Strongo / TRENING / Trening na ketozie – jak ćwiczyć na diecie ketogenicznej?
Trening na ketozie – jak ćwiczyć na diecie ketogenicznej?

Dieta keto zyskuje coraz większą popularność. Wiele osób zastanawia się jednak, czy równolegle mogą podejmować aktywność sportową?

Zasadniczym elementem diety ketogenicznej jest to, że Twój organizm otrzymuje energię w odmienny sposób niż dotychczas. W przypadku tej diety eliminujesz niemalże całkowicie cukry ze swojego jadłospisu. Z twojego talerza znikają zatem między innymi słodycze, owoce, a nawet warzywa. Będziesz musiał skoncentrować się na rzeczach z dużą zawartością tłuszczy: mięso, ryby, śmietana, masła, orzechy, oleje i tak dalej. 

Dieta ketogeniczna – podstawowy

Jak więc już wiesz, keto różni się fundamentalnie od tradycyjnej diety. To sprawia, że musisz do niej podejść bardzo rozważnie, aby nie zdestabilizować swojego organizmu. Mając na uwadzę jej wysoką zawartość tłuszczu, nie powinna być stosowana przez osoby narażone na choroby układu krążenia. 80–90% Twojego jadłospisu będą stanowić tłuszcze!

Ponieważ eliminujesz naturalne źródło energii z organizmu, czyli węglowodany, to organizm zacznie poszukiwać nowego generatora siły. Przez to postanowi zabrać się za tłuszcze. To dlatego – pomimo mięsno-oleistego jedzenia – nie tyjesz. Warto jednak przed zastosowaniem tej diety skontaktować się z lekarzem bądź dietetykiem. Reakcje organizmu na zastosowanie tego sposobu odżywiania mogą być bardzo indywidualne.

Jakie węglowodany możesz przyjmować?

Nie oznacza to jednak, że nie będziesz w ogóle mieć w swoim menu węglowodanów. Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Możesz je mieć, ale nie możesz przyjąć powyżej 20–35 gram na dzień. Wybieraj je zatem rozważnie. Odpowiednie mogą się okazać na przykład płatki kukurydziane, ponieważ nie powinieneś w ich przypadku przekroczyć wspomnianego limitu.

Trening na keto 

Podczas stosowania diety ketogenicznej powinieneś ćwiczyć regularnie, zachowując zracjonalizowane odstępy. Początkowo zachowuj nawet trzy dni przerwy. Następnie możesz je zmniejszać. Sportowcy odpowiednio trenujący i stosujący dietę mogą odwiedzać siłownię nawet pięć razy w tygodniu.

Ważną kwestią jednak jest rodzaj treningu. Po pierwsze powinien być jak najbardziej zróżnicowany. Po drugie, co jest mocno powiązane, nie powinien być  tylko siłowy. Właściwie to powinien on stanowić mniejszy procent całościowych ćwiczeń, gdyż masz zmniejszoną ilość glikogenu mięśniowego w organizmie.

Stawiaj zatem na ćwiczenia, które pozwolą Ci rozwijać mięśnie oraz wytrzymałość: bieganie, marsze, rower, pływanie i tak dalej. Tego rodzaju ćwiczenia utrzymują tętno mniej więcej na poziomie 70 proc. Twojego maksymalnego tętna. To oznacza odpowiednie spalanie nadmiaru tłuszczu, który dostarczasz ciału na diecie ketogenicznej.

Zdjęcie główne: Chander R/unsplash.com

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.