Pory dnia a efektywność ćwiczeń
TRENING
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pory dnia a efektywność ćwiczeń

Zastanawiasz się, o jakiej porze dnia ćwiczyć? Podpowiadamy – każdy czas jest dobry! Są jednak aspekty, które mogą nieco wpłynąć na efektywność danych ćwiczeń.

Najważniejsza jest regularność. Kiedy wykonujesz trening siłowy czy aerobowy w odpowiednich godzinach i ta stała pora jest zachowana za każdym razem, możesz nieco zwiększyć efekty treningu. Mowa tutaj nie tylko o utracie wagi, ale także nabieraniu masy mięśniowej czy poprawie wytrzymałości organizmu. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy ćwiczyć, aby lepiej wpłynąć na spalanie tkanki tłuszczowej czy szybszy wzrost masy mięśniowej. Ponadto podpowiemy, które pory są najlepsze na ćwiczenia wytrzymałościowe, aerobowe i siłowe!

 

Ćwiczenia siłowe – kiedy wykonywać?

Nasz artykuł rozpoczniemy od ćwiczeń siłowych. Okazuje się, że ten rodzaj treningu jest najbardziej elastyczny. Przede wszystkim dlatego, że nie wpływa mocno na nasze ścięgna. Stąd zarówno po przebudzeniu się, jak i w środku dnia czy przed snem, możesz spokojnie iść na siłownie lub podnosić ciężary w swoim garażu.

Istnieją pewne badania, które mówią o tym, że trening siłowy może być najefektywniejszy we wczesnych godzinach popołudniowych. Mowa tutaj jednak o maksymalnie kilku procentach wpływu na efekty – nie trzeba więc mocno zaprzątać sobie tym głowy. Dostosuj porę dnia do swoich możliwości. Jeśli zaczynasz pracę później, idź na siłownię rano, jeśli skończysz wcześniej, trening wykonaj po południu. W tych dwóch okresach czasu mniej więcej pomiędzy 6-8 rano i 16-18 wieczorem metabolizm nieco przyspiesza.



Zaletą ćwiczeń siłowych późnym popołudniem jest z pewnością aspekt psychologiczny. Podnoszenie ciężarów pozwala uwolnić się od stresu, na jaki byłeś narażony w ciągu dnia. Takie rozładowanie emocji jest wskazane przed uspokojeniem organizmu i przygotowaniem go do snu. Niemniej jednak wybierz porę, jaka Tobie odpowiada. Efektywność treningu siłowego zależy przede wszystkim od specjalnie przygotowanego planu z uwzględnieniem progresji oraz odpowiedniej diety bogatej w białko.

 

Trening aerobowy i wytrzymałościowy – rano czy wieczorem?

Ćwiczenia aerobowe to swoiste przeciwieństwo siłowych, nie tylko jeśli chodzi o rodzaj i technikę treningu. Pora dnia ma bowiem wpływ na efektywność ćwiczeń, a także ich bezpieczeństwo oraz aspekt psychologiczny. Bieganie, interwały czy intensywne cardio lepiej wykonywać rano, około godziny 6:00. Metabolizm jest wtedy pobudzony, o czym już wspominaliśmy. Będzie tak podczas samego treningu, jak i kilka godzin po nim. Dzięki temu kalorię spalisz nieco szybciej i będziesz je spalał jeszcze długi czas po ćwiczeniach. I znów, mowa tutaj o niewielkich wartościach, mimo to pora dnia coś w tym przypadku może zmienić.

Są dwa główne powody, dla których warto ćwiczyć rano, oprócz opisanej już kwestii metabolizmu. Opiszemy teraz krótko każdy z nich:

•  pobudzenie mięśni i ścięgien – po każdej nocy Twoje ścięgna oraz mięśnie są zastane. Bez rozciągania i ćwiczeń ich rozruch potrwa godziny. Po co sobie tak przedłużać cały proces? Wystarczy rano kilkanaście minut aerobów lub treningu wytrzymałościowego, aby wpłynąć na wymienione części ciała. Wtedy w zaledwie kwadrans powrócą do optymalnego stanu;

•  samopoczucie w ciągu dnia – kolejny aspekt, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze pory dnia na ćwiczenia aerobowe to samopoczucie po treningu. Decydując się na intensywny ruch wieczorem, możesz mieć problemy z zaśnięciem, wciąż będziesz pobudzony, a adrenalina i serotonina będą na wysokim poziomie. Wyrzut tych hormonów będzie miał korzystny wpływ na resztę dnia, kiedy odbędzie się o poranku. Możesz liczyć na udany dzień! Będziesz miał więcej siły do pracy i dobre samopoczucie.

Jak widzisz, pory dnia mogą wpłynąć na efektywność ćwiczeń, jednak w bardzo niewielkim stopniu. Wybór czasu treningu powinien być zależny od Twoich możliwości. Ćwiczenia siłowe są dość elastyczne w tym aspekcie – wykonuj je rano, po południu lub wczesnym wieczorem. Trening aerobowy z kolei lepiej wykonywać rano. Dzięki temu będziesz miał więcej siły w ciągu dnia, poprawi się Twoje samopoczucie i pewność siebie w pracy!

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Amerykański trójboista łamie bariery. 50 powtórzeń na ławeczce z ciężarem o masie blisko ćwierć tony!
Amerykański trójboista łamie bariery. 50 powtórzeń na ławeczce z ciężarem o masie blisko ćwierć tony!
Rekordzista świata w wyciskaniu sztangi na ławce wciąż udowadnia, że dla niego niemożliwe nie istnieje. Pod koniec listopada na jednym […]
Młodzież w natarciu. 17-letni trójboista pokazał na treningu gigantyczny potencjał!
Młodzież w natarciu. 17-letni trójboista pokazał na treningu gigantyczny potencjał!
Rywalizacja w trójboju siłowym może zostać niebawem zdominowana przez nieznanego dotychczas szerszej publiczności Josha Greinera. Nastoletni trójboista ze Stanów Zjednoczonych […]
Jak ibuprofen wpływa na mięśnie i siłę?
Jak ibuprofen wpływa na mięśnie i siłę?
Sięgasz często po leki przeciwzapalne sprzedawane bez recepty? Sprawdź, jaki mają wpływ na Twoje mięśnie!
Ostatnie wpisy