Jak przygotować łódź na sezon żeglarski?
Inne
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak przygotować łódź na sezon żeglarski?

Artykuł sponsorowany

Sezon żeglarski zbliża się wielkimi krokami. To odpowiednia pora na rozpoczęcie przygotowań swojej łodzi. Warto bliżej przyjrzeć się kwestiom technicznym, jak i wizualnym, by nic nie zakłóciło błogich rejsów na szerokich wodach. Podpowiadamy, na co szczególnie warto zwrócić uwagę.

Umyj cały kadłub

Generalne porządki rozpocznij od dokładnego umycia całego kadłuba: dna, burty oraz pokładu. Pomóc może Ci w tym myjka wysokociśnieniowa, która poradzi sobie nawet z najtrudniejszymi do usunięcia osadami. Pamiętaj jednak, by nie używać jej do mycia teaku.

Sprawdź szczelność luków i iluminatorów

Podczas mycia jachtu, warto sprawdzić, czy przez zimę nie pojawiły się w nim jakieś nieszczelności, szczególnie luków i iluminatorów. Warto również zwrócić szczególną uwagę na przepusty w kadłubie. O wiele łatwiej będzie usunąć usterkę, póki jacht jest jeszcze na lądzie, niż trafi na powierzchnię wody.

Wywietrz wnętrze łodzi

Po zimie dokładnie wywietrz łódź. Pozwoli to na dokładne pozbycie się nadmiaru wilgoci, nieprzyjemnych zapachów i ryzyka pleśni. Warto więc wspomóc wietrzenie np. grzejnikiem, który zapewni jeszcze lepszą wentylację.

Sprawdź okucia i mocowania

Mocno poruszaj wszystkimi elementami łodzi, by dokładnie sprawdzić stabilność okuć oraz mocowań. Zwróć szczególną uwagę na knagi, stopery, rolki fałów, relingi, mocowania masztu, achtersztag, podwięzie i wanty, kosz dziobowy, płetwę sterową oraz kabestany. Te elementy szczególnie mogą poluzować się przez zimę. Jeżeli jakiś element jest poluzowany, pamiętaj, by przed dokręceniem rozebrać go, wyczyścić i dopiero wtedy przykręcić na nowo.

Zrób przegląd elektryki

Po zimie należy się upewnić, czy cała instalacja elektryczna działa poprawnie. Włącz wszystkie światła nawigacyjne, instrumenty, urządzenia elektryczne, które znajdują się na pokładzie łodzi. Nie zapomnij również o elektryce na maszcie. Jeżeli któryś z elementów szwankuje, a Ty, nie czujesz się na siłach, by go naprawić, poproś o pomoc żeglarza elektryka.

Sprawdź, czy nie brakuje Ci elementów wyposażenia

Nowy sezon warto rozpocząć nie tylko od przeglądu jachtu, lecz także całego swojego wyposażenia. To również dobra okazja do zakupu czegoś, co sprawi, że tegoroczne żeglowanie będzie jeszcze bardziej przyjemne. Warto przyjrzeć się ofercie helly hansen sklep. Być może potrzebny Ci nowy worek żeglarski, a może pompa zęzowa? Warto rozpocząć sezon z przytupem!

Sprawdź instalację wodną

Nowy sezon warto rozpocząć od zrobienia przeglądu zbiornika wody pitnej. Jeżeli czujesz z niego lub kranu nieprzyjemny zapach, konieczna jest dezynfekcja. W instalacji wodnej również konieczne jest sprawdzenie mocowań oraz szczelności.

Sprawdź instalację paliwową

Nie można przejść obojętnie również obok instalacji paliwowej. Przed rozpoczęciem sezonu należy wymienić filtry i oczyścić odstojnik. Sprawdź, czy zbiornik jest szczelny i czy nie dochodzi do żadnych wycieków. Upewnij się, że paliwo, które pozostało w środku, jest nadal dobrej jakości i czy nie jest konieczna wymiana.

Fot.: Karla Car/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Mistrzostwa Polski NPC – zobacz zapowiedź imprezy!
Mistrzostwa Polski NPC – zobacz zapowiedź imprezy!
Kolejna edycja Festiwalu Sportów Sylwetkowych tuż-tuż. Oto nasza zapowiedź!
Klatka – Trójka Marcela
Klatka – Trójka Marcela
Trójka „Marcela” to seria materiałów video, w której Marcel „Flex” Przyszlak prezentuje swoje ulubione ćwiczenia na daną partię mięśniową. W […]
Prawie pół tony w przysiadzie! Daniel Bell coraz bliżej pobicia rekordu życiowego
Prawie pół tony w przysiadzie! Daniel Bell coraz bliżej pobicia rekordu życiowego
Jeden z najsilniejszych trójboistów na świecie nie zwalnia tempa. Podczas jednego z ostatnich treningów Daniel Bell wykonał przysiad z imponującym […]
Ostatnie wpisy