Czym jest standard WCAG 2.1?
Inne
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czym jest standard WCAG 2.1?

Artykuł sponsorowany

Standard WCAG 2.1 (Web Content Accessibility Guidelines) to zestaw wytycznych opracowany przez organizację World Wide Web Consortium (W3C) w celu zapewnienia dostępności treści internetowych dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Zasady zawarte w WCAG 2.1 mają na celu uczynienie sieci bardziej dostępną i przyjazną dla wszystkich użytkowników, niezależnie od ich zdolności.

Standard WCAG 2.1 AA obejmuje szereg zaleceń i technik, które można zastosować w projektowaniu i tworzeniu stron internetowych oraz aplikacji, aby zapewnić dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Wytyczne WCAG 2.1 są oparte na czterech głównych zasadach dostępności: postrzegalność, obsługiwalność, zrozumiałość i solidność techniczną.

Pierwsza zasada, postrzegalność

Pierwsza zasada, postrzegalność, dotyczy zapewnienia, aby treści były percepcyjnie dostępne dla wszystkich użytkowników. Obejmuje to między innymi zapewnienie alternatywnych tekstów dla nieterminowych elementów, takich jak obrazy i multimedia, aby osoby korzystające z czytników ekranowych mogły zrozumieć ich znaczenie. Zasada ta dotyczy również zapewnienia odpowiedniej kontrastowości kolorów, aby osoby z wadami wzroku mogły łatwiej czytać treści.

Drugą zasadą jest obsługiwalność

Drugą zasadą jest obsługiwalność, która odnosi się do zapewnienia, że treści i funkcje strony internetowej mogą być łatwo obsługiwane przez różne urządzenia wejściowe, takie jak klawiatury i czytniki ekranowe. Jest to istotne dla osób, które nie mogą korzystać z myszy czy standardowych interfejsów dotykowych.

Trzecią zasadą jest zrozumiałość

Trzecią zasadą jest zrozumiałość, która wymaga, aby treści były jasne i zrozumiałe dla różnych grup użytkowników. Dotyczy to między innymi zrozumiałego języka, spójnego układu strony i odpowiednich wskaźników błędów dla formularzy. Osoby korzystające z technologii wspomagających, takich jak czytniki ekranowe, muszą mieć łatwy dostęp do informacji i zrozumieć je.

Czwartą zasadą jest solidność techniczna

Czwartą zasadą jest solidność techniczna, która odnosi się do zapewnienia, że treści są dostępne na różnych platformach i przy użyciu różnych technologii asystujących. Obejmuje to na przykład zapewnienie, że strony internetowe są responsywne i dostosowują się do różnych rozmiarów ekranów, a także korzystanie z standardowych technologii internetowych, takich jak HTML i CSS.

Standard WCAG 2.1 zawiera trzy poziomy dostępności: A, AA i AAA, gdzie poziom AAA jest najbardziej rygorystyczny. Wiele organizacji i firm stosuje te wytyczne jako standard dla swoich stron internetowych, aby zapewnić dostępność i równość szans dla wszystkich użytkowników.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ćwiczenia ekscentryczne – dla kogo są przeznaczone i jakie przynoszą efekty?
Ćwiczenia ekscentryczne – dla kogo są przeznaczone i jakie przynoszą efekty?
Czym charakteryzują się ćwiczenia ekscentryczne i czy warto po nie sięgać? Przekonaj się sam!
Czy powinieneś zacząć spożywać białko?
Czy powinieneś zacząć spożywać białko?
Odpowiednie spożycie białka może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Sprawdź, dlaczego warto rozważyć jego zwiększenie i jak wprowadzić to do swojej diety.
Jakie warunki musi spełniać samochód kolekcjonerski?
Jakie warunki musi spełniać samochód kolekcjonerski?
Posiadasz lub planujesz kupić wiekowe auto i zarejestrować je jako pojazd kolekcjonerski? Przeczytaj artykuł!
Ostatnie wpisy