całego cyklu. W tym czasie najaktywniej pracuje mózg, który wytwarza marzenia senne, jest to jednak ostatnia faza cyklu sennego. Największy wypoczynek nasz mózg uzyskuje chwilę wcześniej, w fazie trzeciej i czwartej, która stanowi od 30 do 40% całego snu. Jest to ostatnia z faz non-REM, a w czasie jej trwania osiągamy najgłębszy poziom snu.

Nie tylko długość snu, ale jego jakość wpływa na to czy wypoczywamy dobrze. Najważniejsze dla naszego odpoczynku są fazy snu głębokiego.

Opublikowany przez Serwis Zdrowie Środa, 21 marca 2018

 

Zalety wynikające z odpowiedniej dawki snu

Przyjmuje się, że optymalna ilość snu to nieprzerwany zakres między 7 a 8 godzin w ciągu doby. Podczas snu organizm produkuje wiele hormonów, w tym testosteron. Badania wykazały, że podczas odpoczynku ludzki organizm produkuje nawet do 70% dziennej zawartości hormonu wzrostu. Niska jakość snu może negatywnie wpłynąć na jego produkcję, co oznacza, że przyrost mięśni będzie znacznie mniejszy. Badania wykazały także, że w czasie trwania fazy REM organizm jest zdolny do regeneracji tkanki mięśniowej, narządów i mikrouszkodzeń kości. Prawidłowa dawka snu zwiększa także odporność, wpływa na ogólne samopoczucie i nastrój, wyrównuje pracę serca i pomaga utrzymać odpowiednie ciśnienie krwi.

Skutki niewystarczającej ilości snu

Brak prawidłowego snu prowadzi do wycieńczenia organizmu. Ciało nie ma czasu na odpowiednią regenerację i przygotowanie do kolejnego dnia wysiłku fizycznego. Brak snu powoduje wytwarzanie kortyzolu, czyli hormonu stresu. Hormon ma właściwości kataboliczne, co oznacza, że organizm w poszukiwaniu energii korzysta ze zgromadzonych do tej pory zasobów np. z białek w mięśniach. Proces ten prowadzi do zmniejszenia ich objętości, co jest niepożądanym efektem u kulturysty. Niewystarczająca ilość snu wpływa także negatywnie na proces metabolizmu. Podczas snu następuje również produkcja testosteronu. Męski hormon wpływa na budowę mięśni, poziom libido oraz dodaje siły witalnej. Mniejsza ilość snu to zmniejszona produkcja testosteronu.

Jak poprawić swój sen?

Zdrowy i długi odpoczynek to podstawa dobrego funkcjonowania organizmu. Warto ułatwić sobie komfort snu, tak by był jak najbardziej wydajny. Podstawą takiej wygody jest właściwie dopasowany materac. Dobre podłoże do spania powinno dostosowywać się do kształtu ciała i mieć odpowiedni poziom twardości, wówczas kręgosłup będzie się lepiej regenerować. Pokój do spania powinien utrzymywać stałą temperaturę, być wywietrzony i przyciemniony. Warunki panujące w sypialni pomogą szybciej zasnąć i spokojnie przespać wymaganą liczbę godzin. Dobrym pomysłem przed snem jest gorąca kąpiel. Ciepła woda rozgrzeje ciało i zrelaksuje zmęczone po treningu mięśnie. W uzyskaniu efektywnego wypoczynku pomoże także wieczorny wysiłek fizyczny. Organizm po wykańczających ćwiczeniach sam domaga się odpoczynku, dlatego w naturalny sposób łatwiej będzie zapaść w głęboki i zdrowy sen.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Wojtek 29.03.2021

    Sen jest bardzo ważny, dlatego należy zwracać uwagę na wszystkie czynniki na niego wpływające. W tym również na materac, o którym dużo ludzi nie myśli.

Rekomendowane
Jak fala uderzeniowa i kinesiotaping mogą pomóc w rehabilitacji sportowej?
Jak fala uderzeniowa i kinesiotaping mogą pomóc w rehabilitacji sportowej?
Poznaj możliwości rehabilitacji sportowej dzięki fali uderzeniowej i kinesiotapingu. Dowiedz się, jak te metody pomagają atletom szybciej wracać do formy.
Spróbuj wykonywać samodzielnie ćwiczenia z atlasu na triceps i zobacz efekty już po kilku tygodniach!
Spróbuj wykonywać samodzielnie ćwiczenia z atlasu na triceps i zobacz efekty już po kilku tygodniach!
Jeżeli nie wiesz, które ćwiczenia na triceps przyniosą Ci największe efekty, to właśnie znalazłeś swojego Graala! Przygotowaliśmy wszystko, czego będziesz potrzebować!
Kulturyści-rekordziści – wielcy mistrzowie oraz… nałogowi koksiarze
Kulturyści-rekordziści – wielcy mistrzowie oraz… nałogowi koksiarze
Zawodowi kulturyści dzielą się na sportowców doskonalących swoje ciało w sposób naturalny i tych, którzy wspomagają się farmakologicznie. Kontrowersyjne przypadki nie ominęły także polskiego środowiska.
Ostatnie wpisy