Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Betablokery inaczej antagoniści receptora β są grupą leków. Każdy lek zawiera w sobie substancję lub mieszankę substancji, dzięki którym wywołuje działanie biologiczne i przynosi pożądane efekty. Żeby dany lek mógł zadziałać, musi mieć w organizmie działać na odpowiednie receptory, które są na niego wrażliwe. Możemy to oddziaływanie przyrównać do klucza i zamka. Betablokery są właśnie takim kluczem pasującym do receptorów β, które po połączeniu z nim powodują zablokowanie go.
W organizmie wyróżniamy 3 rodzaje tych receptorów.
Działanie na organizm zależy od tego, który podtyp receptora ulega zablokowaniu. Wyróżnić możemy betablokery:
I generacji: blokujące zarówno receptor β1 i β2. Przykładem są: proplanolol, sotalol czy timolol.
II generacji: działające wyłącznie na receptor β1 (tzw. kardioselektywne), np. atenolol, metoprolol czy bisoprolol.
III generacji: są to leki, które posiadają dodatkowe działanie rozszerzające naczynia krwionośne, wynikające z blokowania receptorów α1, obecnych w naczyniach krwionośnych. Przykładem jest tu karwedilol czy nebiwolol.
Betablokery mogą również powodować: skurcz oskrzeli, obniżenie ciśnienia w gałce ocznej, obniżenie wydzielania hormonów tarczycy, zaburzenia wydzielani insuliny. Wykazują również działanie uspokajające i przeciw lękowe.
Należą tu takie jednostki chorobowe jak:
*** Zaburzenia rytmu serca mogą być groźne zarówno dla zdrowia jak i życia. Ważna jest ich wczesna diagnostyka i wdrożenie właściwego leczenia. W celu wykrycia rodzaju jak i źródła arytmii, zaleca się wykonanie badanie Holtera. Łatwo i szybko, a przede wszystkim bez kolejki zamówisz je pod adresem: https://holterdodomu.pl/holter-do-domu-24h.
Przeciwwskazaniami do stosowania leków z tej grupy są:
Ich stosowanie należy rozważyć u osób z cukrzycą lub stanem przedcukrzycowym oraz chorych z miażdżycą.
Niektóre z wyżej wymienionych przeciwwskazań są względne a nie bezwzględne. To znaczy, że po rozważeniu wszystkich za i przeciw lekarz prowadzący może przepisać betabloker w przypadku występowania np. astmy.
Jak każdy lek, betablokery również mogą wywoływać działania niepożądane.
Pamiętajmy, wpływ na działanie leków ma wiele czynników. Należą tu m.in.:
Betablokery powinny zostać wdrożone przez lekarza i być stosowane pod jego kontrolą. W przypadku włączenia ich do leczenia, zaczyna się od najmniejszej dawki, stopniowo zwiększając ją do maksymalnej tolerowanej. Betablokerów nie należy gwałtownie odstawiać, gdyż może to doprowadzić do tzw. „efektu z odbicia” i pogorszenia stanu.
Jeśli temat Cię zaciekawił i chcesz poznać więcej wartościowych informacji na temat dbania o serce, ale i cały organizm, koniecznie odwiedź: https://holterdodomu.pl.
Fot.: Pixabay/pexels.com